Przełomowa operacja w Centrum Zdrowia Dziecka! Łzy z radości same płyną do oczu

i

Autor: CENTRUM ZDROWIA DZIECKA Przełomowa operacja w Centrum Zdrowia Dziecka! Łzy z radości same płyną do oczu

ŚWIETNE WIADOMOŚCI

Przełomowa operacja w Centrum Zdrowia Dziecka! Łzy z radości same płyną do oczu

2023-04-24 9:16

W połowie lutego w Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzono przełomową operację! To był pierwszy taki zabieg w Polsce. Operacja polegała na zamknięciu nieprawidłowych naczyń limfatycznych oraz ich ponownego połączenia. Przy stole operacyjnym pojawił się dr Yoava Dori, który przyjechał do naszego kraju ze Stanów Zjednoczonych.

Warszawa, Centrum Zdrowia Dziecka. Wykonali cztery przełomowe operacje

W Centrum Zdrowia Dziecka przy al. Dzieci Polskich w Warszawie dokonano cudu! Przy stole operacyjnym, wraz z zespołem Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych IPCDZ stanął dr Yoava Dori. Amerykanin na co dzień kieruje Jill and Mark Fishman Center for Lymphatic Disorders and Lymphatic Research at Children’s Hospital of Philadelphia.

Z udziałem wybitnego lekarza ze Stanów Zjednoczonych i naszych wspaniałych specjalistów wykonano cztery zabiegi selektywnego interwencyjnego (przezskórnego) zamknięcia nieprawidłowych naczyń limfatycznych i ich połączeń.

U trzech pacjentów rozpoznano plastyczne zapalenie oskrzeli, u jednej pacjentki zespół jelitowej utraty białka, charakteryzujących się utratą chłonki odpowiednio przez oskrzela i przez przewód pokarmowy (dwunastnicę). Wszyscy pacjenci czują się dobrze i czekają na kolejne etapy leczenia – przekazało nam Centrum Zdrowia Dziecka.

– Zaburzenia krążenia chłonnego są bardzo poważnym powikłaniem występującym u niektórych pacjentów najczęściej w kilka lat po operacji Fontana, standardowo wykonywanej u dzieci ze złożonymi wadami wrodzonymi serca z grupy czynnościowo pojedynczej komory (wady, w których nie ma możliwości chirurgicznego przywrócenia anatomii serca dwukomorowego). W większości przypadków nieprawidłowy wypływ limfy (chłonki) spowodowany jest zwiększonym ciśnieniem limfatycznym wtórnym do podwyższonego ciśnienia żylnego, co dodatkowo może stymulować wzrost produkcji limfy. Leczenie farmakologiczne w takich przypadkach ma charakter objawowy. Możliwość zobrazowania układu limfatycznego w badaniach rezonansu magnetycznego, a przede wszystkim wykonanie dynamicznej limfangiografii stało się podstawą do planowania, w wybranej grupie pacjentów leczenia polegającego na selektywnej embolizacji nieprawidłowych naczyń limfatycznych i ich połączeń z oskrzelami i światłem przewodu pokarmowego – opowiada nam prof. Instytutu dr hab. n. med. Grażyna Zofia Brzezińska-Rajszys. 

Dr Yoav Dori, jest wybitnym kardiologiem dziecięcym od lat zaangażowanym w leczenie interwencyjne między innymi pacjentów po operacji Fontana z zaburzeniami krążenia chłonnego. Zaproponowany przez kierowany przez niego Zespół specjalistów z Jill and Mark Fishman Center for Lymphatic Disorders and Lymphatic Research at Children’s Hospital of Philadelphia sposób diagnozowania i leczenia różnych patologii układu chłonnego zmienił jakość życia wielu pacjentów. Przyjazd dr Yoava Dori do Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” i nawiązanie praktycznej współpracy zabiegowej z zespołem Pracowni Interwencji Sercowo-Naczyniowych stanowi pierwszy, istotny krok w kierunku wprowadzenia możliwości leczenia interwencyjnego przewlekłych zaburzeń krążenia limfatycznego u pacjentów w odległym okresie po operacji Fontana w Polsce – dodaje specjalistka.

Laserowe wycięcie guza mózgu u dziecka

To nie pierwsza tak przełomowa operacja, która miała miejsce w Warszawie! Zaledwie w październiku ubiegłego roku w Centrum Zdrowia Dziecka przeprowadzono pierwszą laserową termoablację głęboko położonego guza mózgu u dziecka. Operację wykonano bez otwierania czaszki. Na stole operacyjnym leżał 10-latek, którego główka była stale badana w rezonansie magnetycznym, co pozwoliło kontrolować zespołowi neurochirurgów kontrolować zakres niszczenia guza.

Sonda
Miałeś/-aś kiedyś operację?