Kiedyś to było

Święto Niepodległości w Warszawie. Tak kiedyś świętowano 11 listopada [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Obchody Święta Niepodległości w Warszawie wywołują niemałe emocje. W tym roku po raz kolejny prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski toczył bój ze Stowarzyszeniem "Marsz Niepodległości", której prezesem jest Robert Bąkiewicz. Trzaskowski nie chciał, by ulicami stolicy przeszedł organizowany przez nich marsz, który w minionych latach kończył się demolowaniem miasta. A jak dawniej wyglądały obchody Święta Niepodległości w Warszawie? Zobaczcie archiwalne zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego, które zabiorą Was w niezwykłą podróż w przeszłość. Kiedyś to było...

Święto niepodległości 11 listopada w Warszawie

Święto Niepodległości obchodzimy co roku, 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918, po 123 latach zaborów (1795–1918). W ostatnich latach oczy całej Polski zwrócone są ku Warszawie, gdzie Marsz Niepodległości odbywa się w atmosferze skandalu i walk sięgających najwyższych instytucji i osób w państwie. Mimo że Marsz Niepodległości 2021 był stosunkowo spokojny, to przed wydarzeniem z ulic Warszawy usuwano nawet kosze na śmieci, rowery miejskie i kostkę brukową, której używano przy remoncie ronda Dmowskiego. Podobnie dzieje się również w tym roku. Wszystko po to, by nie prowokować narodowców do ataków. Takie działania nie są bezpodstawne. Wystarczy sięgnąć pamięcią do 11 listopada 2020 roku, kiedy raca rzucona na balkon spowodowała pożar mieszkania, fotograf został postrzelony, a pod dawnym Empikiem na Nowym świecie uczestnicy "pokojowego" marszu stoczyli ustną bitwę z policją. Nie zawsze jednak obchody Święta Niepodległości w Warszawie wyglądały jak w minionych latach.

Archiwalne zdjęcia z obchodów Święta Niepodległości w Warszawie

W naszej galerii, którą znajdziecie poniżej, znajdują się unikatowe zdjęcia pochodzące z zasobów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Jest na nich przede wszystkim marszałek Józef Piłsudski, który w okresie międzywojennym uczestniczył w warszawskich obchodach Święta Niepodległości. To okazja do zobaczenia, jak kiedyś podchodzono do rocznicy odzyskania przez Polskę suwerenności. Niesamowita podróż w czasie!

Sonda
Czy Marsz Niepodległości 2022 powinien się odbyć?
Nasi Partnerzy polecają