Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego. Spocznie w grobie ojca, którego widział raz w życiu

2022-05-17 19:00
Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego
Autor: AKPA

Ignacy Gogolewski (+90 l.) aktor teatralny i filmowy, a także reżyser i scenarzysta, zmarł 15 maja 2022 roku. Jego pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 23 maja, na cmentarz parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku. O szczegółach uroczystości pożegnalnej przeczytasz w poniższym artykule.

Pogrzeb Ignacego Gogolewskiego

Pożegnalna msza święta odbędzie się w poniedziałek, 23 maja 2022 roku o godzinie 11:00 w Kościele Środowisk Twórczych pw. Brata Alberta i św. Andrzeja Apostoła przy placu Teatralnym 18 w Warszawie. Msza będzie transmitowana online na kanale Duszpasterstwa Środowisk Twórczych na YouTube. Po niej nastąpi przejazd na cmentarz parafii św. Wincentego a Paulo w Otwocku, gdzie Ignacy Gogolewski zostanie pochowany w grobie rodzinnym, matki Heleny i ojca Piotra Gogolewskiego, który miał 54 lata, gdy się ten urodził. Ojca nie znał, widział go tylko raz, gdy miał 16 lat. Był starszy od jego matki Heleny Zawady o blisko 40 lat. Był właścicielem majątku, w którym ta pracowała jako nastolatka.  O szczegółach pogrzebu poinformował ks. Andrzej Luter na swoim profilu na Facebooku.

Tego samego dnia odbędzie się także pogrzeb Jerzego Treli (+80 l.). Aktor zostanie pochowany w swojej rodzinnej miejscowości.

Pogrzeb Jerzego Treli. Znamy datę. Tak wyglądały ostatnie dni aktora

Ignacy Gogolewski nie żyje

Ignacy Gogolewski zmarł w niedzielny poranek, 15 maja 2022 roku w wieku 90 lat. Był nie tylko wybitnym aktorem, ale również reżyserem i scenarzystą. Grał przede wszystkim w warszawskich teatrach: Dramatycznym, Współczesnym i Narodowym, ale pojawiał się również na scenach w innych miastach. Największą rozpoznawalność przyniosła mu rola Gustawa-Konrada w "Dziadach" Adama Mickiewicza. Krytycy uważali go za kontynuatora tradycji teatru romantycznego. W ciągu blisko 70 lat kariery aktorskiej wykreował kilkadziesiąt postaci. Grał m.in. Juliusza Cezara, Antka Borynę, Poetę, Otella, Kordiana czy Rejenta. Można było zobaczyć go również w filmach i serialach, np. "Stawce większej niż życie", "Chłopach", "Pogodzie na piątek", "Hrabinie Cosel" czy "Żołnierzach wolności". Był dwukrotnie żonaty. Jego pierwszą żoną była Katarzyna Łaniewska, z którą doczekał się córki, Agnieszki. Aktorkę znaną z "Kogla-mogla" i "Plebanii" zdradził ze znaną spikerką TVP Ireną Dziedzic (+93 l.). Potem miał syna Tadeusza (ur. 1975) z nieformalnego związku z Elżbietą, pracownicą Ministerstwa Kultury i Sztuki. Następnie poślubił Marinę Niecikowską, jednak ich małżeństwo trwało zaledwie dwa miesiące. Kobieta zginęła w katastrofie lotniczej, do której doszło w Gabare 16 marca 1978 roku w Bułgarii. Samolot Tu-134 leciał z Sofii do Warszawy i rozbił się wkrótce po starcie, prawdopodobnie na skutek awarii instalacji elektrycznej. Zginęły wówczas 73 osoby, w tym wiceminister kultury i sztuki Janusz Wilhelmi, reprezentacji Polski w kolarstwie torowym (Tadeusz Włodarczyk, Witold Stachowiak, Marek Kolasa, Krzysztof Otocki i Jacek Zdaniuk), reprezentacja Bułgarii w gimnastyce artystycznej kobiet (Walentina Kiriłowa, Sneżana Michajłowa, Albena Petrowa, Sewdalina Popowa i Rumjana Stefanowa wraz z trenerką Żulietą Sziszmanową) oraz bułgarski piłkarz i trener Georgi Dimitrow (1931-1978), brązowy medalista igrzysk olimpijskich 1956. Marina Samet-Niecikowska pełniła funkcję dyrektor Departamentu Programowego Naczelnego Zarządu Kinematografii, była także dziennikarką telewizyjną. Została pochowana na Powązkach Wojskowych w Warszawie. Później, do śmierci związany był z Ewą Kwiecień, przyjaciółką z Teatru Narodowego.

Groby rodzinne znanych aktorów. Opania, Fronczewski, Kondrat, Olbrychski. Niezapomniani
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE