ZDM zbuduje sygnalizację pod oknami Trzaskowskiego. "Umowa podpisana"

2021-11-06 17:09
ZDM zbuduje sygnalizację pod oknami Trzaskowskiego. Umowa podpisana
Autor: ZDM Warszawa ZDM zbuduje sygnalizację pod oknami Trzaskowskiego. "Umowa podpisana"

Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie poinformował, że jeszcze w tym roku przebudowane zostanie przejście dla pieszych pod oknami stołecznego ratusza. Na skrzyżowaniu ulic Marszałkowskiej i Senatorskiej zainstalowana zostanie sygnalizacja świetlna. Miasto poinformowało, że podpisana została już umowa z firmą Podkowa. Koszt inwestycji to niespełna milion złotych.

Przejście dla pieszych przy placu Bankowym podczas przeprowadzonego audytu osiągnęło bardzo niską ocenę. Audytorzy zarekomendowali budowę w tym miejscu sygnalizacji świetlnej. Pod koniec września ZDM ogłosił przetarg, do którego zgłosiły się dwie stołeczne firmy Podkowa i Warszawskie Przedsiębiorstwo Mostowe "Mosty". Obydwie firmy wyceniły koszt robót poniżej zarezerwowanej na tę inwestycję kwoty ponad 1,1 mln złotych. Podkowa wyceniła ofertę na 837 tys. zł, a "Mosty" na 976 tys. zł.

- Choć obie oferty były korzystne, w toku analizowania lepszą okazała się ta złożona przez Podkowę. I właśnie z tą firmą związaliśmy się umową - przekazał ZDM.

Wykonawca wybuduje światła na przejściu przez obie jezdnie oraz przez torowisko tramwajowe. Sygnalizacja będzie wyposażona w automatyczną detekcję pieszych i pojazdów.

Ponadto poszerzony zostanie chodnik od strony ul. Elektoralnej i pl. Bankowego. "Różnica wysokości pod budynkiem byłego Hotelu Saskiego sprawia, że większość chodnika znajduje się na podwyższeniu, do którego prowadzą schody. Dla osób o ograniczonej mobilności do dyspozycji jest jedynie wąski pas chodnika przy samej krawędzi jezdni i on właśnie zostanie poszerzony" - wyjaśnił ZDM.

Same zebry zostaną nieco przesunięte, aby piesi po zachodniej stronie mieli więcej miejsca. Obok nich wytyczony zostanie przejazd rowerowy, który zostanie potem połączony z infrastrukturą rowerową planowaną w ramach przebudowy ul. Marszałkowskiej na odcinku od pl. Bankowego do Królewskiej. Układ pasów ruchu Marszałkowskiej w kierunku południowym przyjmie kształt pasujący do planowanych zmian na tym odcinku ulicy.

Wybrany wykonawca ma 45 dni na realizację inwestycji od dnia podpisania umowy. - Oznacza to, że przejście dla pieszych przez ul. Marszałkowską przy pl. Bankowym sygnalizację świetlną zyska jeszcze w tym roku - podsumował ZDM.

Groby znanych Polaków na Powązkach w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE