Wolskie serca wciąż się zapełniają. "Ważą już ponad 3 tony!"

2021-09-23 18:19
Wolskie serca wciąż się zapełniają. Ważą już  ponad 3 tony!
Autor: ZGN Wola Wolskie serca wciąż się zapełniają. "Ważą już ponad 3 tony!"

Mieszkańcy Woli wiedzą, że tak niewielka rzecz, jak plastikowa nakrętka od butelki, może zdziałać bardzo wiele. Ogromne, metalowe pojemniki w kształcie serca, systematycznie zapełniają się kolorowymi nakrętkami, które zamiast wylądować w śmietniku, mogą pomóc potrzebującym. A chętnych do przekazywania nakrętek nie brakuje. Wolskie serca ważą już ponad 3 tony!

- Każdy mieszkaniec, który zbiera plastikowe zakrętki po produktach spożywczych i gospodarczych, ma możliwość zostawić je w czterech ogólnodostępnych lokalizacjach na Woli - informuje burmistrz dzielnicy, Krzysztof Strzałkowski. Ogromne, metalowe serca, które są w stanie pomieścić około 75 kilogramów zakrętek, znajdują się:

  • przy skrzyżowaniu ul. Żelaznej i al. „Solidarności” (Żelazna 91)
  • przy Krochmalnej 3
  • przy Ciołka 33
  • przy skwerze Sierpnia 1944 r.

Zebrane w ten sposób nakrętki nie lądują na śmietniku. Są one przekazywane do przetworzenia na granulat, a środki uzyskane z ich sprzedaży trafiają do potrzebujących. - Można dzięki nim finansować m.in. zakup nowoczesnych wózków inwalidzkich oraz protez dla osób najbardziej potrzebujących - tłumaczy burmistrz Strzałkowski.

- Zgłaszają się do nas szkoły, osoby prywatne, a nawet inne instytucje, które chciałyby prowadzić takie zbiórki i mieć u siebie kolorowe serce - mówi Mateusz Matejewski, Dyrektor Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dzielnicy Wola. - Cieszę się, że nasza inicjatywa zyskała pozytywny odbiór wśród mieszkańców i możemy wspólnie pomagać potrzebującym w taki sposób - dodaje.

Zainteresowanie warszawiaków wolskimi sercami doskonale pokazują liczby. Od początku roku do pojemników trafiły już ponad 3 tony zakrętek! Szybko zapełniane pojemniki sprawiają, że Zakład Gospodarowania Nieruchomościami Wola planuje postawić jeszcze dodatkowe serca. ZGN Wola poszukuje też dodatkowych Organizacji Pożytku Publicznego, które chciałyby odbierać zakrętki i wykorzystywać je w dobrym celu.

Zobacz także: Siali totalne zniszczenie w parku! Gang młodocianych wandali nagrały kamery. Widziałeś ich?

Warto przypomnieć, że do środka ogromnych metalowych serc można wrzucać wszystkie zakrętki pochodzące z artykułów spożywczych, czy chemii gospodarczej bez względu na ich kształt, wielkość czy kolor. Zebrane w ten sposób zakrętki zamienia się następnie w granulat, z którego można zrobić np. następne plastikowe zakrętki, opakowania, meble ogrodowe czy worki na śmieci. Ważne jednak, by przed wrzuceniem ich do pojemnika, spod wieczek usunąć ewentualne dodatkowe elementy takie jak uszczelki, kawałki folii czy papieru.

Sonda
Często wspierasz zbiórki charytatywne?
Super Raport 23.09 (Goście: Jan Grabiec - PO, Leszek Miller - eurodeputowany, były premier) Sedno Sprawy: Włodzimierz Czarzasty
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE