Koronawirus. MASOWE SZCZEPIENIA w Polsce. Ile punktów powstanie? Za chwilę WAŻNA DECYZJA

2021-04-11 22:19
Koronawirus, zdjęcie poglądowe
Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Wciąż utrzymywane są obostrzenia i reżim sanitarny w wielu obszarach życia, a rząd zachęca do szczepienia się przeciwko COVID-19. Masowe punkty szczepień powstają w kolejnych miastach, a wkrótce mają działać w każdym powiecie. Ile takich miejsc powstanie? Gdzie będą zlokalizowane punkty szczepień masowych w Twojej okolicy? Za chwilę ważna decyzja w tej sprawie.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział w niedzielę, że za chwilę zapadnie ważna decyzja w sprawie masowych punktów szczepień w poszczególnych powiatach. Ile punktów powstanie? We wtorek samorządy poznają potrzebny potencjał punktów szczepień masowych w swoim regionie.

Dyrektorzy oddziałów NFZ zaprezentują we wtorek przedstawicielom każdego powiatu w Polsce liczbę punktów szczepień, która powinna być zapewniona, by zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców – powiedział w niedzielę PAP rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia, Wojciech Andrusiewicz.

Dodał, że Narodowy Fundusz Zdrowia w tej chwili przygotowuje stosowną analizę. – We wtorek wszystkie samorządy dowiedzą się, po rozmowie z dyrektorami oddziałów NFZ, jaki jest potencjał punktów szczepień do utworzenia w danym powiecie – przekazał PAP Andrusiewicz.

W niedzielę w tej sprawie odbyło się spotkanie w centrali Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzecznik MZ przekazał, że obecnie tworzona jest tzw. mapa potrzeb szczepiennych. Ma pokazywać obecnie dostępne punkty szczepień oraz populację mieszkańców, oraz wskazać, gdzie jeszcze potrzebne są miejsca, w których będzie można się zaszczepić.

Na populację nakładane są punkty, które teraz funkcjonują oraz te, które powinny powstać w każdym powiecie, by zaszczepić daną społeczność przy założonych wielkościach dostaw szczepionek do Polski. Niektóre powiaty już dziś zgłaszają nadmiarowe liczby punktów, a inne nie zgłosiły żadnego – wyjaśnił Andrusiewicz.

Dyrektorzy oddziałów wojewódzkich NFZ we wtorek odbędą zdalne spotkanie z przedstawicielami powiatów ze swojego terenu, podczas którego zaprezentują analizę. Obecnie w całym kraju funkcjonuje ponad 6,5 tys. punktów szczepień – podaje PAP. W drugim kwartale uruchamiane mają być dodatkowe. Zaszczepić się będzie można m.in. w każdym szpitalu w powiecie, aptece, zakładzie pracy czy wybranych punktach drive-thru.

Do tej pory w Polsce wykonano już 7 635 264 szczepień przeciw COVID-19. Szczepienia w Polsce rozpoczęto 27 grudnia. Na razie są one wykonywane trzema dopuszczonymi do obrotu unijnego preparatami, firm: Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W przyszłym tygodniu do naszego kraju ma trafić pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki Jonhson & Jonhson.

Prof. Andrzej Matyja: Szczepmy wszystkich chętnych [Super Raport]
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE