Pogrzeb Barbary Krafftówny

i

Autor: Paweł Dąbrowski/East News Pogrzeb Barbary Krafftówny

Prezydent Duda pożegnał Barbarę Krafftównę. Prochy aktorki przewiezione karawanem [ZDJĘCIA]

2022-02-04 11:58

Aktorka Barbara Krafftówna (+93 l.) zmarła w niedzielę, 23 stycznia. Utalentowana gwiazda znana była z takich produkcji jak "Czterej pancerni i pies", "Jutro premiera" czy "Popiół i diament". 4 lutego w Warszawie odbyły się uroczystości pogrzebowe.

Barbara Krafftówna zmarła 23 stycznia, w niedzielę. Aktorka miała 93 lata. Przeżyła kilka bolesnych strat - pochowała dwóch mężów i syna. Choć życie jej nie oszczędzało, starała się cieszyć z tego, co ma, i doceniała każdą chwilę, która była jej dana. 

"Staram się doceniać każdą chwilę, bo wiem, jak kruche jest szczęście" - powiedziała w jednym z wywiadów. 

Na długo przed śmiercią Barbara Krafftówna spisała testament, w którym wskazała spadkobiercę swojego majątku. Wyraziła także swoją ostatnią wolę. "Chciała zostać skremowana" - zdradziła nam przyjaciółka aktorki. Życzenie Krafftówny zostało spełnione - prochy aktorki znalazły się w urnie już kilka dni po śmierci. Jak ustalił "Super Express" artystka, która na kilka tygodni przed śmiercią zmagała się z koronawirusem, została tego dnia pożegnana przez najbliższych.

Gdzie i kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie Barbary Krafftówny?

Początkowo Barbara Krafftówna miała spocząć obok swojej pierwszej miłości, męża Michała Gazdy (†42 l.) i syna Piotra (†54 l.). Jednak ostatecznie stwierdzono, że tak wybitna artystka powinna mieć pogrzeb z honorami, na który sobie zasłużyła.

Ostatnie pożegnanie Barbary Krafftówny rozpoczęło się 4 lutego o godzinie 12:00. Msza święta odprawiona została w Kościele Środowisk Twórczych w Warszawie. Aktorka została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Była  żegnana z honorami, z asystą wojskową.

Jak już informowaliśmy, przyjaciele pani Barbary zadbają jednak o to, by na pomniku męża pojawiła się w niedalekiej przyszłości tabliczka, na której będzie widniało nazwisko gwiazdy.

Na łamach Se.pl znajdą Państwo relację z pogrzebu Barbary Krafftówny. 

Zobacz również: Sąsiedzi wspominają Barbarę Krafftównę. To chwyta za serce

Groby aktorów "Czterech pancernych" i "Wojny domowej". Niezapomniani

Pogrzeb Barbary Krafftówny

14:54

Uroczystości pogrzebowe dobiegły końca. Barbara Krafftówna spoczęła w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. 

14:25

Najbliżsi odprowadzają Barbarę Krafftównę do miejsca pochówku. Urna ze szczątkami aktorki znajduje się w karawanie, do którego zaprzężono 2 konie.

13:45

Msza pożegnalna Barbary Krafftówny dobiegła końca. Aktorka spocznie w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

13:37

"Mój PESEL jest w bezruchu. (...) Mam orientację, że tracę orientację" - cytował słowa aktorki Grzela. Pisarz wspominał pożegnanie z Krafftówną oraz poprosił o fragment nagrania z filmu, w którym mówiła o śmierci.

"Śmierci nie boję się, ja udaję, że jej nie ma. Moją rodzinę, moje pokolenie spotkało wszystko, co najgorsze. (...) Nie wierzę w śmierć. To jest tylko przejście na jaśniejszą stronę."

13:34

"Przecież zawsze i wszędzie robię wszystko, by mnie kochano" - wspominał słowa aktorki Remigiusz Grzela.

13:32

Głos zabrał Remigiusz Grzela: "Choć znałem panią Basię, (...) nie odsłaniała się do końca, zostawiając tylko dla siebie i dla najbliższych tę najbardziej osobistą przestrzeń. Rozumiem słowa Hanny Kral - 'ładnie Basia zagrała panu Krafftównę w tej książce'. Nie znałem jej tak, jak jej syn Piotr, synowa Kasia, wnuk Michał czy Elżbieta, siostrzenica". Podziękował także bliskim aktorki.

"Rozumiem filozofię Krafftówny, by zmartwienia, tragedie i lęki zostawiać za drzwiami mieszkania, bo nie są nikomu innemu potrzebne."

13:24

Msza pożegnalna zmierza ku końcowi. Duchowny, który prowadzi uroczystość, prosi zebranych o modlitwę w intencji Barbary Krafftówny.

13:06

Wybitną aktorkę żegnają także obecni na uroczystości wojskowi.

13:01

"Z naszego krajobrazu zniknął piękny człowiek" - mówił duchowny odprawiający mszę. "Chciałbym wierzyć, że spotkała już swojego syna."

12:46

"Kazanie na pogrzebie Barbary Krafftówny to niełatwe wyznanie. (...) Istnieje pewien paradoks - im bardziej człowiek ceni dar życia, tym bardziej jest świadom tego, że kiedyś będzie ono miało swój ziemski koniec. (...) Modlimy się za wielką artystkę, wspaniałą aktorkę, człowieka wrażliwego" - mówił duchowny prowadzący uroczystość.

12:25

Głos oddano Krzysztofowi Kumorowi. Mężczyzna wspominał wyjazd Krafftówny do USA oraz jej sukcesy na arenie międzynarodowej, a także najznakomitsze role w polskich teatrach i jej wkład w rozwój polskiej kinematografii.

12:23

Przemawia wiceprezydentka Warszawy, Aldona Machnowska-Góra. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski, wystosował list opisujący zasługi wybitnej artystki oraz jej najznakomitsze kreacje aktorskie.

12:16

Rozpoczęło się przemówienie Wandy Zwinogrodzkiej, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która odczytuje list wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Piotra Glińskiego. W liście tym wymieniane są największe sukcesy Barbary Krafftówny.

"Śmierć Barbary Krafftówny zamyka ważny rozdział we współczesnych dziejach polskiej kultury" - pisał Gliński.

"Pomimo tragicznych doświadczeń w życiu osobistym, pozostała aktywną zawodowo artystką. Swą wielowymiarową działalnością i konsekwentną pracą zapisała wyjątkowe karty w historii polskiej kultury."

12:13

"Na zawsze zostanie z nami. (...) Ci, którzy znali ją bliżej, pozostają pod wrażeniem jej poczucia humoru, ciepła, pogody ducha. Nie unikała wyzwań..." - mówił Tadeusz Deszkiewicz.

12:11

Barbara Krafftówna była jedną z ulubionych aktorek prezydenta Andrzeja Dudy. Głowa naszego państwa przesłała list, w którym ze szczegółami opisała sukcesy zawodowe zmarłej.

12:09

Na pogrzebie Barbary Krafftówny pojawili się m.in. Cezary Żak, Tadeusz Chudecki, Jan Pietrzak, Emilia Krakowska, Teresa Lipowska, Krzysztof Kumor.

"Była niezwykłym człowiekiem. Była symbolem pogody ducha, mimo że życie jej nie oszczędzało" - przemawiał Deszkiewicz.

12:06

W kościele rozległ się dźwięk hejnału z Wieży Mariackiej. "Hejnał jest naszym drugim hymnem narodowym. To nietykalne dziedzictwo" - mówił Tadeusz Deszkiewicz, wspominając słowa zmarłej aktorki.

12:04

Rozpoczęło się ostatnie pożegnanie aktorki. Uroczystość ma charakter państwowy.

12:00

Rozpoczęła się transmisja z uroczystego pogrzebu Barbary Krafftówny. W kościele zjawili się już żałobnicy, którzy składają kwiaty w pobliżu ołtarza.

10:57

Barbara Krafftówna ma na swoim koncie liczne występy teatralne. Była związana m.in. z teatrami w Krakowie, Łodzi, Gdyni, Wrocławiu i Warszawie. Na swoim koncie ma także występy w Teatrze Narodów w Paryżu. Jej kreacjami zachwycali się zarówno miłośnicy sztuki, jak i inni artyści.

"Jako aktorka zawsze uciekałam od naturalizmu, od dosłowności" - mówiła gwiazda.

09:51

Ostatnie pożegnanie Barbary Krafftówny rozpocznie się już o godz. 12:00. Na uroczystości nie pojawi się Jan Maria Tomaszewski. Kuzyn prezesa PiS żałuje, że nie będzie mógł pożegnać ukochanej cioci.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają