Psychiatra szczerze po tragediach w Złotych Tarasach. Nie ma złudzeń

2021-11-04 6:23
Specjalistka psychiatrii o tragedii w Złotych Tarasach
Autor: Sebastian Wielechowski/Super Express, Tadeusz Mróz(2)

Po makabrze w galerii handlowej Złote Tarasy pracownicy oraz klienci z przerażeniem spoglądają na miejsce zgonu dwójki osób. Zaledwie pięć dni po tragicznej śmierci mężczyzny, który runął z trzeciego piętra, w tym samym miejscu zginęła 46-letnia kobieta. Maja Herman, specjalistka psychiatrii, skomentowała tragiczne wydarzenia.

Do pierwszej z tragedii w Złotych Tarasach doszło 28 października, gdy około 40-letni mężczyzna, który zjeżdżał ruchomymi schodami spadł z wysokości ponad 12 metrów. Mężczyzna nie miał szans na przeżycie, zginął na miejscu. We wtorek w tym samym miejscu wydarzyła się kolejna tragedia. 46-letnia kobieta runęła z poziomu +4 na poziom -1 i również straciła życie w wyniku odniesionych obrażeń. Świadkowie makabrycznych wypadków są przestraszeni. - Myślę nad zmianą pracy, to miejsce zaczyna mnie przerażać - wyznała „Super Expressowi” kobieta pracująca w piekarni. Administracja galerii zdecydowała się na wprowadzenie dodatkowych zabezpieczeń, a miejsce zgonu obydwu osób jest stale obserwowane, na każdym z pięter jest nawet czterech ochroniarzy. Obydwie sprawy badane są przez prokuraturę. - Zostało wszczęte śledztwo. Wkrótce odbędzie się sekcja zwłok obydwu zmarłych osób - mówi Aleksandra Skrzyniarz z prokuratury Okręgowej w Warszawie.

- Dwa samobójstwa w tym samym miejscu mogą nawet wskazywać na „efekt kuli śnieżnej”. Oznacza to, że potencjalny samobójca prędzej wybierze miejsce, w którym ktoś już zginął. Niestety, śmierć w miejscu publicznym niesie też za sobą tragedię dla jej świadków, którzy również mogą potrzebować wsparcia. Okres jesienny bardzo wzmaga zaburzenia psychiczne. Aktualnie, liczba pacjentów wzrosła nawet czterokrotnie - tłumaczy Maja Herman, psychoterapeutka.

Każdy może przyczynić się do zapobiegania samobójstwom. Pamiętaj, jeśli potrzebujesz pomocy, zgłoś się do osób oraz instytucji pomocowych takich jak: psycholog, psychiatra, telefon zaufania 116 123, Ośrodek Interwencji Kryzysowej, czy Poradnia Zdrowia Psychicznego. Więcej informacji i spis organizacji pomocowych znajdziesz na stronie www.samobojstwo.pl.

Dwa samobójstwa jedno po drugim. Na schodach w Złotych Tarasach zginęli ludzie
Sonda
Czy schody ruchome w Złotych Tarasach powinny zostać zabezpieczone?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE