Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie: Krwawe zamieszki i starcia, policja użyła broni [ZAPIS RELACJI]

2020-11-11 17:26
Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie: Trasa, Godzina, Przebieg [RELACJA NA ŻYWO]
Autor: Marcin Wziontek Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie [RELACJA NA ŻYWO]

Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie: relacja na żywo. W środę, 11 listopada, obchodzone było Święto Niepodległości - jedno z najważniejszych dla Polaków świąt. W Warszawie odbył się Marsz Niepodległości, który ze względu na epidemię koronawirusa miał przyjąć nietypową formę - przejazdu samochodowo-motocyklowy. Pomimo tego na ulice wyszły tłumy manifestantów, doszło też do brutalnych starć z policją. Rannych zostało kilkanaście osób, są też zatrzymani. Na al. 3 Maja zapaliło się mieszkanie, po tym jak na balkon trafiły race i petardy. Zobacz zapis relacji na żywo z Marszu Niepodległości.

Marsz Niepodległości 2020: trasa, godzina

Marsz Niepodległości to wydarzenie, które cyklicznie odbywa się na ulicach Warszawy 11 listopada. Nie inaczej będzie w tym roku, choć Marsz Niepodległości 2020 będzie miał nieco inną formę niż zazwyczaj - zamiast tradycyjnego pochodu, uczestnicy wsiądą w samochody oraz na motocykle i udadzą się w patriotyczny przejazd po stolicy. Manifestacja rozpocznie się punktualnie o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego w samym centrum Warszawy. Stamtąd ruszy Marsz Niepodległości - demonstranci przejadą przez Most Poniatowskiego do ronda Waszyngtona, na którym zawrócą i pojadą do Dworca Centralnego i ronda Czterdziestolatka, gdzie planowana jest "zawrotka". 

- Na tej pętli będą jeździły samochody - poinformował we wtorek prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. Poprosił też wszystkich, którzy udadzą się na samochodowy Marsz Niepodległości, by ustawiali własne samochody o 13:30 wyjeżdżając od ronda Czterdziestolatka i placu Zawiszy. 

Marsz Niepodległości od kilku lat budzi spore kontrowersje. Niejednokrotnie dochodziło do zamieszek, bójek i starć z policją. Jak będzie tym razem? Zobacz zapis relacji na żywo:

Marsz Niepodległości 2020 w Warszawie - zapis relacji na żywo:

21:00 Tak wygląda Warszawa po Marszu Niepodległości 

Marsz Niepodległości 2020 zostawił za sobą sporo szkód i zniszczeń. Na ulicach stolicy pełno jest rozbitego szkła, porozrzucanych kamieni, wyrwanej kostki brukowej czy poprzewracanych znaków. Do akcji natychmiast ruszyły służby porządkowe, ale sprzątanie po chuligańskich wybrykach potrwa jeszcze wiele godzin. Najwięcej zniszczeń jest w rejonie Stadionu Narodowego oraz ronda de Gaulle'a< gdzie doszło do starć z policją.

Tak wygląda centrum Warszawy po Marszu Niepodległości

20:00 Rafał Trzaskowski ostro o Marszu Niepodległości

Prezydent Warszawy zamieścił w mediach społecznościowych wpis, w którym oskarża za dzisiejsze zamieszki na ulicach stolicy Jarosława Kaczyńskiego. Poniżej pełna treść wpisu:

Starcia z policją, zniszczenia, zatrzymany ruch pociągów, możliwe podpalenie. Oto jak skrajna prawica - tak hołubiona przez rządzących - "świętuje" Święto Niepodległości. To właśnie bilans, zapowiadanego zmotoryzowanego, a w rzeczywistości pieszego Marszu Niepodległości. A podobno to protestujące kobiety są największym wrogiem/zagrożeniem/złem/niebezpieczeństwem (proszę sobie wybrać, wszystkie określenia, jak widać, jak najbardziej „trafne”).

Mam kilka pytań. Gdzie jest pasek TVP mówiący o śmiercionośnym marszu i rozsiewaniu pandemii? Gdzie rządzący, tak chętnie poklaskujący narodowcom? Prawo i Sprawiedliwość, które za każdym razem puszcza oko do „prawdziwych patriotów”, a gdy dzieją się takie skandaliczne sytuacje, nagle cierpi na krótkowzroczność. Gdzie jesteście rządzący, tyle mieliście do powiedzenia na temat ostatnich protestów kobiet.

I najważniejsze. Gdzie wicepremier od bezpieczeństwa, Jarosław Kaczyński? W tym momencie, to na nim spoczywa pełna odpowiedzialność za dzisiejsze wydarzenia na ulicach Warszawy. To on bezpośrednio odpowiada za nadzór na służbami. Rozumiem, że to wszystko nie kwalifikuje się do jakiejkolwiek reakcji? W świetle ostatnich doniesień medialnych, o chęci siłowego stłumienia protestów kobiet, to jeszcze bardziej tchórzliwe i skandaliczne, panie Kaczyński.

Rządzący, włączcie sobie internet i telewizję, ale inną niż TVP. Zobaczcie - oto Wasze dzieło. Gratuluję Wam „sukcesu”.

19:16 Legendarny fotoreporter postrzelony przez policję?

Na Twitterze pojawiło się zdjęcie Tomasza Gutry, 74-letniego legendarnego fotoreportera Tygodnika Solidarność, na którym mężczyzna ma zakrwawioną twarz. Autorka postu twierdzi, że mężczyzna został postrzelony w polik przez policję.

18:00 Krwawe starcia na Marszu Niepodległości

Tragiczne wydarzenia w czasie Marszu Niepodległości 2020 w Warszawie. W czasie demonstracji, która przybrała zupełnie inny charakter, niż zapowiadali to organizatorzy, doszło do licznych starć z policją. W stronę funkcjonariuszy leciały race, kamienie i kostka brukowa. Doszło do mordobicia i przepychanek, a na głównych ulicach stolicy polała się krew. Rannych zostało kilkunastu funkcjonariuszy, ranni są także demonstranci.

17:18 Policja wymownie komentuje wydarzenia na marszu!

Zachowanie przedstawicieli Marszu Niepodległości mówiących o "policyjnych prowokacjach" to przykład skrajnego fałszu i nieodpowiedzialności. - komentują słowa przedstawicieli marszu policjanci.

16:55 Marsz Niepodległości oficjalnie zakończony

Na stacji Warszawa Stadion sytuacja powoli się uspokaja. Marsz został zakończony.

16:45 Gruba akcja na przystanku Warszawa Stadion

Uczestnicy marszu znaleźli schronienie na przystanku Warszawa Stadion. ZTM póki co wstrzymał ruch pociągów na odcinku Warszawa-Wschodnia - Warszawa-Zachodnia. Niedaleko stacji trwa regularna bitwa między policjantami, a narodowcami.

16:40 Zobacz wideo i galerię zdjęć z płonącego mieszkania!

Pożar mieszkania na Marszu Niepodległości. Narodowcy rzucali race w balkon z flagą LGBT

16:29 Na Błoniu pod stadionem narodowym wciąż trwają zamieszki!

Pod PGE Narodowym zebrał się tłum, który rzuca w policję różnymi przedmiotami np. butelkami. Policja przez megafony apeluje o rozejście się, bo to jest nielegalne zgromadzenie, a policja nie odpowiada za jakiekolwiek zniszczenia. Policjanci zatrzymali kilka najagresywniejszych osób. Policja otacza demonstrantów na błoniach. Kilku funkcjonariuszy ucierpiało.

16:20 Zobacz galerie z dzisiejszego Marszu Niepodległości

15:52 Niestety w tym roku nie zabrakło przykrych incydentów

Agresywni narodowcy i kibole atakowali przypadkowych przechodniów.

15:48 Marsz zaczyna się rozchodzić

Maszerujący patrioci doszli już do stadionu PGE Narodowego. Reporterzy Super Expressu relacjonują, że ludzie powoli zaczynają się rozchodzić. Więc to jest prawdopodobnie ostatni przystanek Marszu Narodowego. Mnóstwo radiowozów przemieszcza się w różnych kierunkach.

15:38 Strajk motoryzacyjny dopiero przy rondzie de Gaulle'a

Reporterzy Super Expresu relacjonują, że strajk motoryzacyjny dopiero dotarł do ronda de Gaulle'a. Pomimo tego, że czoło marszu znajduje się już na stronie praskiej, to wciąż są korki i zablokowane ulice bliżej centrum. 

Strajk motoryzacyjny
Autor: MN

15:30 Pożar w jednym z mieszkań

Jeden z narodowców wrzucił petardę na balkon jednego z mieszkań. W wyniku tego zapaliło się jedno z warszawskich mieszkań. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że celem był balkon, w którym wisiał plakat strajku kobiet. Zadymiarz nie trafił w ten balkon co chciał.

JavaScript SDK Pływająca ramka Zamknij Place this code wherever you want the plugin to appear on your page.

15:20 Obraz po bijatyce przy rondzie de'Gaulle'a

Tak wygląda krajobraz po bójce przy rondzie! Nikt nie mógł rozdzielić walczących narodowców z policjantami. Dopiero takie polewaczki musiały przyjechać żeby powstrzymać agresorów.

obraz po bójce
Autor: Mateusz Nadworski
Polewaczka
Autor: MN

15:08 Na wysokości przystanku Muzeum Narodowe 01 rozpoczęły się zamieszki!

Zamaskowani narodowcy odłączyli się od maszerujących i szukają zaczepki. Grupka karków rzucaja w policję barierkami, które wcześniej oddzielały ulice od marszu! Horda karków ustawiła się w grupie i rozwala wszystko na swojej drodze. Narodowcy krzyczą "Zawsze i wszędzie policja je*** będzie". Po jednej stronie stoi policja w grupie, a po drugiej stronie grupa karków, która teraz zaczęła się barykadować wyrwanymi bramkami od policji!

Narodowcy rzucają petardy w policję
bójka na marszu

14:52 Strzelanina przy empiku!

Przy rondzie de'Gaula ktoś rzucił petardą i rozpoczęła się bójka maszerujących z policją! Policjanci zaczęli strzelać, najprawdopodobniej ślepakami do agresywnych nacjonalistów. Pomimo strzałów jest ogromna bójka, której nikt nie może uspokoić.

Bójka
Autor: Mateusz Nadworski

14:45 Reporter Super Expressu jedzie autobusem między tłumem nacjonalistów

Horda maszerujących idzie już mostem Śląsko-dąbrowskim. Nasi reporterzy znaleźli się w autobusie pełnym nacjonalistów, którzy krzyczą w nim "duma, narodowa duma", "niech Trzaskowski nas usłyszy"

Widok z autobusu
Autor: Mateusz Nadworski

14:42 Wideo relację na żywo znajdziesz także na naszym Facebooku

Relację na żywo znajdziesz tutaj: Warszawa - Eska Info  

14:40 Warszawa płonie!

Mnóstwo dymu unosi się nad stolicą! Nie jest to "chmura covidowa" tylko dym z rac, które płoną w rękach hordy maszerujących. Czoło marszu ruszyło w stronę palmy! Policjanci z tarczami i pałkami w rękach obstawiają tamte tereny i blokują ulice.

Race w Warszawie
Autor: Marcin Wziontek

14:30 Robert Bąkiewicz - Prezes Stowarzyszenia "Marsz Narodowy" atakuje kościół

Na scenie w centrum Warszawy Robert Bąkiewicz z mikrofonem w ręku wykrzykiwał w stronę tłumu patriotyczne hasła! Prezes stowarzyszenia "Marsz Narodowy" zaatakował kościół, mówiąc, że jest on chory, tak samo jak sytuacja w Polsce. Po skończonym przemówieniu z głośników wybrzmiała Bogurodzica

14:25 Hordy karków przepycha się z policją

Policjanci każą rozejść się maszerującym! Policjanci po raz kolejny wdali się w przepychanki z kakrami. Ci nie dają za wygraną i prosto w twarz policji krzyczą ile sił w gardle "czołem wielkiej Polsce""Bóg honor i ojczyzna"

14:17 Już ponad 400 osób na Marszu Niepodległości!

Na marszu Niepodległości gromadzi się coraz więcej osób. Liczba jest mniejsza niż w latach poprzednich, ale jak na warunki pandemii jest imponująca. Już ponad 400 osób bierze udział w marszu!

Race na Marszu Niepodległości
Autor: Marcin Wziontek

14:14 Policja przepycha się z tłumem!

Mimo mniejszych tłumów niż w latach ubiegłych policja ma mnóstwo roboty. Policjanci wdali się w przepychanki z maszerującymi! Każą im się rozejść!

14:00 Uczestnicy marszu zablokowali Rondo Dmowskiego

Uczestnicy marszu odpalili race i rozpoczęli przemarsz od zablokowania Ronda Dmowskiego. Maszerujący wykrzykują hasła: "PiS PO, jedno dno" i inne tym podobne hasła.

Race na Marszu Niepodległości
Autor: Marcin Wziontek

13:40 Policja blokuje ulice

Policja blokuje ulice z powodu Marszu Niepodległości.

Policjanci blokują ulice
Autor: Marek Kudelski

13:25 Warszawa sparaliżowana!

Poniżej na mapach google możecie zobaczyć jak sparaliżowane jest miasto. Stolica praktycznie nieprzejezdna! Uważajcie, bo staniecie w ogromnych korkach!

mapa zablokowane miasto
Autor: maps

13:00 Skandal! Ratusz Warszawy nie został poinformowany o zamkniętych ulicach!

Karolina Gałecka, rzecznik warszawskiego ratusza poinformowała, że policja wyłączyła ruch w Al. Jerozolimskich na odc. pl. Zawiszy - r. Waszyngtona. Wstrzymany został również ruch tramwajowy. Mało tego! Ratusz nie został poinformowany o tych działaniach. Na miejsce już zostali wysłani informatorzy i nadzór ruchu!

11:45 Robert Bąkiewicz ostro o Marszu Niepodległości

„Trzeba pokazać, że nasza Ojczyzna stoi po stronie Boga, a nie po stronie szatana.”  - tymi słowami zwrócił się Robert Bąkiewicz, Prezes Stowarzyszenia "Marsz Niepodległości".

11:15 Legia Warszawa wspiera akcję "#NiepodległaDoHymnu"

Dziś o godz. 12 zostanie odśpiewany hymn narodowy. Do akcji zaprasza Legia Warszawa na swoim Twitterze.

10:40 Policja ostrzega o potencjalnych zagrożeniach

Policjanci ostrzegają, że w związku z dzisiejszymi wydarzeniami (które mają się zacząć o 13:30) w centrum miasta może dochodzić do utrudnień w ruchu drogowym!

10:20 Krzysztof Bosak ostro o Rafale Trzaskowskim

- Trzeba zwrócić uwagę na daleko idącą niekonsekwencję jeżeli chodzi o Rafała Trzaskowskiego - powiedział w programie "Onet Rano." Krzysztof Bosak. Jak zaznaczył były kandydat na prezydenta RP - prezydent stolicy i jego urzędnicy chcą pokazać, że przeprowadzenie marszu nie jest możliwe. "Widać u niego brak odpowiedzialności, czy jakąś stronniczość"- zaznaczył Bosak. I dodał, że po zmianie formuły zgoda Trzaskowskiego na Marsz Niepodległości jest niepotrzebna.

22:50 Marsz Niepodległości przejedzie ulicami Warszawy

Organizatorzy Marszu Niepodległości proszą o bieżące śledzenie komunikatów i przystrojenie samochodów symbolami i barwami narodowymi. - Auta na start powinny przyjeżdżać na rondo Dmowskiego od strony Dw. Centralnego nie wcześniej niż o 13:30 - poinformowali przedstawiciele Marszu Niepodległości.

22:12 Kotyliony dla mieszkańców Warszawy

Z okazji Święta Niepodległości 2020 na słupach przy al. Jana Pawła II, u zbiegu Królewskiej i Niżyńskiego i przy pl. Unii Lubelskiej czekają biało-czerwone kotyliony. Przechodnie mogą je zdjąć i przypiąć do ubrania. W trudnym czasie epidemii możemy w symboliczny sposób uczcić Nasze święto - poinformowała Karolina Gałecka, rzecznik prasowa stołecznego ratusza.

21:45 Ważny komunikat policji w sprawie Marszu Niepodległości

W środę (11 listopada) obchodzone jest Święto Niepodległości. W tym roku zamiast tradycyjnego Marszu Niepodległości zapowiedziano przejazd samochodowy, który rozpocznie się o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego. W związku z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom, policja opublikowała ważny komunikat. Jaki? Przeczytasz w tym miejscu.

21:00 Marsz Niepodległości w Warszawie już za 17 godzin

Marsz Niepodległości 2020 rozpocznie się w środę, 11 listopada, o godzinie 14. Uczestnicy przejazdu spotkają się na rondzie Dmowskiego w Warszawie, skąd wyruszą w kilkukilometrową pętlę. Jaka jest dokładna trasa Marszu Niepodległości? Sprawdź w tym artykule.

Święto Niepodległości 2020 w Warszawie. Czytaj więcej:

Sonda
Czy wybierałeś się na Marsz Niepodległości 2020?
Tak wyglądały marsze niepodległości
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE