Wybory 2020. PKW podała ostateczne wyniki WYBORÓW. Duda na Jasnej Górze [RELACJA]

2020-07-13 22:32 Paula, ZPL, Bartosz Wojsa, PMar, LIKP
Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski
Autor: SUPER EXPRESS (2) Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

Wybory prezydenckie 2020. Najważniejsze informacje z wyborów, pierwsze wyniki, konferencje PKW, dane o frekwencji, zdjęcia z wyborów - to wszystko znajdziecie w naszej relacji. Śledźcie najważniejsze informacje dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich 2020. Znamy już stateczne wyniki z PKW - Andrzej Duda uzyskał 51,03 %, Rafał Trzaskowski 48,97 %. Z kolei wyniki late poll wskazywały wyniki: Andrzej Duda 51 proc., Rafał Trzaskowski 49 proc.

W niedzielę Polacy brali udział w głosowaniu, by wybrać prezydenta. Wybory 2020 - właśnie na niedzielę 12 lipca wyznaczona została druga tura wyborów, do której dostali się dwaj kandydaci z najwyższymi wynikami z pierwszej tury: Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski. Lokale wyborcze zostały otwarte w całym kraju o godzinie 7.00, i były czynne do godziny 21.00. Po zamknięciu lokali wyborczych poznaliśmy pierwsze sondażowe wyniki głosowania 2 tury wyborów, czyli wyniki exit poll, a późno w nocy pojawiły się wyniki late poll. Przez cały dzień na Se.pl będziemy prowadzili dla Was relację na żywo z wyborów 2020. Dowiecie się o tym, co dzieje się, jaka była frekwencja wyborcza, co na konferencji przekażą członkowie PKW. Zapraszamy na  RELACJI NA ŻYWO NA SE.PL. Najnowsze informacje zobaczycie na górze strony. 

22.30 Andrzej Duda po wygranych wyborach pojechał na Jasną Górę

20.41 Zrobiło się nieprzyjemnie. Czytaj: Ksiądz PSUJE Dudzie dobry nastrój: "Przestań JUDZIĆ". Powyborczy kubeł zimnej wody

20.24 A tak kształtują się wyniki w województwie świętokrzyskim. ZOBACZ TU

20.12 CZYTAJ: Ostateczne oficjalne wyniki wyborów 2020. Wszystko policzone

20.00 Ostateczne oficjalne wyniki wyborów 2020 podane przez PKW: Andrzej Duda - 51,03 proc., Rafał Trzaskowski - 48,97

19.52 Wiadomo, że Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie w 1872 gminach. Jego rywal - Rafał Trzaskowski - okazał się lepszy w 601 gminach

19.37 Jarosław Kaczyński pojawił się na Twitterze. Zobacz, co napisał. Było o Dudzie. CZYTAJ TUTAJ

19.32 Wyborcze komentarze w Bydgoszczy. ZOBACZ WIDEO

19.18 Będę patrzył z nadzieją, że druga kadencja może być lepsza i powinna być lepsza niż ta pierwsza - mówił w RMF FM Aleksander Kwaśniewski

19.11 Cytowany przez RMF FM członek sztabu Rafała Trzaskowskiego zapowiedział, że będą protesty wyborcze. Zaznaczył przy tym jednak, że "ponad pół miliona głosów jest nie do odrobienia.

18.51 Będziemy walczyć dalej. To tylko kolejny etap w naszej walce - podkreślił Rafał Trzaskowski

18.40 Prezydent Warszawy na pół etatu. To jakiś żart? - pytał Leszek Miller, nawiązując do słów Jana Grabca. -  Będziemy wszyscy namawiać prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego, by nie wracał do ratusza na cały etat, ale poświęcił też część swojego życia na arenę ogólnopolską - mówił polityk PO.

18.21 Ważna zapowiedź Rafała Trzaskowskiego. - Oczywiście trzeba też wyciągną wnioski, dlatego że wszystkie partie polityczne, a zwłaszcza moja partia polityczna, musi się otwierać na nowych ludzi, na nowe idee, musimy zadbać o to, żeby ta energia, która została przez te ostatnie miesiące wytworzona, na pewno nie została zmarnowana i to obiecuję, że będziemy się starali tę energię zagospodarować - mówił prezydent stolicy. 

18.15 Przykra sytuacja dla Kingi Dudy. Mocną ją zjechano. "Wsadź sobie w...". CZYTAJ TU

18.02 Duda w Odrzywole odniósł się również do samej kampanii wyborczej. - Ale przede wszystkim chcę podkreślić w tym kontekście jedno - tak to była bardzo ostra kampania, pewnie momentami za ostra. I tak jak powiedziałem wczoraj, jeżeli ktoś się poczuł urażony tym, co powiedziałem lub tym jak się zachowałem, czy to w czasie kampanii, czy w ciągu ostatnich pięciu lat proszę, żeby wybaczył mi i dał też szansę na to, żeby poprawić się przez następne pięć lat - mówił prezydent. Czy to będzie nowe otwarcie?

17:56 Prezydent zdradza, że w nocy nie spał. - Jestem wzruszony. Ponad 10 mln rodaków zagłosowało na mnie. To jest rzeczywiście aż trudne do uwierzenie - wyznał.

17.37 Andrzej Duda pojawił się w Odrzywole na Mazowszu.

17:24 A na opozycji powyborcza wojna. Roman Giertych masakruje Tomasza Lisa. 

ZOBACZ: Giertych OKŁADA Lisa. Tamten sam zaczął i teraz OBRYWA. Chyba ZABOLAŁO!

17:15 Rafał Trzaskowski podczas konferencji prasowej mówił m.in.: - Gratuluję panu prezydentowi tego wyniku. I mam nadzieję, że w momencie kiedy pan prezydent mówił, że ta druga kadencja będzie inna, to że ona rzeczywiście będzie inna. To jest olbrzymia szansa dla pana prezydenta, żeby uwolnić się od swojej partii politycznej, żeby nie słuchać przez cały czas tylko jednej osoby, żeby wsłuchać się w głos obywateli i żeby wetować te ustawy, które po prostu będą złymi ustawami, które będą atakować niezależne instytucje, które będą atakować samorząd i mam nadzieję, że pan prezydent w tej drugiej kadencji pokaże znacznie więcej niezależności.

17:07 Za to na Mazowszu...

17:00 Wygląda na to, że w województwie łódzkim Rafał Trzaskowski poniósł sromotną klęskę. Według danych PKW z 99,97 proc. obwodów, w większości powiatów tego regionu wygrał Andrzej Duda. Trzaskowski zdobył przewagę tylko w czterech powiatach. ZOBACZ

16:53 Magdalena Adamowicz na swoim Twitterze nie gryzie się w język. - Wygrana Andrzeja Dudy może, ale nie musi być końcem demokracji w Polsce. Będzie, gdy uznamy, że wygrał uczciwie - oceniła bezpardonowo.

16:46 Czy to koniec wyborczych emocji? Zwolennicy kandydata Koalicji Obywatelskiej piszą rozpaczliwe masowe apele do niego. Cześć twierdzi, że wybory zostały sfałszowane. Co zrobi Trzaskowski? Czy możliwa jest III tura wyborów 2020?

Sprawdź: Wybory 2020 SFAŁSZOWANE?! Będzie III TURA? Rozpaczliwe MASOWE apele do Trzaskowskiego

16:39 Rafał Trzaskowski wygłasza pierwsze oficjalne oświadczenie po wyborach:

16:27 Oto najnowsze wyniki! Oznacza to, że i Rafał Trzaskowski najprawdopodobniej przekroczy 10 mln zdobytych głosów. Obecnie różnica pomiędzy kandydatami wynosi 439 864 głosów.

16:22 Wygrana Andrzeja Duda "oznacza, że PiS zacznie się rozpadać" - tak ocenił Janusz Korwin-Mikke w swoim filmie, który opublikował na Facebooku. W jego opinii paradoksalnie ten wynik może przełożyć się na wewnętrzne tarcia wewnątrz partii Jarosława Kaczyńskiego. - Nie jest ważne co się dzieje poza PiS-em. Ważny jest PiS. Zaczną się walki między dwoma ważnymi skrzydłami w PiS-ie. Przy okazji może nastąpić rozejście z panem Gowinem. Będzie bardzo ciekawie -  przekonywał.

16:15 Zwycięstwo Andrzeja Dudy w drugiej turze rozsierdziło Manuelę Gretkowską. Pisarka wystawiła już na sprzedaż swój dom pod Warszawą i zapowiedziała, że emigruje z Polski! SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY

16:07 Kinga Duda stanęła u boku swojego taty podczas wieczoru wyborczego w niedzielę. Córka Prezydenta RP zabrała głos wypowiadając się na temat tolerancji czy równości w naszym kraju. Słowa młodej prawniczki nie spodobały się jednak znanym dziennikarkom, które zmasakrowały córkę Andrzeja Dudy.

Zobacz: Kinga Duda ZMASAKROWANA przez znane dziennikarki. Bardzo podpadła!

15:59 Tymczasem Roman Giertych na swoim Twitterze napisał do Tomasza Lisa. - Mam prośbę do red. Lisa. Panie Redaktorze, to Pan zwalczał zacięcie wszystkich (w tym mnie), którzy lubiąc RT mówili, że Sikorski lub Hołownia mają większe szanse pokonać PAD. Proszę więc teraz nie czuć się uprawnionym do szukania winnych porażki, którą Panu przepowiadaliśmy - stwierdził. 

15:51 Okazuje się, że komisje wyborcze w Nysie dostały złe pieczęcie! Co w takim razie z oddanymi głosami? Znamy odpowiedź!

15:44 W rozmowie z RMF FM dość nieoczekiwanie Jarosław Gowin podziękował sztabowcom Rafała Trzaskowskiego, którzy przyczynić się mieli do zwycięstwa Andrzeja Dudy. - Pomimo że bardzo dużych emocji i sporów między naszym sztabem, a sztabem Rafała Trzaskowskiego, zresztą zostawmy na boku jego sztabowców, bo oni, jak sądzę, bardzo przyczynili się do wygranej, za co chciałbym im również podziękować, panu Nitrasowi, pani Pomasce, pani Tomczykowi, bo ich zachowanie w tej kampanii również, jestem o tym absolutnie przekonany, przyczyniło się do tego, że mimo wszystko Andrzej Duda wygrał i wcale nie pomogli Rafałowi Trzaskowskiemu. Dlatego że Polacy odrzucają tak agresywne, nadpobudliwe, niezborne i również w tym wymiarze emocjonalnym zachowania, jakie zaprezentował pan Nitras czy pani Pomaska - argumentował.

15:33 Stanisław Żółtek również przedstawił już swoją analizę porażki Rafała Trzaskowskiego:

15:25 Zaskakujący wpis Nigela Farage'a, brytyjskiego polityka, który jest jednym z głównym ojców wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Na swoim Twitterze wynik drugiej tury wyborów prezydenckich skomentował on słowami: - Good to see a Eurosceptic win in Poland.

15:18 W poniedziałek po południu, po tym jak stało się już jasne, że jej mąż nie zostanie prezydentem, Małgorzata Trzaskowska zamieściła obszerny wpis na swoim Facebooku, w którym tajemniczo zapowiedziała nową inicjatywę, której się podejmie. 

Zobacz: Małgorzata Trzaskowska zabrała głos po porażce. Nowa inicjatywa. "Szczegóły wkrótce..."

15:09 Prezydentowi Dudzie pogratulowała też już ambasador USA:

15:00 W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie wicemarszałek Ryszard Terlecki z PiS został zapytany o ewentualne protesty wyborcze składane przez komitet Rafała Trzaskowskiego. - No mogą, niech sobie składają. Przecież to bez sensu - odpowiedział krótko.

14:51 Jak zwycięstwo w wyborach wpłynie na emeryturę Andrzeja Dudy?

Sprawdź: Emerytura prezydenta po dwóch kadencjach. Andrzej Duda dostanie majątek?

14:44 Rafał Trzaskowski podziękował wszystkim, którzy oddali na niego głosy oraz Andrzejowi Dudzie na Twitterze:

14:36 "Szkoda klawiatury" - w tak dosadny sposób Hanna Lis odniosła się do wyników drugiej tury wyborów prezydenckich 2020, w której Andrzej Duda pokonał Rafała Trzaskowskiego. Lis poparcie wspierała kandydaturę tego drugiego i wskazała w swoim mocnym wpisie dwie osoby, które w największym stopniu przyczyniły się do porażki Trzaskowskiego. Kto zawinił? SPRAWDŹ

14:28 Gratulacje dla Andrzeja Dudy płyną z wielu europejskich państw. Premier Węgier Viktor Orban, który zamieścił na swoim profilu na Facebooku zdjęcie przedstawiające jego i Dudę z napisem "Brawo!". Prezydent Litwy Gitanas Nauseda na swoim Facebooku napisał: - Życzę siły i sukcesów. Z niecierpliwością oczekuję kontynuacji (między Litwą i Polską) bliskiej współpracy w sferze bezpieczeństwa, obrony i wdrażania regionalnych projektów infrastrukturalnych. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że "serdecznie gratuluje Dudzie zwycięstwa w wyborach". Do tweetów dołączył zdjęcia, na których widać obu szefów państw. "Życzę Polsce pod przewodnictwem Pana Prezydenta dalszych sukcesów i pomyślności" - oznajmił Zełenski, oznajmiając przy okazji, że "razem jesteśmy silniejsi".

14:19 Na portalu Onet.pl wyniki wyborów skomentował marszałek Senatu, Tomasz Grodzki. - Smutku nie ma. Jest, bym powiedział, może nie triumfujący optymizm, bo to by było niezasadne, ale bardzo wiele podstaw do optymizmu. Niech pan sobie przypomni, z jakiego poziomu poparcia startował Rafał Trzaskowski, jak miał mało czasu na zebranie podpisów, jakie były nierówne reguły gry, jak cała machina państwa, łącznie z propagandową telewizją, zwaną publiczną, a tak naprawdę rządowa, rzuciła się po to, żeby go oczernić, zrobić z niego łajdaka. I to wszystko razem przyniosło obozowi rządzącemu wygraną ledwo, ledwo. To jest dla mnie podstawa do optymizmu, bo mam wrażenie, że to są ostatnie wybory, które PiS wygrało - odważnie przewidywał.

14:11 Kandydat opozycji "odbił" prezydentowi między innymi tarnowskie I LO, czyli szkołę której dyrektorem był niegdyś Bronisław Trzaskowski. W pierwszej turze wygrał tam Andrzej Duda.

Zobacz: Tarnów. Duda przegrał w szkole pradziadka Trzaskowskiego, ale gdzie indziej dostał 100 proc.

14:04 Bardzo kontrowersyjny wpis Leszka Jażdżewskiego wywołał duże poruszenie w sieci:

13.55 A tak wygląda sytuacja w woj. podlaskim i w Białymstoku - SPRAWDŹ

13.46 W gminie Godziszów na Lubelszczyźnie mieszkańcy nie mieli wczoraj wątpliwości: wiedzieli, że trzeba głosować i wiedzieli, na kogo. W tej gminie dosłownie kochają Andrzeja Dudę. Zobaczcie tylko, jaki osiągnął tam wynik

13.38 W mieście ojca Rydzyka, czyli w Toruniu zwycięzcą wyborów został Rafał Trzaskowski. Jaki był jego wynik? Oto odpowiedź

13.06 Jak głosowali sąsiedzi Andrzeja Dudy? Jak prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego? Odpowiedzi znajdziecie TU i TUTAJ

12.39 Jeśli chodzi o głosy z Zielnej Góry, to poparli oni.... PRZECZYTAJCIE KOGO

12.31 W gminie Kulesze Kościelne w województwie podlaskim, Andrzej Duda wprost zmiażdżył swojego konkurenta. Przepis na wynik? Jest prosty, o czym opowiedzieli mieszkańcy gminy

12.16 Podkarpacie opowiedziało się za Dudą, ale jest jedna gmina, która ma zupełnie inne poglądy

11.31 Przykra niespodzianka dla Trzaskowskiego. Przegrał w rodzinnym mieście własnej żony Małgorzaty CZYTAJ WIĘCEJ

10.38 Co ciekawe, jeszcze przed wyborami zapytaliśmy jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego o to, jakie wyniki drugiej tury przewiduje, okazuje się, że idealnie wytypował zwycięzcę i wyniki SPRAWDŹ

10.07 Rafał Trzaskowski wygrał w regionie Poznania - SZCZEGÓŁY

09.40 Gościem Jacka Prusinowskiego w programie "Sedno sprawy" był Andrzej Halicki z PO, który pytany czy jego formacja nie będzie kwestionowała wyniku wyborów prezydenckich, jeżeli ich ważność stwierdzi Sąd Najwyższy, mówi: - Wynik, który ogłosi PKW i który będzie pewnie potwierdzony będzie wynikiem wiążącym. Ta różnica głosów, prawie pół miliona, stawia jasno rozstrzygnięcie wyborów, minimalnie, ale jednak wygrał Andrzej Duda. To nie znaczy, że nie mieliśmy do czynienia z naruszeniami podstawowych zasad demokratycznych. Te wybory w szczególnym czasie, w bardzo krótkim okresie, przy niemożności prowadzenia np. dużych konwencji, nie była kampanią normalną.

09.22 Ciekawe informacje ze Śląska: frekwencja w gminie Ślemień SPRAWDŹ, a także: Na kogo głosowali więźniowie we Wrocławiu? Miażdżąca przewaga jednego kandydata! Ciekawe wyniki też na Dolnym Śląsku - DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

08.57 Joachim Brudziński również był aktywny w kampanii, jego zdaniem Duda wygrał dzięki jednej osobie:  - Po wynikach przedstawionych przez PKW rozpocznie się teraz festiwal, podziękowań i analiz kto najbardziej przyczynił się do zwycięstwa #PAD. Prawda jest taka, że zwycięstwo to Prezydent zawdzięcza (tak samo jak 5 lat temu) Jarosławowi Kaczyńskiemu. Koniec kropka - napisał na Twitterze.

08.55 Kolejny raz Szydło pokazała, że zna polskie realia i pomogła Dudzie zwyciężyć w II turze wyborów prezydenckich 2020. Przez cały czas trwania kampanii prezydenckiej Szydło otrzymywała też wysokie wynagrodzenie O CO CHODZI? WIĘCEJ TUTAJ

08.46  Jeśli chodzi o frekwencję, to w gminie Klwów w powiecie przysuskim frekwencja wyniosła 94,83 procent.

08.33 Już o godz. 9.00 powyborcze wydanie "Super Raportu". Kamila Biedrzycka porozmawia m.in. z Krzysztofem Bosakiem, Pawłem Zalewskim, Markiem Migalskim. Zapraszamy do oglądania.

08.29 Konferencja PKW już się zakończyła.

08.21 Sylwester Marciniak o tym, co w sytuacji, gdy nie będzie protokołów z zagranicy do 48 h, czyli przewidzianego czasu. Wtedy takie głosowanie uważa się za niebyłe, ale jak dodał szef PKW nie spodziewa się takiej sytuacji.

08.19 Frekwencja z 99.97 proc. obwodów wynosi: 68,12 proc.

08.14 Marciniak: - Frekwencja jest znacznie wyższa jak w I turze. To rekord wyborów prezydenckich XXI wieku. 

08.07 Dane z godz. 7.58 informacje o cząstkowych, nieoficjalnych wynikach: Andrzej Duda 51,21 proc. ( 10 413 094 głosów), Rafał Trzaskowski 48,79 proc. (9 921 219 głosów). Jak przekazał szef PKW dane, które jeszcze spłyną, nie wpłyną mocno na wyniki. -  O takich liczbach, które mogłyby zmienić wynik wyborów, ustalić nową większość, nie ma już mowy - ocenił przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. WIĘCEJ SZCZEGÓŁÓW - TUTAJ

08.02 PKW rozpoczęła konferencję. Szef PKW podał, że na godz. 8:00 brakuje 5 protokołów okręgowych komisji wyborczych z miast: Katowice, Nowy Sącz, Olsztyn, Szczecin, Warszawa. Marciniak: - Mamy protokoły prawie wszystkie. 

07.49 Już za 10 minut rozpocznie się konferencja PKW. 

07.28 Beata Szydło pojawiła się rano na antenie Polskiego Radia 24: - Wynik prezydenta Andrzeja Dudy w tej bardzo brutalnej, długiej i dziwnej kampanii jest bardzo dobry. Pan Prezydent jest drugim prezydentem, który po raz drugi będzie pełnił swoją funkcję. Była premier i szefowa sztabu programowego Dudy oceniła też reakcję Trzaskowskiego na zaproszenie do Pałacu Prezydenckiego: -  Prezydent Andrzej Duda zaprosił pana Rafała #Trzaskowski na rozmowę, wyciągnął rękę, powiedział, że czeka na niego. Jednak pan Trzaskowski nie skorzystał z zaproszenia. Szkoda, bo dojrzałość klasy politycznej wymaga tego, by zasypywać spory.

07.17 W nocy człowiek ze sztabu Trzaskowskiego, poseł Sławomir Nitras, doszukiwał się "manipulacji". - W 2020 roku PKW wyłączyło system zliczający głosy. To jest manipulacja. Brak transparentności -  grzmiał Nitras, więcej o tym TUTAJ

07.00 Dane o frekwencji z 99,39 proc. komisji: 67,48 proc. To ogromna frekwencja.

06:47 To była długa noc szczególnie dla walczących w wyborach kandydatów. Andrzej Duda w środku nocy napisał wiadomość na Twitterze SPRAWDŹ, JAKĄ - MOCNE SŁOWA

06.43 PKW podało dane z ośmiu obwodów głosowania, które były na czterech polskich statkach i czterech platformach wydobywczych. Tam zwycięzcą był Rafał Trzaskowski, który zdobył 250 głosów, czyli 69,4 proc., a Andrzej Duda uzyskał 110 głosów, czyli 30,5 proc.

06.17 Informacja z przed chwili: konferencja PKW zaplanowana na godzinę 8.00, czyli wcześniej niż zapowiadano. Czyżby oznaczało to, że poznamy oficjalne wyniki już rano? 

05.58 Witamy ponownie! Przypominamy, że według wyników Lete Poll z 90 proc. komisji wybory prezydenckie 2020 wygrał Andrzej Duda. Zdobył on 51 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski uzyskał 49 proc. To dane, które pojawiły się o godzinie 2.00. Na oficjalne wyniki PKW trzeba będzie jeszcze poczekać. 

03.00  To PKW zajmuje się publikacją oficjalnych wyników drugiej tury wyborczej. Komisja w teorii nie jest związana konkretnym terminem, ale w praktyce trzeba wziąć pod uwagę to, że PKW na protokoły wyborcze z zagranicy musi czekać do 48 godzin, co oznacza, że pełne, oficjalne wyniki prezydenckie poznamy najpóźniej we wtorek, 14 lipca.  - Najpóźniej około godz. 23:00 - mówił Sylwester Marciniak, szef PKW, podczas niedzielnej (12 lipca) konferencji prasowej. Istnieje jednak szansa, że uda się je opublikować w poniedziałek (13 lipca), w godzinach wieczornych.

Tymczasem dziękujemy Państwu za śledzenie naszej relacji na żywo. Wracamy z rana z najnowszymi wieściami. Do zobaczenia!

02:45 Przypomnijmy, że Państwowa Komisja Wyborcza już zapowiedziała, że podczas tegorocznych wyborów wyjątkowo nie będzie podawać cząstkowych wyników wyborów. Kolejna konferencja prasowa odbędzie się więc dopiero po zliczeniu wszystkich głosów. Prawdopodobnie jest to spowodowane niewielką różnicą w głosach zdobytych przez kandydatów. Komentatorzy wskazują, że PKW chce uchronić się tym działaniem od ewentualnego błędu w podaniu wyników, dlatego woli przeliczyć głosy "raz, a porządnie" i podać całość za jednym razem.

02.30 Jeśli ufać sondażowi late pull, o wyniku wyborów zadecydują głosy z zagranicy. Sondaże IPSOS ich bowiem nie uwzględniają. Czy Rafał Trzaskowski ma jeszcze szanse? Jego zwolennicy wierzą, że tak. Ale wspierający Andrzeja Dudę, m.in. w mediach społecznościowych, zaczynają już świętować zwycięstwo. 

02.15 Najnowsze wyniki sondażu late poll oznaczają, że przewaga Andrzeja Dudy nad Rafałem Trzaskowskim wzrosła do 2 punktów procentowych. Początkowo exit poll wskazywał różnicę 0,8%, później pierwszy late poll - 1,6%, a teraz mamy 2%.

02.00 Są nowe wyniki late poll z 90 proc. komisji wyborczych: Andrzej Duda 51 proc., Rafał Trzaskowski 49 proc.

01.52 Przedstawiciele IPSOS przypominają, że sondaże exit poll i late poll nie uwzględniają głosów oddanych za granicą.

01.43 Pełniejsze wyniki late poll opóźnione. Mają pojawić się około godz. 02:00. 

01.17 Około godziny 01:30 mają pojawić się wyniki sondażu late poll uzupełnione o brakujące dane z pozostałych, nieuwzględnionych do tej pory komisji. 

01.08 Co ciekawe, frekwencja, którą udało się osiągnąć w drugiej turze wyborów, tj. 68,9 proc., to najwyższy wynik w historii polskich wyborów prezydenckich. 

00.45 "Nie ma wątpliwości, że wybory będą kwestionowanie – iluś ludzi w ogóle nie dostało karty, iluś dostało bez pieczątki… Jak będzie dostatecznie mała różnica i dostatecznie duże wątpliwości to za miesiąc, dwa miesiące możemy mieć kolejne wybory prezydenckie", powiedział w Radiu ZET Szymon Hołownia.

00:30 Wyniki sondażu late poll pochodzą z ok. 50% komisji. Kolejne 40%, czyli łącznie ok. 90%, powinniśmy poznać o 2:00 w nocy. Więcej: Wyniki wyborów 2020 Late poll. Andrzej Duda kontra Rafał Trzaskowski. Kto wygrał?

00:11 Różnica pomiędzy kandydatami zwiększyła się w wynikach sondażu late poll. W exit poll wynosiła 0,8%. Teraz dystans Trzaskowskiego do Dudy wzrósł do 1,6%. 

23.56 Podano wyniki sondażu late poll: Andrzej Duda 50,8 proc., Rafał Trzaskowski 49,2 proc.

23.45 "Dziękuję moim Rodakom za frekwencję. Nie ma żadnych wątpliwości - w tych wyborach wygrała Polska!" - napisał prezydent Duda na Twitterze.

23.35 Małgorzata Kidawa-Błońska, którą w wyścigu o prezydencki fotel zastąpił już w I turze Rafał Trzaskowski, dobrze ocenia kampanię partyjnego kolegi. Zaznaczyła, że od początku wiedziała, że w tych wyborach "będzie się liczył każdy głos". - Na pewno będzie wiele protestów po jednej, jak i drugiej stronie - zapowiedziała.

23.25 Prezydent Andrzej Duda stwierdził, że podtrzymuje zaproszenie dla Rafała Trzaskowskiego. "Podtrzymuję ciągle zaproszenie dla Rafała Trzaskowskiego. Czekam na niego z wyciągniętą dłonią i uważam, że wszyscy Polacy powinni to zobaczyć", powiedział. - Wybory są zakończone, PKW liczy głosy, dlatego zaprosiłem pana Trzaskowskiego z małżonką, by pokazać zakończenie trudnego czasu. Chciałem, byśmy to zakończyli w symboliczny sposób, by pokazać, że można inaczej - stwierdził. 

23.15 Hołownia zdradził, czemu zagłosował na Trzaskowskiego!  Był kandydatem, który w pierwszej turze wyborów zgarnął trzecie miejsce, zbierając 13,8 proc. wyborców. W drugiej turze, jego elektorat wsparł znacząco wyborców Rafała Trzaskowskiego. Hołownia zdradził, co zdecydowało o jego głosowaniu i o tym, dlaczego głos oddał tak, a nie inaczej. Szczegóły: Hołownia zdradził, dlaczego zagłosował na Trzaskowskiego. Wybory 2020

23.09 Zbigniew Ziobro, szef Solidarnej Polski, ocenił, że większa równowaga w polskich mediach mogłaby sprawić, że "II tury w ogóle by nie było". To jego słowa po wynikach exit poll. 

22.55 Dobry humor nie opuszcza internautów: Trzaskowski powtórzy Kwaśniewskiego? Też zasypiał jako przegrany. Ten MEM powala

22.42 - Wiadomo tyle, że nic nie wiadomo - tyle ws. wyników wyborów :) To, co wiadomo na pewno, to że przez ostatnie tygodnie udało nam się wspólnie obudzić niesamowitą energię w całej Polsce. Dziękuję za podpisy, za zaangażowanie, za spotkania, za głosy. Czekamy na oficjalne wyniki! - napisał na Twitterze Rafał Trzaskowski.

22.40 Tutaj statystyka dotycząca różnych grup wiekowych: Wybory prezydenckie 2020: Na kogo głosowali przedstawiciele różnych grup wiekowych?

22.35 Polecamy komentarz dziennikarza "Super Expressu", Tomasza Walczaka:
Wybory 2020. Duda wygrał exit poll, ale nie wybory

22.25 Około północy powinniśmy poznać wyniki late poll.

22.10 Jak głosowały województwa? Tak głosowały poszczególne województwa. Gdzie wygrał Duda, a gdzie Trzaskowski? MAPA

22.06 PKW nie będzie podawała wyników cząstkowych. Konferencja prasowa odbędzie się dopiero wówczas, kiedy zliczone będą wszystkie głosy.

22.00 Rafał Trzaskowski zapowiedział, że chętnie spotka się z Andrzejem Dudą, ale dopiero wtedy, kiedy wyniki ogłosi PKW. - Nasze wspólne spotkanie to dobry pomysł, Panie prezydencie @AndrzejDuda
. Dziękuję. Najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW - napisał na Twitterze kandydat PO.

21.52 - Niezależnie od tego w co wierzymy, jaki mamy kolor skóry, poglądy, jakiego kandydata popieramy i kogo kochamy, wszyscy jesteśmy równi i wszyscy zasługujemy na szacunek. Nikt nie zasługuje, aby być obiektem nienawiści - powiedziała Kinga Duda.

21.48 Głos zabrał Krzysztof Bosak: Wybory 2020: Krzysztof Bosak reaguje na wstępne wyniki. Mowa o ROZLICZANIU zwycięzcy!

21.30 Wybory 2020. Duda w szczególny sposób wyróżnił jedną kobietę spoza swojej rodziny [WYNIKI WYBORÓW]

21.25 Mimo że o 21 zakończyła się cisza wyborcza, bardzo długa kolejka jest przed lokalami wyborczymi w Rewalu oraz w Jastarni.

21.20 Ważny apel Andrzeja Dudy do Rafała Trzaskowskiego. - Zapraszam na godz. 23:00 RT i jego małżonkę do Pałacu Prezydenckiego. Podajmy sobie rękę, żeby ten uścisk dłoni zakończył już kampanię - powiedział prezydent.

21.06 - Już wygraliśmy, niezależnie od tego, jaki będzie wynik. Udało nam się obudzić - powiedział z kolei Rafał Trzaskowski. - Każdy głos może zdecydować. To nam daje niebywałą siłę. I nie wolno nam tej siły zmarnować - dodał.

21.05 W tym miejscu aktualizujemy dla Was przemówienie Andrzeja Dudy.

21.00 Wyniki exit poll: Duda 50,4% Trzaskowski 49,6%.

20.40 Zostało ostatnie dwadzieścia minut na oddanie głosu.

20.15 Tuż po 21 poznamy pierwsze wyniki exit poll drugiej tury wyborów prezydenckich.

20.00 Do zakończenia głosowania została ostatnia godzina.

19.50 Tutaj więcej o incydencie w Sochaczewie: Sochaczew. To niewiarygodne! PRZEKUPIŁ mieszkańca w zamian za GŁOS. NIE UWIERZYSZ CO ZAOFEROWAŁ!

19.35 Pamiętajcie, że na Se.pl już o godzinie 20.30 wystartuje nasz wieczór wyborczy, gdzie będziemy odliczać czas do ogłoszenia pierwszych exit poll. Zapraszamy także do śledzenia naszej relacji na żywo, gdzie zbieramy dla Was najważniejsze informacje.

19.20 46-letni Ukrainiec groził, że podłoży bombę pod jednym z lokali wyborczych. Jak się potem okazało, mężczyzna był kompletnie pijany.

19.00 Nieprzyjemny incydent wyborczy w Sochaczewie. Jednemu z mężczyzn zaproponowano 50 zł, piwo i wódkę. Miało on jednak przyjąć inną ofertę - 10 zł, hot doga oraz butelkę wódki.

18.40 W województwie mazowieckim odnotowano jak do tej pory najwyższą frekwencję, czyli 55,55%, najniższa w woj. opolskim - 46,2%.

18.30 Nowe dane z PKW: frekwencja na godzinę 16: 52,10%. To więcej niż podczas pierwszej turze o tej godzinie.

18.20 Wyścig o Pałac Prezydencki jest bardzo wyrównany:

18.00 Do zamknięcia lokali wyborczych pozostały trzy godziny.

17.30 Za godzinę kolejna konferencja PKW. Wtedy poznamy nową frekwencję wyborczą.

17.05 Są już pierwsze bazarki z wyborów. Ile w nich prawdy? Wybory 2020. PRZECIEKI. Bazarek wyborczy wyborów prezydenckich

16.35 Bardzo obywatelska postawa! Wybory 2020: Wielki pokaz patriotyzmu Justyny Kowalczyk! Tyle jechała, by oddać głos [ZDJĘCIE]

16.25 Kiedy poznamy pierwsze wynik wyborów? Tuż po zamknięciu lokali wyborczych, tj. po godzinie 21 opublikowane zostaną wyniki exit poll.

16.05 Swój głos w wyborach prezydenckich oddała także Małgorzata Kidawa-Błońska:

15.55 Kolejna konferencja PKW planowana jest na godzinę 18.30. Wtedy prawdopodobnie poznamy nowe dane dotyczące frekwencji.

15.40 Czyżby w Szczecinie doszło do złamania ciszy wyborczej: Więcej na ten temat w tekście:
Szczecin: Członek komisji złamał ciszę wyborczą? [AUDIO]

15.25 - My już zagłosowaliśmy. Zachęcam wszystkich do udziału w wyborach! Miłej niedzieli! - napisał na Twitterze Andrzej Duda.

15.03 Przypomnijmy, że Polacy wybierają prezydenta na pięcioletnią kadencję.

14:37 Przypominamy, że głosować można do 21.00. 

Wybory 2020. Andrzej Duda o frekwencji wyborczej
Wybory 2020. Jakie są oczekiwania Polaków po wyborach?

14:16 W lokalu Obwodowej Komisji Wyborczej nr 333 przy ul. H. Siemiradzkiego na warszawskim Żoliborzu głosował prezes PiS Jarosław Kaczyński. Niestety, spotkała go tam przykra niespodzianka. Jaka? WSZYSTKO JEST NA ZDJĘCIACH 

14:02 Jeśli chodzi o frekwencję to: najwyższa frekwencja była w Krynicy Morskiej i wyniosła 52,38 proc. Zdecydowanie mogła mieć na to wpływ wypoczywający nad morzem turyści. 

13:58 Były prezydent Lech Wałęsa też już zagłosował. Ponownie postawił na stylizację kowbojską. A jeszcze wczoraj świętował chrzciny wnuczki ZOBACZ

13:54 Komisję wyborczą odwiedził już Rafał Trzaskowski z żoną Małgorzatą. Mamy zdjęcie!

Dlaczego warto głosować? Polacy podejmują decyzję. Wybory 2020

13:33 PKW PODAJE FREKWENCJĘ: stan na godz. 12:00 to 24,73 proc. 

Najwyższa frekwencja: woj. mazowieckie 26,9 proc., woj. małopolskie 26,53 proc., woj. podlaskie 26,37 proc.

Najniższa frekwencja: woj. opolskie 21,6 proc., woj. lubuskie 22,71 proc., woj. wielkopolskie 23,36 proc.

Najlepsza frekwencja w miastach: Warszawie 28 proc., Zielonej Górze 28,17 proc. i Toruniu 28,01

Najsłabsza frekwencja w miastach: Gdańsku 21,37 proc., Rzeszowie 23,95 proc., Gorzowie Wielkopolskim 26,10 proc.

WIĘCEJ O FREKWENCJI NA GODZ. 12 - TUTAJ

13:12 Robert Biedroń już po głosowaniu. Oto zdjęcia: 

13:00 Tłumy też w Warszawie. Warszawiacy ruszy, by wziąć udział w wyborach 2020 - ZOBACZ

12:35 Już za godzinę kolejna konferencja PKW i pierwsza z podaną frekwencja wyborczą. 

12:14 Głosowała tez rodzina Tusków: Donald Tusk, jego żona Małgorzata i córka Kasia. ZOBACZ ZDJĘCIA - SUKIENKA KASI ROBI WRAŻENIE

12:04 A tak głosowali mieszkańcy Koszalina w II turze wyborów prezydenckich: 

11:44 Premier Mateusz Morawiecki już po głosowaniu, wziął udział w wyborach 2020 wraz z żoną Iwoną i starszą córką Aleksandrą ZOBACZCIE ZDJĘCIA 

11:34 W Internecie pojawiają się kolejne zdjęcia kolejek, tym razem z miejscowości turystycznej Rowy na Pomorzu: 

11:03 Posłuchajcie o tym, jak wyglądała próba przekupstwa wyborczego: korupcji politycznej, w województwie warmińsko-mazurskim: 

PKW: Oferował 20 złotych za głosowanie na określonego kandydata
Borys Budka już zagłosował

10:43 Borys Budka też już po głosowaniu. Głosował wraz z żoną Katarzyną i córką: 

10:40 Była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz zagłosowała ubrana cała w beże: 

10:24 W porównaniu z poprzednim głosowanie PKW podała, że teraz doszło do większej liczby tzw. incydentów wyborczych, niż dwa tygodnie temu w tym samym okresie.

10:10 Szef PKW Sylwester Marciniak: - Nie mamy żadnych zdarzeń związanych z alkoholem - przyznał. Kolejna konferencja, dotycząca frekwencji, już o 13.30. 

10:02 Pierwsza konferencja PKW. Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak mówi, że nie było przeszkód z otwarciem lokali wyborczych. Było w sumie do tej pory 253 zdarzeń dotyczących naruszenia ciszy wyborczej w tym np. zrywania plakatów czy ich naklejanie. W Białymstoku ujawniono uszkodzenia 18 plakatów jednego kandydata i zniszczenia 18 plakatów drugiego kandydata. W Krakowie jednak osoba z komisji zabrała karty, a dwa tygodnie temu opuściła szpital. - Karty znalazły się z powrotem w komisji, a osoba ta wróciła do szpitala - wyjaśnia szef PKW, WIĘCEJ O SYTUACJI TUTAJ. Jak mówi przewodniczący Marciniak: w warmińsko-mazurskim doszło do "korupcji politycznej" chodziło o propozycję wręczenia 20 zł za głosowanie na konkretną osobę.

SPRAWDŹ: W Białymstoku tworzą się kolejki do lokali. Kiedy głosować, żeby nie czekać? [WYBORY PREZYDENCKIE 2020]

9:51 O godzinie 10.00 ma rozpocząć się pierwsza z czterech zaplanowanych na dziś konferencja PKW.

9:30 Kolejki są, ale ta z Jastarni, o której donosi internautka to wprost kolejka gigant! WIĘCEJ TUTAJ

9:14 Głosowanie na prezydenta trwa też poza granicami Polski. 

Rekord frekwencji w niedzielę? PKW: Prawie 650 tys. osób dopisało się do spisów w kraju

8:50 Pierwsza konferencja PKW planowana jest na godzinę 10.00. Powiadomi wtedy o tym, jak poszło rozpoczęcie głosowania i jak przebiega. 

8:19 Były premier Jerzy Buzek już zagłosował. Kto tego jeszcze nie zrobił przypominamy: gdy członkowie komisji obwodowej wyborczej sprawdzą, czy znajdujemy się w spisie wyborców i otrzymamy kartę do głosowania, to warto dokładnie ją obejrzeć! Przede wszystkim trzeba sprawdzić, czy posiada ona wydruk pieczęci Państwowej Komisji Wyborczej oraz odcisk pieczęci obwodowej komisji wyborczej. 

Wyświetl ten post na Instagramie.
Zagłosowane #wybory2020 Post udostępniony przez Jerzy Buzek (@jerzybuzek)

7:54 Internauci już dzielą się zdjęciami sprzed lokali wyborczych. Jak widać już tworzą się pierwsze kolejki. Pogoda dopisuje, więc ludzie chętnie korzystają, by rano iść zagłosować. A to oznacza, że frekwencja znów może być wysoka. Sylwester Marciniak, przewodniczący PKW, jak mówił w rozmowie z TVP Info, spodziewa się, że w tych wyborach może paść rekord. 

7:46 Jednym z pierwszych, który zagłosował był europoseł Jarosław Wałęsa. Polityk nie zapomniał o maseczce na twarz. Zdjęciem pochwalił się w Internecie.

7:25 Każdy kto idzie oddać głos do lokalu wyborczego powinien pamiętać, by mieć przy sobie nie tylko dowód osobisty, ale też maseczkę ochronną i własny długopis. Trzeba też pamiętać o dezynfekcji rąk przed wejściem na głosowanie, a także o tym, by stojąc w kolejce do głosowania zachowywać bezpieczny odstęp. To zalecenia, która muszą być przestrzegane w obecnym czasie związanym z koronawirusem.

7:03 Wybory prezydenckie 2020 II tura. Punktualnie o 7.00 w całej Polsce zostały otwarte lokale wyborcze. Pierwsi chętni do głosowania wyborcy już mogą oddać głos. Przypominamy, że lokale wyborcze są otwarte do godziny 21.00. I uwaga! Punktualnie o 21.00, jeśli ludzie będą stali przed lokalami w kolejce, jeden z członków komisji wychodzi, staje na końcu w ten sposób zamykając kolejkę tych, którzy mogą zagłosować. 

Wybory prezydenckie 2020: druga tura odbyła się w Polsce 12 lipca. Wybory prezydenckie rozpoczęły się o godz. 7.00. Polacy wybierali osobę, która będzie sprawowała urząd prezydenta przez kolejne pięć lat kadencji i zamieszka w Pałacu Prezydenckim. Wiadomo, że do II tury wyborów prezydenckich trafili dwaj kandydaci. W dniu drugiej tury wyborów 2020 na Se.pl znaleźliście wszystkie najważniejsze wiadomości dotyczące przebiegu niedzielnego głosowania. Znaleźliście tu oficjalne dane PKW o frekwencji, które były ogłaszane na konferencjach, a po zamknięciu lokali wyborczych, które były otwarte w godzinach 7.00 -21.00, dowiedzieliście się jakie są pierwsze, sondażowe wyniki wyborów exit poll i kto wygrał wybory. Przekazaliśy Wam też wyniki late poll. Były też - w tym tekście - także relacje ze sztabów wyborczych kandydatów, gdzie byli nasi dziennikarze i pierwsze reakcje kandydatów, wypowiedzi, słowa po ogłoszeniu pierwszych sondażowych wyników wyborów. Zapraszamy do śledzenia RELACJI NA ŻYWO NA SE.PL.

Najnowsze
KOMENTARZE