Marsz Niepodległości 2020. Rafał Trzaskowski ZAKAZAŁ organizacji marszu

2020-11-06 10:58
Marsz Niepodległości 2020. Rafał Trzaskowski ZAKAZAŁ organizacji marszu
Autor: Marcin Wziontek zdjęcie ilustracyjne

Marsz Niepodległości 2020 nie odbędzie się? Decyzję o zakazie organizacji zgromadzenia wydał Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy podparł swoją decyzję opinią otrzymaną od inspekcji sanitarnej, która wskazuje na trudną sytuację epidemiczną związaną z koronawirusem.

Marsz Niepodległości 2020 zakazany. Decyzja Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski wydał decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 2020. Prezydent stolicy zwrócił się z pismem do sanepidu i wojewody o opinię w zakresie tegorocznego marszu. Jak poinformował Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z zagrożeniem epidemii koronawirusa należy zakazać zgromadzeń powyżej 5 uczestników.

Sonda
Czy wybierałeś się na Marsz Niepodległości 2020?

- W ocenie Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego zgromadzenie, w którym zadeklarowano udział 150 osób nie może się odbyć, gdyż narusza aktualny stan prawny. Ponadto stanowi duże ryzyko rozprzestrzeniania i transmisji wirusa SARS-CoV-2 oraz choroby zakaźnej COVID-19, co w konsekwencji spowoduje przeciążenie służby zdrowia - czytamy w opinii.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że wydarzenie jest zgłoszone, więc miasto może podjąć kroki wobec niego kroki - w przeciwieństwie do masowych protestów kobiet, które odbywały się jako zgromadzenia spontaniczne.

- W pandemii, gdy mamy negatywną opinię Sanepidu, zawsze zakazujemy zgromadzeń i do tej pory sądy te zakazy podtrzymywały. Wyjaśniam też, że w sytuacji wydarzeń spontanicznych rozwiązać je może 0olicja, nie urząd - napisał Trzaskowski na Twitterze.

Marsz Niepodległości 2020: kiedy, trasa

Już pod koniec października Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz zapowiadał, że organizacja marszu 11 listopada planowana jest mimo panującej pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Głównym argumentem przemawiającym za organizacją marszu były obecne protesty uliczne przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Robert Bąkiewicz potwierdził te plany. Kiedy Marsz Niepodległości 2020? Jak zaznaczył Bąkiewicz - Marsz Niepodległości 2020 odbędzie się 11 listopada o godzinie 14 na Rondzie Dmowskiego.

Tegoroczny protest miał się odbyć pod hasłem: "Nasza cywilizacja nasze zasady". Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wyjaśnił, że chodzi w nim o zasady cywilizacji i kultury łacińskiej oraz o walkę z "antycywilizacją, która atakuje Polskę i całą Europę". Podczas konferencji prasowej Robert Bąkiewicz przedstawił również tegoroczny plakat wydarzenia. Widnieje na nim stylizowany husarz z biało-czerwonymi skrzydłami rozbijający mieczem gwiazdę, której duży fragment ma kolor czerwony, z kolei mniejsze są w barwach tęczy.

Święto Niepodległości 2020 w Warszawie. Czytaj więcej:

Tak wygląda strajk kobiet w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE