Nagła zmiana w sprawie Marszu Niepodległości 2020. Jest decyzja, wydano oświadczenie

2020-11-09 7:20
Nagła zmiana w sprawie Marszu Niepodległości 2020. Jest decyzja, wydano oświadczenie
Autor: Artur Hojny, archiwum se.pl Marsz Niepodległości 2020 Warszawa: kiedy, trasa

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości poinformowało o zmianie planów w sprawie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada 2020 roku. Ze względu na epidemię koronawirusa Rafał Trzaskowski zakazał organizacji wydarzenia, ale to i tak się odbędzie - tyle, że w zmienionej formule. Marsz Niepodległości zmieni się w wielki przejazd samochodowo-motocyklowy, który pojawi się na ulicach Warszawy.

Spis treści

  1. Marsz Niepodległości 2020 a koronawirus
  2. Marsz Niepodległości 2020: trasa, kiedy, jak będzie wyglądać?

Marsz Niepodległości 2020 a koronawirus

Wokół tegorocznego Marszu Niepodległości rozgorzała wielka dyskusja związana m.in. z bezpieczeństwem uczestników w kontekście epidemii koronawirusa. W piątek, 6 listopada Rafał Trzaskowski wydał decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 2020. Prezydent stolicy zwrócił się z pismem do sanepidu i wojewody o opinię. Jak poinformował Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, w związku z zagrożeniem COVID-19 należało zakazać zgromadzeń powyżej 5 uczestników.

Rafał Trzaskowski zaznaczył, że wydarzenie jest zgłoszone, więc miasto może podjąć kroki wobec niego kroki - w przeciwieństwie do masowych protestów kobiet, które odbywały się jako zgromadzenia spontaniczne.

- W pandemii, gdy mamy negatywną opinię Sanepidu, zawsze zakazujemy zgromadzeń i do tej pory sądy te zakazy podtrzymywały. Wyjaśniam też, że w sytuacji wydarzeń spontanicznych rozwiązać je może 0olicja, nie urząd - napisał Trzaskowski na Twitterze.

Marsz Niepodległości 2020: trasa, kiedy, jak będzie wyglądać?

Stowarzyszenie Marsz Niepodległości już w piątek zapowiedziało, że demonstracja i tak się odbędzie. W niedzielę wydano oświadczenie, w którym poinformowano o zmienionej formule wydarzenia.

0 11 listopada to symboliczna data odzyskania przez Polskę niepodległości. Jak co roku zapraszamy wszystkich patriotów do Warszawy, aby wspólnie świętować tę wyjątkową rocznicę w Marszu Niepodległości. W tym roku, mając na uwadze bezpieczeństwo naszych uczestników, a przede wszystkim weteranów, którzy co roku nam towarzyszyli, zdecydowaliśmy się zmienić formułę naszego wydarzenia. 11 listopada zapraszamy wszystkich Polaków do tego, aby przyjechać do Warszawy na rondo Romana Dmowskiego samochodami i motocyklami. Widzimy się jak co roku o godz. 14. Zachęcamy do oflagowania i przyozdobienia pojazdów barwami narodowymi - napisali przedstawiciele Marszu Niepodległości.

Jak zaznaczono w oświadczeniu, "pomimo krytycznej oceny podejmowanych działań w zakresie zwalczania COVID-19 i wynikających z tego negatywnych reperkusji dla wszystkich Polaków naszym zdaniem patriotyzm to w dużej mierze odpowiedzialność za drugiego człowieka i własną wspólnotę. Odcinamy się od próby destabilizacji i anarchizacji życia politycznego i społecznego państwa, które w ostatnich tygodniach były podejmowane przez środowiska lewicowe i liberalne".

Wszystko wskazuje więc na to, że Marsz Niepodległości 2020 odbędzie się 11 listopada o godzinie 14 i zmieni się w wielki przejazd samochodowo-motocyklowy.

Święto Niepodległości 2020 w Warszawie. Czytaj więcej:

Strajk Kobiet przybiera na sile. Warszawa
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE