Urszula Dudziak

i

Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Urszula Dudziak

Co się stało?

Urszula Dudziak zbiegła ze sceny i zalała się łzami. To pierwszy taki skandal na festiwalu w Opolu

2023-06-08 13:01

Urszula Dudziak (80 l.) nie ma najlepszych wspomnień związanych z festiwalem w Opolu. Podczas jej występu orkiestra przestała grać, a piosenkarka musiała dokończyć swój występ a cappella, po czym szybko uciekła ze sceny i zalała się łzami. Co takiego się stało? I jak po latach wspominała ten moment?

Urszula Dudziak zbiegła ze sceny i zalała się łzami. To pierwszy taki skandal na festiwalu w Opolu

1963 rok. Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. Na scenie ma wystąpić 20-letnia wówczas Urszula Dudziak. Już wtedy mówiło się, że jest świetną wokalistką, ale niepewną swoich umiejętności. Podczas wykonywania utworu Jana Ptaszyna Wróblewskiego "Ulice wielkich miast" wydarzyła się tragedia. Akompaniujący jej zespół nagle przestał grać. Urszula Dudziak dokończyła swój występ a cappella i zapłakana szybko uciekła ze sceny, bo była przekonana, że fałszowała. Okazało się, że muzycy zamilkli, ponieważ wiatr zwiał im nuty

- Śpiewam przestraszona w obawie, że zapomnę tekstu, że skupi uwagę mój brzydki nos i że będzie słychać, że seplenię. W połowie drugiej piosenki nagle zerwał się wiatr i jego podmuch zmiótł muzykom nuty z pulpitów, co umknęło mojej uwadze - tak Dudziak opisywała swój opolski debiut w natemat.pl. - Nagle akompaniament, który był jedyną moją nadzieją i podporą, zamilkł. Zostałam zupełnie sama, w szoku. Czy tak fatalnie zaśpiewałam, że muzycy przestali grać? To była pierwsza myśl, która jak piorun przeszyła moje zmysły. Dokończyłam piosenkę a capella i zbiegłam ze sceny, i za kulisami rozpłakałam się w głos - dodała.

"Teraz jak to wspominam, chętnie bym stanęła koło tej zapłakanej Urszuli i powiedziałam bym; Hej Uleńko, nie płacz i uwierz mi: "Nie jest źle" i przytuliła bym ją czule dając poczucie bezpieczeństwa jakie daje swojemu dziecku, matka" - napisała po latach Urszula Dudziak. 

Pierwszy festiwal w Opolu. Kogo z niego zapamiętaliśmy?

Pierwszą nagrodę w kategorii debiuty zdobyła Ewa Demarczyk. To z tego festiwalu zapamiętano nazwiska Młynarski, Osiecka, Kofta. Czesław Niemen zaśpiewał „Pod Papugami”. Nagrody zespołowe, poza Niebiesko-Czarnymi i Czerwono-Czarnymi zdobył Zespół Śląskiej Estrady Wojskowej. Urszula Dudziak dostała tylko wyróżnienie.

60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu odbędzie się w dniach 9-11 czerwca. Patronat medialny nad wydarzeniem objął "Super Express". 

Więcej tutaj

Viki Gabor podczas festiwalu w Opolu
Sonda
Lubisz twórczość Urszuli Dudziak?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany