Nowi "Sami swoi"

Tak Anna Dymna gra prawujenkę w filmie o młodym Kargulu i Pawlaku. U Żmijewskiego pojawia się też Janusz Chabior [ZDJĘCIA]

2023-05-29 19:41

Artur Żmijewski kręci nowych "Samych swoich", czyli prequel filmu z 1967 roku w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Zdjęcia powstają w Parku Etnograficznym w Tokarni koło Kielc. W filmie o młodych Kargulu i Pawlaku zagrają Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Paulina Gałązka, Anna Dymna, Kazimierz Mazur, Janusz Chabior, Wojciech Malajkat, Adam Ferency, Karol Dziuba i Adam Bobik.

Ekipa filmowa wpuściła na plan dziennikarzy o fotoreporterów. Z bliska można przypatrzeć się zdjęciom do nowego filmu o Władysławie Kargulu i Kazimierzu Pawlaku, który nosi tytuł "Sami swoi. Początek". W prequelu przygotowanym według scenariusz Andrzeja Mularczyka (93 l.) na motywach jego książki "Czyim ja żyłem życiem", zobaczymy plejadę polskich gwiazd. W ojców Kargula i Pawlaka wcielą się Mirosław Baka i Zbigniew Zamachowskich. Głównych bohaterów zagrają natomiast Karol Dziuba i Adam Bobik. - Spotkaliśmy się na castingu i od razu znienawidziliśmy się, i tak dostaliśmy te role – mówili aktorzy. - Dobrze wiemy, że każda część jest kultowa i byłoby to z góry skazane na porażkę. Chcemy oczywiście zagrać najlepiej, jak potrafimy i mamy nadzieję, że dostarczymy dużo rozrywki oraz wzruszeń – dodali.

W prawujenkę Ani z "Nie ma mocnych" wcieli się Anna Dymna. Na razie nie wiadomo, kto zagra żony Kargula i Pawlaka, Anielę i Manię. W "Samych swoich" z 1967 roku były to Halina Buyno (+83 l.) i Maria Zbyszewska (+60 l.). W pierwowzorze sprzed ponad 50 lat były także postaci matki Kazimierza, Leoni (Natalia Szymańska) oraz jego brat Jaśko (Zdzisław Karczewski).

-  Nie zamierzamy konkurować z trylogią, ponieważ jest ona czymś zupełnie osobnym. Nasz film opowiada o kilkudziesięciu latach życia Pawlaków i Karguli w Krużewnikach, czyli w miejscu mitycznym, o którym się mówi w trylogii, ale jest pokazywany szczątkowo. To jest kompletnie inny film, inna opowieść, owiana w kompletnie innych czasach” – zaznaczył reżyser filmu Artur Żmijewski, cytowany przez wirtualnemedia.pl.

Akcja filmu została ograniczona do czasów sprzed II wojny światowej i kończy się w momencie, kiedy rodziny Pawlaków i Kargulów wyruszają z Kresów na Ziemie Odzyskane. Tym samym poznamy także młodych Witię Pawlaka i Jadźkę Kargulową, których w 1967 roku grali niedawno zmarli Jerzy Janeczek i Ilona Kuśmierska.

Ze zdjęć wynika, że nie zabraknie scen przy płocie, gdzie Kargul i Pawlak często się kłócili oraz słynny konflikt o miedzę. Na razie nie jest znana oficjalna data premiery.

Wiadomo, że mowa zawarta pomiędzy Województwem Świętokrzyskim a producentami filmu opiewa na 500 tysięcy złotych - poinformował Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Pogrzeb Jerzego Janeczka. Aktor "Samych swoich" żegnany z honorami. Przybyli znani aktorzy

Kultowe komedie PRL. Część 1.Groby aktorów filmów Sami swoi, Jak rozpętałem II wojnę światową. Niezapomniani

Sami swoi. Kultowe teksty z najlepszej polskiej komedii

Pytanie 1 z 15
Na początku filmu Pawlak mówi do Kargula: "Podejdź no do płota". Co odpowiada Kargul?
Listen on Spreaker.