Tor kolarski Nowe Dynasy w nowej odsłonie? Aktywiści mają pomysł, urząd mówi „nie”

i

Autor: Piotr Bukowski / Radio ESKA Tor kolarski Nowe Dynasy w nowej odsłonie? Aktywiści mają pomysł, urząd mówi „nie”

Społecznicy mają pomysł na zaniedbany tor kolarski na Pradze-Południe

2022-07-06 5:20

– Dlaczego teren stadionu Skry zostanie szybciej zagospodarowany niż zabytkowy tor kolarski "Orzeł" przy Podskarbińskiej? – pytają aktywiści z inicjatywy „Nowe Dynasy”. Grupa proponuje rozwiązania, dzięki którym zaniedbany, zrujnowany dziś teren stałby się wizytówką dzielnicy. Urzędnicy z Pragi-Południe pomysły znają, ale są sceptycznie nastawieni.

Pomysł na nowe życie zabytkowego toru kolarskiego

W latach 70. i 80. organizowano tu Mistrzostwa Polski, w których brały udział kolarskie sławy – Czesław Lang, Mirosław Jurek, Szymon Kornacki. Dziś, nieczynny od lat 90. XX w. betonowy tor kolarski przy ul. Podskarbińskiej to ruina. I zabytek. Pomysł na „nowe życie toru” mają aktywiści z inicjatywy „Nowe Dynasy”.

Od pięciu lat teren jest we władzach miasta i nic się tu nie dzieje oprócz wycinania krzaków i wywożenia śmieci. A po niewielkich modyfikacjach teren mógłby służyć np. jako atrakcja dla dzieci i młodzieży w postaci skateparku lub pumptracka – mówi „Super Expressowi” Stefan Gardawski z inicjatywy "Nowe Dynasy".

Odnowiony tor i zieleń mogłyby być świetnym miejscem wydarzeń kulturalnych, potańcówek, pokazów kina plenerowego, czy zawodów sportowych. Aktywiści spotkali się z burmistrzem Tomaszem Kucharskim, by już teraz udostępnić ten obszar mieszkańcom. Proponują np. targi śniadaniowe czy giełdę staroci. Na taki pomysł urzędnicy Pragi-Południe odpowiadają stanowczo.

Nie ma możliwości udostępnienia obiektu w tym stanie osobom postronnym – zwraca uwagę rzecznik urzędu dzielnicy Andrzej Opala. – To dlaczego część obiektu została wynajęta pod szkołę jazdy?! – pyta Stefan Gardawski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Czarna seria na Pradze-Południe. Kolejny młody mężczyzna runął z wysokości

Konsultacje społeczne już we wrześniu

Po wakacjach urzędnicy zamierzają ogłosić konsultacje społeczne i w ten sposób określić przyszłość ruin dawnego toru. Mają się odbyć od połowy września do połowy października. A w wakacje, jeszcze przed wyrażeniem opinii, mieszkańcy będą mieli okazje obejrzeć tor podczas trzech wycieczek pod opieką działaczy lokalnych i urzędników.

Trzeba też pamiętać, że wojewódzki konserwator zabytków nie zgodził się, jak dotąd, by przeznaczyć zabytkowy tor na inne funkcje niż rekreacyjno-sportowe. 

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejarze zabiorą mieszkańcom jedyne dojście do rezerwatu. Nie ma pieniędzy na tunel pod torami

Oto skrzyżowania grozy w Warszawie. Tu najczęściej dochodzi do wypadków
Sonda
Czy znałeś historię zabytkowego toru kolarskiego na Pradze?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE