Wielki konflikt o dyrekcję Teatru Komedia. „Przypomina mi to morderstwo Juliusza Cezara”

2022-05-18 21:58
Teatr Komedia
Autor: ADAM LAWNIK / EAST NEWS

Mamy środek maja i wycofanie się niedoszłych współpracowników nie wpływa w żaden sposób na przygotowania do najbliższego sezonu w Teatrze Komedia pod moją dyrekcją - napisał w oświadczeniu przesłanym Polskiej Agencji Prasowej zwycięzca konkursu na dyrektora Teatru Komedia w Warszawie Maciej Kowalewski.

Zwycięzca konkursu na dyrektora Teatru Komedia w Warszawie Maciej Kowalewski przekazał PAP "Oświadczenie wstępującego Dyrektora Teatru Komedia w Warszawie", które zostało przekazane 17 maja także do wiadomości Dyrektora Biura Kultury Miasta Stołecznego Warszawy Artura Jóźwika.

"Ze zdumieniem przyjąłem nagłą decyzję Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Wawrzyńca Kostrzewskiego o rezygnacji ze współpracy z Teatrem Komedia w Warszawie pod moją dyrekcją" - napisał.

Wyjaśnił, że "niespodziewana i jednostronna decyzja dwojga współpracowników, wyrażona w formie listu do Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, Rafała Trzaskowskiego, opublikowana niezwłocznie na Facebooku, skąd się dowiedziałem o rezygnacji, przypomina mi Idy Marcowe, gdzie podczas tego święta w 44 roku p.n.e. Juliusz Cezar został zamordowany, otrzymując 23 pchnięcia sztyletem, zadane przez grupę ok. 60 zamachowców, w tym jego przyjaciela, Brutusa".

"Dzięki Bogu mamy środek maja i wycofanie się niedoszłych współpracowników nie wpływa w żaden sposób na przygotowania do najbliższego sezonu w Teatrze Komedia pod moją dyrekcją, które bez żadnych przeszkód, zgodnie z wcześniejszymi założeniami i w bezkonfliktowej atmosferze dynamicznie postępują, gromadząc w rodzącym się repertuarze najwybitniejszych stołecznych aktorów i twórców, w tym twórców zagranicznych" - ocenił.

"Już od września bieżącego roku zapraszam wszystkich widzów do Teatru Komedia w Warszawie na pełne humoru, wzruszeń, refleksji i pozytywnej energii teatralne premiery" - zakończył swoje oświadczenie Maciej Kowalewski.

Pytany o komentarz do oświadczenia reżyser teatralny i współautor "Koncepcji Programowej i Organizacyjnej - Teatr Komedia 2022", która została złożona przed Komisją Konkursową Wawrzyniec Kostrzewski powiedział: "jestem w szoku". "O oświadczeniu Macieja Kowalewskiego mogę powiedzieć tylko tyle, że jest mi ogromnie przykro. Wraz z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk tę sprawę postrzegamy w lustrzanym wręcz odbiciu".

"Uważam, że zarzut zdrady, który pada w tym oświadczeniu, jest nieprawdziwy. W mojej ocenie ten proces wyglądał odwrotnie" - podkreślił.

"Kolejną kwestią jest to, że odpowiednim osobom i instytucjom, które są zainteresowane tą sytuacją i tym konfliktem, ja razem z Małgorzatą Sikorską-Miszczuk złożyliśmy już odpowiednie informacje i wycofaliśmy się ze współpracy z Maciejem Kowalewskim" - wyjaśnił. "Jesteśmy w stanie uczestniczyć w czynnościach wyjaśniających i w gronie osób zainteresowanych sprawą udowodnić, że ten konflikt nie był wywołany przez nas" - zapewnił Wawrzyniec Kostrzewski, dodając, że "posiada obszerny materiał dowodowy".

Współautorzy zwycięskiej "Koncepcji Programowej i Organizacyjnej - Teatr Komedia 2022" - dramatopisarka Małgorzata Sikorska-Miszczuk i reżyser Wawrzyniec Kostrzewski 29 kwietnia 2022 r. przesłali list zaadresowany do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

"Na początku tego roku (13.01. 2022 r.) został rozstrzygnięty konkurs na dyrektora Północnego Centrum Sztuki - Teatr Komedia. Komisja konkursowa najwyżej oceniła program przedstawiony przez Macieja Kowalewskiego, który ma objąć dyrekturę teatru od 1.09.2022 r. na najbliższe 5 lat" - czytamy w liście.

"Ponieważ jesteśmy współautorami i partnerami programowymi (zadeklarowani w programie jako zastępca dyrektora ds. artystycznych i edukacyjnych oraz jako dyrektorka literacka) zawiadamiamy Pana, że Maciej Kowalewski całkowicie utracił nasze zaufanie oraz wiarę w to, że zamierza ten wspólnie stworzony program zrealizować" - napisali. Dodali: "w związku z tym informujemy Pana, że wycofujemy chęć współpracy i nasze poparcie dla Macieja Kowalewskiego".

"Deklaracja programowa naszej wspólnej Koncepcji Programowej i Organizacyjnej - Teatr Komedia 2022, która została złożona przed Komisją Konkursową, zaczyna się od słów: Dziś wszelkie udane przedsięwzięcia tworzą zgrane, uzupełniające się zespoły ludzkie, dlatego do Konkursu na Dyrektora Teatru Komedia startuję wraz z zespołem partnerów programowych, znakomitą dramatopisarką Małgorzatą Sikorską-Miszczuk i uznanym reżyserem Wawrzyńcem Kostrzewskim. Program, który przedstawiamy poniżej, jest wynikiem naszej współpracy i pierwszym prognostykiem dobrej zespołowej praktyki w wielopoziomowym zarządzaniu nowoczesną instytucją kultury" - czytamy w liście Sikorskiej-Miszczuk i Kostrzewskiego.

"Nasze nazwiska były i są dla środowiska teatralnego gwarantem jakości i uczciwości - i tak chcemy, żeby pozostało w przyszłości" - wyjaśnili.

Ich list został też przekazany do wiadomości zastępcy prezydenta Warszawy Aldony Machnowskiej-Góra.

Sonda
Czy lubisz chodzić do teatru?
Dyrektor kijowskiego teatru o tym jak broni się Ukraina
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE