Kobieta plus size siedzi na dywanie z telefonem w ręku

i

Autor: Getty Images

Nowy trend w sieci

O co chodzi z #SitLikeAGirl? Setki kobiet pokazują swoje zdjęcia w konkretnej pozie

2022-08-01 13:17

Hashtag SitLikeAGirl stał się w ostatnich dniach bardzo popularny. Wiele kobiet i dziewcząt z całego świata oznacza nim swoje zdjęcia, na którym siedzą w specyficzny sposób – z szeroko rozstawionym kolanami i łokciami opartymi na udach. O co chodzi?

Skąd się wzięło SitLikeAGirl?

SitLikeAGirl (z angielskiego „siedź jak dziewczyna”) to spontaniczna akcja w mediach społecznościowych. Wszystko zaczęło się od głośnej sesji zdjęciowej pierwszej damy Ukrainy Ołeny Zełenskiej dla „Vouge’a”. Kontrowersyjne fotografie ukazywały ja między innymi na zniszczonym przez Rosjan lotnisku pod Kijowym czy w schronie przeciwlotniczym. Na okładce zaś widać ją, gdy siedzi na schodach z rozstawionymi kolanami, opierając przedramiona na udach. Pojawiło się wiele krytycznych głosów, które wytykały żonie Wołodymyra Zełenskiego niekobiecy sposób siedzenia oraz podkreślały, że osobie piastującej tak wysokie stanowisko nie wypada siedzieć w taki sposób.

W NASZEJ GALERII PONIZEJ ZOBACZYSZ, JAK OŁENA ZEŁENSKA WYSTROIŁA SIĘ NA SPOTKANIE Z PIERWSZĄ DAMĄ USA

SitLikeAGirl zyskuje popularność

W odpowiedzi na krytykę kobiety z Ukrainy zaczęły masowo udostępniać na Instagramie swoje zdjęcia, na których przybierają pozę podobnej do tej, jaką miała Ołena Zełenska na okładce „Vouge’a”. Dodają do nich hashtag SitLikeAGirl i oznaczają ukraińską pierwszą damę. To wyraz solidarności z pierwszą damą, w który angażują się Ukrainki w każdym wieku, ale nie tylko.

Sprawdź: Monika Olejnik jak pierwsza dama! „Super pani wygląda”

SitLikeAGirl w Polsce

Trend SitLikeAGirl pojawił się także na polskich profilach w mediach społecznościowych. Szczególnie mocno zaangażowały się posłanki i aktywistki Lewicy: Wanda Nowicka czy Joanna Scheuring-Wielgus.

- Wspieramy symbolicznie pierwszą damę Ukrainy Ołenę Zełenską. Popieramy akcję Ukrainek #sitlikeagirl. Zełenska jest krytykowana za rzekomo „niekobiecą” pozę w czasie sesji dla  „Vogue’a”. Nie godzimy się na seksizm, protekcjonalizm, przemoc i kontrolowanie życia i wyborów kobiet! – napisała na Twitterze Wanda Nowicka.

Sonda
Popierasz akcję #SitLikeAGirl?
Express Biedrzyckiej - Mateusz Lachowski: Andrzej Duda jest w Ukrainie superpopularny
Nasi Partnerzy polecają