Przerażające! Była w ciąży bliźniaczej, raczyła się alkoholem. Wypiła prawie dwa i pół litra wina

2021-10-22 13:32
Przerażające! Była w ciąży bliźniaczej, raczyła się alkoholem. Wypiła prawie dwa i pół litra wina
Autor: Straż Miejska Warszawa Przerażające! Była w ciąży bliźniaczej, raczyła się alkoholem. Wypiła prawie dwa i pół litra wina

Szokujące zachowanie 29-latki. Kobieta w bliźniaczej ciąży wypiła ponad dwa litry wina! Strażnicy miejscy zauważyli ją, jak z innym bezdomnym piła alkohol w okolicach ulicy Zamoście. Jak się okazało, to nie był pierwszy raz ciężarnej z alkoholem. Młoda kobieta miała poważny problem z uzależnieniem. Na miejsce wezwane zostało pogotowie. Decyzją ratowników 29-latka została zabrana do szpitala.

Przerażające w jakich warunkach mieszkała 29-latka, która w swoim brzuchu nosi dwa nowe życia. Kobieta była bezdomna i spała w spuście wodnym pod ulicą! Strażnicy zauważyli ją, gdy w towarzystwie innego bezdomnego piła alkohol w w okolicach ulicy Zamoście. Już krótka rozmowa mundurowych z kobieta pokazała, że jej stan jest niezwykle poważny.

29-latka przyznała, że już od dłuższego czasu jest w ciągu alkoholowym. Dodała też, że tylko tego jednego dnia wypiła około dwóch i pół litra wina! Co więcej, podczas rozmowy wyszło na jaw, że uzależniona od alkoholu kobieta jest w siódmym miesiącu ciąży bliźniaczej.

Zobacz także: 4-letni Kacperek walczy z potworną chorobą. Pilnie potrzebna krew

Strażniczka miejska próbowała spokojnie wyjaśnić młodej przyszłej mamie, że jej zachowanie jest niezwykle niebezpieczne zarówno dla niej, jak i jej nienarodzonych córek. Wreszcie zapłakana 29-latka poprosiła o wezwanie pogotowia. Ratownicy, po przeprowadzeniu podstawowych badań, uznali, że konieczne jest zabranie kobiety do szpitala. O sytuacji bezdomnej ciężarnej strażnicy powiadomili już ośrodek pomocy społecznej.

Czym grozi picie alkoholu w ciąży?

Mimo licznych akcji społecznych nadal wiele kobiet sięga po alkohol w ciąży. "Alkohol wypity przez kobietę dostaje się do organizmu dziecka, poprzez łożysko, wpływając negatywnie na jego rozwój. Pół godziny po wypiciu alkoholu przez matkę jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki" - podaje na swojej stronie Główny Inspektorat Sanitarny.

Nim sięgnie się po alkohol będąc w ciąży, warto pamiętać, że może to skutkować w przyszłości nie tylko poronieniem czy przedwczesnym porodem, ale także rozwinięciem się u dziecka zespołu chorobowego FASD.

Co to jest FASD?

FASD, czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (ang. Fetal Alcohol Spectrum Disorder) to nieuleczalny, niegenetyczny zespół chorobowy, który może wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży.

Jak podaje strona ciazabezalkoholu.pl, FASD charakteryzują:

  • uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowegozaburzenia neurologiczneopóźnienie rozwoju fizycznego i psychicznegozaburzenia zachowanianiedorozwój umysłowynadpobudliwość psychoruchowawady rozwojowe (m.in.: serca i stawów)

W przyszłości te poważne zaburzenia mogą skutkować u dzieci trudnościami z:

  • uczeniem siękoncentracją uwagipamięcią i zdolnością do rozwiązywania problemówkoordynacją ruchowązaburzeniami mowyrelacjami z ludźmiprzestrzeganiem norm społecznych

Mało tego, najcięższą formę uszkodzeń wywołanych piciem alkoholu w ciąży jest FAS, czyli Płodowy Zespół Alkoholowy. W tym przypadku, podając za ciazabezalkoholu.pl, oprócz uszkodzeń ośrodkowego układy nerwowego u dziecka wstępują również:

  • prenatalne i postnatalne zaburzenia wzrostu dysmorfie twarzy (charakterystyczne cechy budowy twarzy: wąskie szpary powiekowe, brak rynienki podnosowej, brak górnej czerwieni wargowej)

Ponadto, często występują również inne widoczne cechy fizykalne, do których należą:

  • małogłowie (mikrocefalia)
  • spłaszczona środkowa część twarzy
  • krótki, zadarty nos
  • mała żuchwa
  • niesymetrycznie osadzone uszy
  • zmarszczka nakątna (w kąciku oka)
Sonda
Czy zdarzyło Ci sie wypić alkohol będąc w ciąży?
Super Raport 21.10 (Goście: Jarosław Sellin - wiceminister kultury, PiS oraz Tomasz Trela - Nowa Lewica) Sedno Sprawy: Waldemar Kraska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE