Zdjęcia Ewy Kopacz z prosektorium w Moskwie. PiS atakuje, PO broni. "To porażające"

Nowe zdjęcia Ewy Kopacz z prosektorium w Moskwie
Autor: MATERIAŁY TVP Ewa Kopacz w moskiewskim prosektorium. Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oburzone

W filmie „Stan zagrożenia” ujawniono nieznane dotąd fotografie Ewy Kopacz (65 l.) z, jak twierdzi autorka dokumentu, rosyjskiego prosektorium, wykonane tuż po katastrofie smoleńskiej. – To porażające i skandaliczne zdjęcia – mówi w rozmowie z „SE” Adam Andruszkiewicz (31 l.), sekretarz stanu w KPRM, poseł PiS. – Kolejny raz PiS w sposób haniebny gra katastrofą smoleńską – twierdzi z kolei Marcin Kierwiński (45 l.), były szef gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz, a dziś poseł PO.

Mój film dokumentalny, do którego materiały gromadziłam przez 10 lat, podsumowujący wiedzę o śmierci polskiego prezydenta na terenie Rosji, z podaniem źródeł informacji – tak w styczniu Ewa Stankiewicz-Jørgensen (54 l.) na Twitterze zapraszała do obejrzenia „Stanu zagrożenia”. Emisję filmu, w którym autorka przekonuje, że to wybuch na pokładzie TU-154M spowodował katastrofę, wielokrotnie przekładano. Ostatecznie dokument wyemitowano na antenie TVP 1 w niedzielę, 18 kwietnia.

Kontrowersyjne zdjęcia Kopacz

Największe kontrowersje wzbudziły nieznane dotąd zdjęcia Ewy Kopacz, ówczesnej minister zdrowia, która w kwietniu 2010 r. poleciała do Rosji jako reprezentantka polskiego rządu. Na jednym ze zdjęć Kopacz pozuje z dwoma mężczyznami przy stole, na którym w czarnym worku najprawdopodobniej leżą zwłoki. Wedle relacji Dymitra Książka (43 l.), specjalisty medycyny ratunkowej obecnego na miejscu, wytatuowany mężczyzna obok Kopacz to jeden z „pomagierów”, którzy odpowiadali za przenoszenie zwłok. Na drugim zdjęciu Kopacz pije kawę, uśmiecha się i rozmawia z jednym z mężczyzn.

Nie przegap: Nowe zdjęcia Ewa Kopacz z prosektorium w Moskwie po katastrofie smoleńskiej. Burza w sieci

  • 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie smoleńskiej zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria
  • TVP wyemitowało film "Stan zagrożenia" Ewy Stankiewicz-Jørgensen o katastrofie TU-154M
  • Kontrowersje wzbudziły nieznane dotąd zdjęcia Ewy Kopacz z prosektorium w Moskwie
  • Politycy PiS i część rodzin ofiar krytykują byłą minister zdrowia i premier
  • Politycy PO zarzucają władzy grę polityczną katastrofą

PiS atakuje, PO broni

Na tym zdjęciu widać osobę obojętną, z której aż bije w oczy brak empatii, żalu, współczucia – mówi nam Joanna Lichocka (52 l.), posłanka  PiS. – Cywilizacyjnie jest mi to obce – dodaje jej partyjny kolega Bartosz Kownacki (42 l.) – To próba odwracania uwagi od całkowitej klęski podkomisji Macierewicza – komentuje z kolei Kierwiński. – Ewa Kopacz zawsze podkreślała, że to było najtrudniejsze doświadczenie w jej życiu – wspomina rozmowy z byłą premier. – To tylko próba rozbijania Polaków i zbijania kapitału politycznego na grobach ofiar katastrofy smoleńskiej – podkreśla Krzysztof Brejza (38 l.), senator PO.

Merta: Zdjęcia to sprawa drugorzędna

Wolałabym, żebyśmy dzisiaj rozmawiali o odkształceniach blachy, potwierdzonych przez kolejne laboratoria, tym razem włoskie, materiałach wybuchowych niż o takim czy innym zachowaniu polityków – tak burzę, którą wywołały fotografie, komentuje dla „SE” Magdalena Merta, wdowa po wiceministrze kultury Tomaszu Mercie (†45 l.). Merta podkreśla, że film oglądała już blisko rok temu i sugerowała usunięcie z niego kontrowersyjnych zdjęć. – Ta fotografia odzwierciedla jej (Ewy Kopacz – przyp.) zachowanie w tamtym czasie: swobodne i nieadekwatne do sytuacji – powiedziała z kolei Małgorzata Wassermann (43 l.), córka Zbigniewa Wassermanna (†61 l.) portalowi tvp.info. O komentarz poprosiliśmy również Barbarę Nowacką (46 l.), Małgorzatę Sekułę-Szmajdzińską (65 l.) i Pawła Deresza (84 l.), ale bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej nie chcieli odnosić się tej sprawy.

Zwiastun dokumentu "Stan zagrożenia"
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Najnowsze