Warszawa: Ruszają szczepienia seniorów. W przychodniach garstka osób, na Narodowym nawet tysiąc dziennie

2021-01-24 20:24 Izabela Kraj
Południowy zaczyna szczepić
Autor: Łukasz Gągulski/Super Express Najwięcej warszawiaków ma zostać zaszczepionych na stadionie Narodowym i w Południowym

Szczepienia 80-latków przeciwko covid-19 w Warszawie rozpoczną głównie w przychodniach. Spośród szpitali miejskich ze szczepieniami seniorów rusza 25 stycznia… tylko Szpital Południowy, wyposażany w pośpiechu przez ostatnie kilka dni. Pozostałe nie zapisywały chętnych na pierwszy dzień. - Baliśmy się, że szczepionki nie dojadą na czas – mówią nam szefowie miejskich placówek.

Nawet tysiąc osób dziennie na Narodowym

Według zapewnień rządu w poniedziałek 25 stycznia pierwsi 80-latkowie dostaną zastrzyki przeciwko koronawirusowi. W Warszawie ma funkcjonować blisko 260 punktów, z czego 43 w miejskich placówkach. To przede wszystkim przychodnie. Te jednak mogą uodpornić na covid-19 zaledwie 30 seniorów na tydzień. Masowe szczepienia mają się odbywać na PGE Narodowym – na początku 300-400 osób a docelowo nawet po 1000 osób dziennie! W poniedziałek też zainauguruje działalność szpital Południowy na Ursynowie. Pacjentów z covid będzie przyjmował dopiero w drugiej połowie lutego. Ale od 25 stycznia zaczyna szczepić!

Przez ostatnie dni trwało błyskawiczne wyposażanie gabinetów w pustych do tej pory murach nowego gmachu przy ul. Pileckiego, w których będzie można przyjąć seniorów. Krzesła do poczekalni przyjechały… z urzędów. Gabinety czekają na seniorów. Tylko czy szczepionki dojadą na czas?

Południowy w poniedziałek, Praski we wtorek

- Jesteśmy przygotowani, żeby w tym tygodniu w szpitalu Południowym zaszczepić 1,8 tys. z ponad 4. tys. osób zapisanych. Oby tylko szczepionki dojechały na czas. Rozmrożone dawki miały być w niedzielę po południu, nadal czekamy – mówiła nam przed godz. 19 wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. - Jeśli dostaniemy te zamówione dawki, w poniedziałek o godz. 8 zaczynamy szczepić 80-latków - zapowiada wiceprezydent.

We wtorek zaczyna przyjmować seniorów także szpital Praski. - Nie zapisywaliśmy na poniedziałek, bo nie byliśmy pewni, czy szczepionki dojadą – słyszymy w Praskim. Pozostałe miejskie placówki nie zaszczepiły jeszcze całego personelu, więc nawet nie wystąpiły o szczepionki dla 80-latków.

Bezpłatny transport na szczepienie

Warszawa organizuje transport dla osób, które posiadają aktualne orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N stopniu lub odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Będziemy realizować przewozy transportem niespecjalistycznym i specjalistycznym. W przypadku przewozów pojazdami specjalistycznymi – uprawnioną jest osoba, która porusza się na wózku i nie jest w stanie korzystać z pojazdów osobowych. Usługa nie pełni funkcji transportu medycznego i w związku z tym nie jest świadczona dla osób wymagających przewozu w pozycji leżącej. Koordynacją przejazdu osób z niepełnosprawnościami do punktów szczepień zajmuje się Centrum Usług Społecznych „Społeczna Warszawa”. Przed realizacją usługi transportu wymagane będzie złożenie oświadczenia u kierowcy o posiadanym aktualnym orzeczeniu o niepełnosprawności w stopniu znacznym o kodzie R lub N lub odpowiednio I grupie z wyżej wymienionymi schorzeniami. Powyższe oświadczenie będzie podstawą do zrealizowania usługi. Kierowca transportu osobowego będzie weryfikował dane na podstawie okazanego dowodu osobistego i dokumentu potwierdzającego niepełnosprawność.

Od 25 stycznia osoby spełniające powyższe kryteria mogą umawiać transport pod specjalnym numerem telefonu: (22) 333-44-33 na hasło: „Wawa Taxi bez barier – szczepienia przeciwko Covid-19”. Transport należy umawiać z co najmniej trzydniowym wyprzedzeniem.

Pielęgniarka uratowała życie mojej mamusi

Wsparcie dla powstańców warszawskich

Warszawa przygotowała specjalne wsparcie dla powstańców warszawskich podczas szczepień przeciwko COVID-19. Decyzją prezydenta Rafała Trzaskowskiego każdy powstaniec otrzyma specjalną opiekę - pomoc wolontariusza i bezpłatny transport do miejskiego punktu szczepień. Natomiast do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się do wskazanej placówki, przyjedzie zespół medyczny, który wykona szczepienie w domu. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu 726-290-189, pod którym można uzyskać szczegółowe informacje dotyczące pomocy przygotowanej przez miasto. Każdy powstaniec otrzyma bezpłatny transport do miejskiego punktu szczepień. Do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się do wskazanej placówki, przyjedzie zespół medyczny, który wykona szczepienie w domu.