Warszawa szykuje się na przyjście zimy. Prognozy pogody IMGW nie pozostawiają złudzeń

i

Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS Warszawa szykuje się na przyjście zimy. Prognozy pogody IMGW nie pozostawiają złudzeń

Warszawa szykuje się na przyjście zimy. Prognozy pogody IMGW nie pozostawiają złudzeń

2021-11-25 11:30

Miłośnicy białego szaleństwa niecierpliwie przebierają nogami. Za oknami jeszcze jesień, ale na horyzoncie pojawia się perspektywa pierwszych opadów śniegu. Przedsmak zimowej aury warszawiacy mieli już w we wtorkowy poranek, kiedy pierwsze śnieżynki nieśmiało spadały w towarzystwie kropel deszczu. Pracownicy Zarządu Oczyszczania Miasta również przygotowują się na przyjście zimy. Ciężki sprzęt jest już w gotowości.

Jesień powoli dobiega końca. Prognozy pogody IMGW nie pozostawiają złudzeń. W najbliższych dniach warszawiaków czekają pierwsze opady śniegu. Co prawda, ma im towarzyszyć deszcz, ale śnieżynki z pewnością uda się dostrzec gołym okiem. Pogoda zacznie zmieniać się już w nocy z piątku na sobotę. Weekend upłynie na opadach śniegu z deszczem. Prognozy pogody na początek przyszłego tygodnia również nie zapowiadają powrotu słonecznej, jesiennej aury. "Opady śniegu i deszczu ze śniegiem znacząco utrudniać będą warunki na drogach i chodnikach" - ostrzega IMGW.

Na szczęście dla służb oczyszczania miasta sezon zimowy już trwa. Ciężki sprzęt jest już w pogotowiu, w każdej chwili gotowy wyjechać na ulice Warszawy. Czy to oznacza, że w tym roku zima nie zaskoczy drogowców?

Zarząd Oczyszczania Miasta odpowiada za 1500 km dróg, czyli wszystkie ulice, którymi kursują autobusy komunikacji miejskiej. "W przypadku długotrwałych i intensywnych opadów śniegu do odśnieżania i posypywania ulic ZOM wyśle nawet 306 pługów i posypywarek. Przy mniej ekstremalnych warunkach do akcji wyjeżdżać będzie 167 posypywarek, a jeśli akcją trzeba będzie objąć same mosty, wiadukty i strome ulice, czyli miejsca w których najszybciej robi się ślisko, to wyjadą 42 posypywarki" - zapowiada stołeczny ratusz.

Warto przypomnieć, że na 1700 km ulic gminnych, którymi nie kursują autobusy, odśnieżanie odbywa się na zlecenie urzędów dzielnic.

Zimowe działania pracowników ZOM nie ograniczają się tylko do usuwania śniegu z ulic. ZOM zleca także odśnieżanie części terenów dla pieszych, czyli 4300 przystanków komunikacji miejskiej, chodników, które nie przylegają do nieruchomości, kładek i dojść do metra.

"To w sumie 3,4 mln mkw. terenów, które są posypywane piaskiem. Przy zimowej pogodzie w pierwszej kolejności ekipy porządkowe pojawiają się w najbardziej uczęszczanych miejscach, czyli na węzłach przesiadkowych, w okolicach stacji metra, na kładkach i schodach. Gdy nie pada śnieg i nie pojawia się lód, tereny dla pieszych są sprzątane z bieżących zanieczyszczeń" - wyjaśnia ratusz.

Przypominamy, że w przypadku chodników przylegających do nieruchomości, za ich odśnieżanie odpowiada właściciel danej nieruchomości. Z kolei odśnieżanie blisko 1,9 mln mkw. chodników wzdłuż ulic gminnych organizują urzędy dzielnic.

Oprócz Zarządu Oczyszczania Miasta i urzędów dzielnic, za odśnieżanie terenów w Warszawie odpowiadają także m.in.:

  • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - drogi ekspresowe, most Południowy im. Anny Jagiellonki, most gen. Stefana Grota-Roweckiego
  • Zarząd Zieleni m.st. Warszawy - alejki i chodniki w parkach i wokół nich
  • administratorzy i zarządcy osiedli - chodniki i drogi osiedlowe
Sonda
Czy czekasz na prawdziwą, białą zimę?
Atak zimy. Ogromna śnieżyca w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE