Marsz Niepodległości 2020: trasa, przebieg przejazdu samochodowego. Znamy szczegóły!

i

Autor: Marcin Wziontek Marsz Niepodległości 2020: trasa, przebieg przejazdu samochodowego. Znamy szczegóły!

Marsz Niepodległości 2020: trasa, godzina, przebieg marszu w Warszawie. Znamy szczegóły!

2020-11-11 10:18

Jaką trasą przejedzie Marsz Niepodległości 2020? To pytanie zadają sobie nie tylko Ci, którzy chcą wziąć udział w obchodach Święta Niepodległości, ale też warszawiacy, którzy muszą spodziewać się utrudnień na stołecznych ulicach. Jak poinformowali organizatorzy, tegoroczny Marsz Niepodległości rozpocznie się o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego w centrum Warszawy. Następnie uczestnicy przejadą ulicami stolicy. Marsz Niepodległości 2020: trasa, przebieg przejazdu - sprawdź szczegóły na se.pl.

Marsz Niepodległości 2020: kiedy, trasa

Marsz Niepodległości to cyklicznie organizowana manifestacja, która odbywa się na ulicach Warszawy. Nie inaczej będzie w tym roku, pomimo epidemii koronawirusa. Marsz Niepodległości 2020 będzie miał jednak nieco inną formę niż zazwyczaj - zamiast tradycyjnego pochodu, uczestnicy wsiądą w samochody oraz na motocykle i udadzą się w patriotyczny przejazd po stolicy. Kiedy odbędzie się Marsz Niepodległości 2020? 

Jak zapowiedzieli organizatorzy, manifestacja rozpocznie się punktualnie o godzinie 14 w środę (11 listopada). Uczestnicy spotkają się na rondzie Dmowskiego w samym centrum Warszawy, skąd ruszy Marsz Niepodległości 2020. Jaką trasą przejedzie tegoroczny marsz? 

Marsz Niepodległości 2020: trasa, szczegóły przejazdu

Marsz Niepodległości 2020 rozpocznie się 11 listopada o godzinie 14 na rondzie Dmowskiego. Następnie uczestnicy marszu przejadą przez Most Poniatowskiego do ronda Waszyngtona, na którym zawrócą i pojadą do Dworca Centralnego i ronda Czterdziestolatka, gdzie planowana jest zawrotka. 

- Na tej pętli będą jeździły samochody - poinformował we wtorek prezes stowarzyszenia Marsz Niepodległości Robert Bąkiewicz. Poprosił też wszystkich, którzy udadzą się na samochodowy Marsz Niepodległości, by ustawiali własne samochody o 13:30 wyjeżdżając od ronda Czterdziestolatka i placu Zawiszy. 

Kontrowersje wokół Marszu Niepodległości

Wokół tegorocznego Marszu Niepodległości rozgorzała wielka dyskusja związana m.in. z bezpieczeństwem uczestników w kontekście epidemii koronawirusa. W piątek, 6 listopada Rafał Trzaskowski wydał decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 2020. Wzbudziło to ogromne kontrowersje, szczególnie w środowiskach narodowych i wolnościowych. Zwracano uwagę, że prezydent Warszawy nie zakazał wielotysięcznych Strajków Kobiet, ale Marsz Niepodległości już tak. 

Strajki Kobiet są jednak wydarzeniami "spontanicznymi" w kontekście prawa i urząd nie ma prawa ich zakazać lub rozwiązać. Zrobić to może jedynie policja. Tymczasem Marsz Niepodległości jako wydarzenie cykliczne zostało zgłoszone, więc miasto może podjąć wobec niego kroki. 

- W pandemii, gdy mamy negatywną opinię Sanepidu, zawsze zakazujemy zgromadzeń i do tej pory sądy te zakazy podtrzymywały. Wyjaśniam też, że w sytuacji wydarzeń spontanicznych rozwiązać je może 0olicja, nie urząd - napisał Trzaskowski na Twitterze.

Marsz Niepodległości 2020 odbędzie się w innej formule

Jeszcze w piątek, Stowarzyszenie Marsz Niepodległości zapowiedziało, że demonstracja i tak się odbędzie. W niedzielę wydano jednak oświadczenie, w którym poinformowano o zmienionej formule wydarzenia.

- 11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zapraszamy wszystkich patriotów do Warszawy, aby wspólnie świętować tę wyjątkową rocznicę w Marszu Niepodległości. W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami. Widzimy się jak co roku o godz. 14. Zachęcamy do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi - napisali przedstawiciele Marszu Niepodległości.

Marsz Niepodległości 2020: "Nasza cywilizacja nasze zasady"

Tegoroczny protest ma odbyć się pod hasłem: "Nasza cywilizacja nasze zasady". Prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wyjaśnił, że chodzi w nim o zasady cywilizacji i kultury łacińskiej oraz o walkę z "antycywilizacją, która atakuje Polskę i całą Europę". Podczas konferencji prasowej Robert Bąkiewicz przedstawił również tegoroczny plakat wydarzenia.

Widnieje na nim stylizowany husarz z biało-czerwonymi skrzydłami rozbijający mieczem gwiazdę, której duży fragment ma kolor czerwony, z kolei mniejsze są w barwach tęczy.

Święto Niepodległości 2020 w Warszawie. Czytaj więcej:

Zakaz parad równości? Kaja Godek uderza w LGBT. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 151
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE