Wielka wymiana latarni w Warszawie. Rafał Trzaskowski podał szokujące kwoty

i

Autor: ZDM Wielka wymiana latarni w Warszawie. Rafał Trzaskowski podał szokujące kwoty

Ile?!

Wielka wymiana latarni w Warszawie. Rafał Trzaskowski podał szokujące kwoty

2022-11-08 20:45

Na ulicach Warszawy jest coraz jaśniej i bezpieczniej! To efekt wielkiej modernizacji oświetlenia na drogach zarządzanych przez Zarząd Dróg Miejskich. Wymiana 38 tys. starych lamp jest już na półmetku - ogłosił we wtorek, 8 listopada prezydent Rafał Trzaskowski. I zapowiedział, że dzięki montażowi nowoczesnych opraw, uda się zaoszczędzić aż 35 mln zł rocznie. Zapowiedział też inwestycje w dzielnicach.

Wymiana oświetlenia w Warszawie. Coraz więcej opraw SAVA

Warszawa postanowiła wymienić dotychczasowe, sodowe lampy w kwietniu 2020 r. W polskiej firmie LUG Light Factory zamówiono dokładnie 38 414 ledowych opraw, które zostały zaprojektowane i wykonane specjalnie dla stolicy. Stąd ich nazwa – SAVA. Wymiana energooszczędnego oświetlenia rozpoczęła się w lutym tego roku. Obecnie, po niespełna 9 miesiącach, działa już połowa z zamówionych opraw. Oświetlają ulice powiatowe, wojewódzkie i krajowe - informuje Zarząd Dróg Miejskich.

– Już w kwietniu 2020 r. podjąłem decyzję, żeby wymieniać oświetlenie na warszawskich ulicach, bo nowe oprawy ledowe pozwalają zaoszczędzić niemal 60 proc. energii. Decyzję o modernizacji oświetlenia podejmowaliśmy w czasie, kiedy nikt się nie spodziewał kryzysu energetycznego i astronomicznego wzrostu kosztów. Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy, już według przyszłorocznych cen prądu, 35 mln zł rocznie – mówił prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. - Wymiana opraw oświetleniowych to koszt niespełna 40 mln zł, który zwróci się za niecałe dwa lata – podkreślił Łukasz Puchalski, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich.

Nowe lampy mają wiele zalet, bo nie tylko dają więcej światła, ale też nie świecą po oknach i są dużo łatwiejsze w konserwacji i naprawie. Wymiana oświetlenia na głównych ulicach zakończy się na początku przyszłego roku. Ale prezydent Trzaskowski zapowiedział już, że zmodernizowane zostaną wszystkie latarnie w Warszawie - także te na ulicach administrowanych przez urzędy dzielnic. Rada miasta wygospodarowała na ten cel 65 mln zł. ZDM kończy audyt oświetlenia na tych ulicach i jeszcze w tym roku ogłosi kolejny przetarg. To oznacza, że w 2024 r. na wszystkich ulicach stolicy będzie jaśniej, bezpieczniej i energooszczędniej. 

Tak oszczędza się prąd w Warszawie. Latarnie świecą w ciągu dnia