Strajk Kobiet: Starcia z policją pod domem Jarosława Kaczyńskiego. RELACJA NA ŻYWO

2020-12-13 13:26
Starcie policji z uczestnikami protestu
Autor: Sebastian Wielechowski/SUPER EXPRESS Starcie policji z uczestnikami protestu

Strajk Kobiet w Warszawie 13.12.2020. Po raz kolejny kobiety wychodzą dziś na ulice. Na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku pojawiło się wydarzenie pt. „Idziemy po wolność”. Spacer demonstrantów rozpoczyna się o godz. 12.00 na rondzie Dmowskiego.

PiS prowadzi wojnę z całym światem: z kobietami, z młodzieżą, z nauczycielami, z lekarzami, przedsiębiorcami, pracownikami budżetówki, z Europą. Bez wprowadzenia stanu nadzwyczajnego, wprowadzili nam stan wojenny - czytamy na profilu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na Facebooku. 

"Jadę zaj***ć psy". Wziął do ręki zapalniczkę, próbował wysadzić auto [REKONSTRUKCJA WYDARZEŃ]

Kolejny przemarsz osób walczących o prawa kobiet odbędzie się o godz. 12.00. - Jesteśmy wolne i wolni i z tej wolności nie zrezygnujemy! Nie chcieli z nami rozmawiać - teraz mają nas wszystkich przeciwko sobie. Chodźmy razem po wolność! Spotkamy się na Rondzie Praw Kobiet (dawniej Dmowskiego) i idziemy na spacer po WOLNOŚĆ! - dodano w poście. 

Warszawa: Martwa ŚWINIA pod domem Kaczyńskiego. Co tam się wydarzyło?!

Na miejscu są nasi reporterzy, którzy na bieżąco relacjonują co dzieje się w centrum Warszawy. Zapraszamy na naszą relację NA ŻYWO:

Strajk Kobiet w całej Polsce. Są utrudnienia dla kierowców

16:45 - Policja informuje o kolejnych zajściach. - Kolejny przypadek agresywnego zachowania w trakcie trwającego protestu. Tym razem policjanci wykonują czynności z kobietą, która miała uderzyć torebką Panią Poseł Scheuring-Wielgus. Wyjaśniamy okoliczności sprawy - przekazała warszawska policja. 

16:05 - Protestujący rozeszli się. Domu Jarosława Kaczyńskiego wciąż pilnują dziesiątki policjantów. 

15:35 - Organizatorzy Strajku Kobiet przekazali, że demonstracja dobiega końca. Duża grupa osób udała się w kierunku metra. Pod domem Jarosława Kaczyńskiego zostało juz jedynie kilkaset osób. 

15:25 - Demonstracje nadal trwają. Tłum zablokował okolice domu Jarosława Kaczyńskiego. Nieprzejezdna jest Ulica Mickiewicza i plac Wilsona. 

14:50 - Tłum zgromadził się na ulicach Żoliborza. Ruch na pozostałych ulicach miasta wrócił do normy. Sytuacja pod domem Jarosława Kaczyńskiego jest dynamiczna. 

14:30 - Policja poinformowała o tym, że Na skrzyżowaniu ulic Zajączka i Mickiewicza grupa protestujących zaatakowała policjantów. "Na miejsce skierowano pododdział zwarty. Sytuacja została opanowana. Trwają czynności w kierunku naruszenia nietykalności cielesnej policjanta" - czytamy w komunikacie służb. 

14:20 - Dom Jarosława Kaczyńskiego został otoczony przez Policję. Protest dotarł w to miejsce i dochodzi tam do przepychanek z policją. Na ulicy Mickiewicza widać niewyobrażalnie duże siły policyjne. 

14:10 - Tłum dotarł pod dom Jarosława Kaczyńskiego. Publikujemy zdjęcia z dzisiejszych starć z policją, podczas których zostało zatrzymane kilka osób. 

14:08 - Na Wisłostradzie nadal policja blokuje drogę w obu kierunkach mimo tego, że nie ma na trasie już demonstrujących. 

14:05 - Czoło protestu jest już przed Placem Wilsona. Przy domu Jarosława Kaczyńskiego stoją dziesiątki radiowozów. Policja ustawiła kolejną blokadę w tym miejscu. 

13:55 - Protestujący maszerują kilkoma trasami. Z mediów docierają pierwsze informacje o zatrzymaniach. Ruch w stolicy jest sparaliżowany. 

13:50 - Wisłostrada wciąż jest zablokowana. Nadal znajduje się na niej końcówka tłumu. Czoło przemarszu dotarło już na Żoliborz i zmierza w kierunku domu Jarosława Kaczyńskiego. 

Blokada policji na Wisłostradzie
Autor: Marcin Wziontek/Super Express

13:43 - Przed Mostem Gdańskim ogromy kordon policji ustawił się w bojowym szyku. Demonstranci skręcają w lewo. 

13:40 - Na Wisłostradę wyszedł już cały tłum. Trasa W-Z została odblokowana. Ruch na Wisłostradzie w kierunku południowym został wznowiony. 

13:35 - W strajku uczestniczą też przedstawiciele środowisk LGBT, przedsiębiorcy a nawet górale. Nie jest już to tylko strajk kobiet. 

13:25 - Na Wisłostradzie utworzył się bardzo duży korek. Protestujący wędrują w stronę Żoliborza nawet pomiędzy autami. 

Protest dotarł na Wisłostradę
Autor: Marcin Wziontek/Super Express

13:20 - Czoło protestu przeszło trasą W-Z do Wisłostrady. Trasa jest całkowicie zablokowana. Mogą występować poważne utrudnienia w ruchu. 

13:15 - Na Placu Piłsudskiego doszło do poważnych starć z policją. Kilka osób jest zatrzymanych. Tłum próbował odbić osoby zabrane do radiowozów. 

13:10 - Tłum dotarł również na trasę W-Z blokując ulicę. 

13:05 - Coraz większy tłum dołącza do protestu. W okolicy Teatru Wielkiego mundurowi blokują drogę. Stoi tam kilkanaście policyjnych radiowozów. 

13:00 - Na Placu Piłsudskiego nie doszło do starć z policją. Demonstranci ominęli pomnik smoleński i ruszyli w kierunku Pałacu Prezydenckiego. 

12:50 - Protest przeszedł w ul. Mazowiecką i z coraz większą wściekłością skanduje antyrządowe hasła. Protestujący idą w kierunku placu Piłsudskiego. Pomnik Smoleński został otoczony przez policję. 

12:40 - Demonstranci ruszyli ulicą Jasną. Tam również czeka na nich blokada policyjna. Na ulicy Marszałkowskiej pozostała już tylko policja. 

12:30 - Zablokowany tłum zawrócił i chce iść w kierunku domu Jarosława Kaczyńskiego inną drogą. 

12:25 - Dochodzi do przepychanek protestujących z policją. Funkcjonariusze mają broń z długą lufą i gaz pieprzowy. 

12:20 - Demonstranci skandują "Puśćcie nas!" Niektórzy omijają funkcjonariuszy chodnikami i idą dalej. 

12:15 - Policyjny kordon ustawił się na wysokości skrzyżowania ul. Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej i próbuje nie dopuścić do dalszego marszu protestujących w kierunku Żoliborza. 

12:05 - Tłum wkroczył na ulicę. Komunikacja miejska stanęła. Największe utrudnienia mogą być w kursowaniu tramwajów 

12:10 - Demonstranci blokują radiowóz, z którego nadawany jest komunikat do rozejścia się. Tłum ruszył w kierunku domu Jarosława Kaczyńskiego. Na miejsce przybywają kolejne oddziały policji. 

Strajk kobiet 13.12
Autor: Marcin Wziontek/Super Express

12:00 - Jest coraz więcej protestujących. Jeden z nich przebrany jest za gaz pieprzowy 

11:55 - Policja nawołuje do rozejścia się, powołując się na stan epidemii. Organizatorzy wykrzykują zaś "Chodźcie z nami"

11:50 - W okolicy hotelu Novotel zebrała się grupa około 120 osób. W innych miejscach tworzą się mniejsze zgromadzenia. Są transparenty i ciężarówka z głośnikami. Protestujący krzyczą "J*bać PiS" 

Gigantyczne siły policji na Strajku Kobiet w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE