Tramwajem do Wilanowa pojedziesz za dwa lata! Wiemy, gdzie będą przystanki

2021-09-14 9:28
Budowa tramwaju do Wilanowa ma trwać dwa lata
Autor: MAREK KUDELSKI/ SUPER EXPRESS Budowa tramwaju do Wilanowa ma trwać dwa lata

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wieszczy dla stolicy katastrofę finansową związaną z wprowadzeniem Polskiego Ładu - z jednej strony. Z drugiej - miejska spółka ogłasza przetarg na gigantyczną inwestycję: budowę torów tramwajowych z Mokotowa do Wilanowa. Sama budowa torów pochłonie ponad 440 mln zł, a z taborem to koszt ponad 1,2 mld zł! Czy ta inwestycja ma szanse powstać w planowanym, dość ambitnym terminie – czyli do końca 2023 roku? Mamy listę przystanków na nowej tramwajowej trasie. Zobaczcie, czy tramwaj zatrzyma się przy waszych domach.

Tramwaje Warszawskie ogłosiły właśnie przetarg na budowę 8-kilometrowej trasy tramwajowej od ul. Goworka do al. Rzeczypospolitej w Miasteczku Wilanów. W sumie będzie to 31 przystanków. Przejazd tramwajem z Wilanowa do stacji metra Centrum ma wynieść około 30 minut. Do końca roku urzędnicy chcą wybrać wykonawcę, który będzie miał 22 miesiące na zrealizowanie tej wyczekanej przez mieszkańców inwestycji. W przyszłym roku ma zacząć się budowa. Jest jednak jedno „ale”. Urzędnicy dopuścili możliwość etapowania budowy, właśnie na wypadek, gdyby w budżecie miasta zabrakło pieniędzy na całość. Prezydent Rafał Trzaskowski wyliczał ostatnio, że rządowy program Polski Ład pozbawi Warszawę nawet 1,7 mld zł rocznie. A wtedy trzeba będzie ciąć wydatki, także na inwestycje.

Poniżej mapa z konkretnymi lokalizacjami przystanków na nowej trasie do Wilanowa:

Tramwajem do Wilanowa za dwa lata
Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI/ SUPER EXPRESS Tramwajem do Wilanowa za dwa lata

- Na razie zakładamy, że tramwaj do Wilanowa w całości powstanie do końca 2023 roku, ale dopuszczamy wyjście awaryjne i oddanie do użytku najpierw pierwszego odcinka torów do Sadyby i ul. Wilanowskiej – mówi nam rzecznik Tramwajów Warszawskich Maciej Dutkiewicz.

W założeniach ogłoszonego przetargu nie ma jednak maksymalnego „awaryjnego” terminu zakończenia budowy. Jest jeden – optymistyczny - koniec 2023 roku. - Dopuszczamy możliwość etapowania inwestycji, żeby w przypadku, gdy pieniędzy będzie nieco mniej, nie musieć unieważniać postępowania – dodaje rzecznik Tramwajów.

Tramwaj na Wilanów będzie miał dwie odnogi:

Pierwsza wzdłuż Gagarina do Czerniakowskiej. Druga wzdłuż ul. Świętego Bonifacego do pętli autobusowej Stegny. Główna trasa do Miasteczka Wilanów powstanie w ciągu al. Rzeczypospolitej, a końcowy terminal znajdzie się przy ul. Branickiego w Miasteczku Wilanów.

Mamy listę konkretnych przystanków. Zobaczcie na mapie, gdzie będzie zatrzymywał się tramwaj jadący z Mokotowa na Wilanów:

tramwaj Wilanów trasa przystanki 9 2021
Autor: Grafika SE Maciej Turowicz-Kwiatkowski
Sonda
Czy lubisz podróżować komunikacją miejską?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE