Strajk Kobiet. Protesty przeciw zakazowi aborcji. Polacy są wkur*****. "To jest wojna" [ZAPIS RELACJI]

2020-10-23 23:00
Strajk kobiet w Warszawie
Autor: AC Strajk kobiet w Warszawie

Strajk Kobiet. Protesty przeciw zakazowi aborcji. Mieszkańcy wielu polskich miast wyszli w piątek na ulice, aby manifestować swój sprzeciw przeciwko czwartkowemu orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego. Nasi reporterzy byli na miejscu wydarzeń. Zapraszamy do przeczytania zapisu relacji ze strajku kobiet.

Strajk kobiet w Warszawie

W czwartek Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis zezwalający na dopuszczalność aborcji w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodny z konstytucją. Oznacza to, że obecnie aborcja jest możliwa tylko w przypadku, gdy ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety lub gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego.

W piątek w całej Polsce odbyły się protesty kobiet. Ludzie wyszli na ulice m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania i Wrocławia. Nasi reporterzy byli na miejscu wydarzeń. Zapraszamy do przeczytania zapisu z naszej relacji.

Strajk Kobiet. Protesty przeciw zakazowi aborcji - RELACJA

godz. 23:00

Strajk kobiet odbył się w piątek (23 października) w wielu polskich miastach. Na żywo relacjonowaliśmy go TUTAJ. Nasze relacje z wybranych miast możecie przeczytać poniżej:

Dziękujemy, że byliście z nami i śledziliście relacje z protestów na se.pl.

godz. 22:35

Protestujący udali się na ulicę Parkową pod willę Mateusza Morawieckiego. Ma w niej przebywać Jarosław Kaczyński. Większość skanduje "to jest wojna".

godz. 22:20

Byliśmy już w Gdyni, ale w Gdańsku także odbywa się protest kobiet.

Antyrządowe protesty w całym kraju

godz. 22:10

Warszawiacy już przemierzyli kilka kilometrów. Wszystko zaczęło się pod domem Jarosława Kaczyńskiego. Następnie tłum udał się pod kancelarię Prezesa Rady Ministrów. Policja dosłownie otoczyła budynek kancelarii premiera.

Strajk kobiet w Warszawie
Autor: AC Strajk kobiet w Warszawie

godz. 21:50

Pod siedzibami Prawa i Sprawiedliwości pojawiły się znicze. Tak wygląda to w Gliwicach:

godz. 21:45

Tak wygląda Warszawa. Na ulicach nie ma samochodów. Są ludzie, którzy wyrażają swój sprzeciw wobec orzeczenia Trybułau Konstytucyjnego.

godz. 21:20

Głos w sprawie protestu kobiet zabrał ks. Daniel Wachowiak, który znany jest ze swoich kontrowersyjnych opinii.

godz. 21:05

To zdjęcie mówi naprawdę wiele o tym, co teraz dzieje się w Warszawie. To nie są setki, ale tysiące ludzi!

godz. 21:00

O fali protestów w Polsce informują także zagraniczne media!

godz. 20:50

Mieszkańcy Warszawy nie mają zamiaru zakończyć protestu. Ciągle przybywa ludzi, którzy przemieszczają się przez plac Wilsona.

godz. 20:30

Do interesującej sytuacji doszło w Poznaniu. Protestujący dotarli do siedziby kurii archidiecezjalnej. Policjanci pilnowali jednak drzwi wejściowych. Tłum ludzi chciał wyrazić niezadowolenie ze słów abp Stanisława Gądeckiego, który "z wielkim uznaniem przyjął decyzję Trybunału Konstytucyjnego".

godz. 20:25

Tłum wściekłych ludzi przemieszcza się w stronę centrum Warszawy.

godz. 20:20

Do protestów dołączyło także Opole. Po oficjalnym zakończeniu zgromadzenia przez Iwonę Gałązkę - posłankę Lewicy - doszło do interwencji policji. Nasz reporter opisał całą sytuację W TYM MIEJSCU.

godz. 20:12

Dużo ludzi zebrało się także na ulicy Świętojańskiej w Gdyni.

godz. 20:10

Tłumy kolejnych protestujących zmierzają w kierunku ulicy Mickiewicza w Warszawie. Autobusy i metro jest są przepełnione!

godz. 19:55

Warszawa dosłownie płonie! Odpalono race i można poczuć się, jak na stadionie piłkarskim czy też Marszu Niepodległości.

Strajk kobiet w Warszawie
Autor: AC Strajk kobiet w Warszawie

godz. 19:45

Na proteście w Warszawie jest tak dużo ludzi, że nasz reporter ma problemy z zasięgiem. Zresztą nie tylko on, ale także inni dziennikarze obecni na miejscu. Mimo to nie przerywamy naszej relacji i ciągle będziemy informować o tym, co dzieje się w stolicy i innych polskich miastach. Zostańcie z nami!

godz. 19:40

Protestujący w Krakowie krzyczeli wprost, że "to jest wojna".

godz. 19:33

- To jest WOJNA z kobietami - napisali przedstawiciele Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Patrząc na ulice Warszawy można mieć takie wrażenie. Niektórzy odpalili race, a relację z "pola bitwy" możecie przeczytać W TYM MIEJSCU.

godz. 19:30

W Toruniu było bardzo głośno i wulgarnie! Osoby, które wzięły udział w marszu krzyczały "jeb** PiS" pod pomnikiem Kopernika!

godz. 19:25

W sąsiedztwie rynku, na ulicy Warszawskiej w Katowicach, odbył się protest kobiet w sprawie zaostrzeniu prawa aborcyjnego. W Katowicach strajkowały nie tylko kobiety, ale solidarnie pojawili się tu również mężczyźni. Setki osób! Zobaczcie zdjęcia i wideo!

godz. 19:17

Nasz warszawski reporter informuje, że w marszu bierze udział m.in. Paweł Tanajno. Były kandydat na Prezydenta RP nie ma założonej maseczki.

Ponadto na trasie marszu jest bardzo dużo policji.

Strajk kobiet w Warszawie
Autor: AC Strajk kobiet w Warszawie

godz. 19:08

Protest pod domem Jarosława Kaczyńskiego na warszawskim Żoliborzu. Relacja z manifestacji na naszym facebookowym fanpage'u:

godz. 19:05

Ulica Mickiewicza w Warszawie jest całkowicie zablokowana. Na miejscu zbierają się tysiące protestujących, którzy zmierzają pod dom Jarosława Kaczyńskiego.

Strajk kobiet w Warszawie
Autor: AC Strajk kobiet w Warszawie

godz. 19:00

Tak wyglądał plac Wolności w Poznaniu:

godz. 18:53

- Ogromne tłumy zbierają się na Placu Wilsona na warszawskim Żoliborzu. Ulica została całkowicie zamknięta dla ruchu - donosi nasz warszawski reporter.

godz. 18:47

Lada moment protest kobiet ruszy także w Warszawie. Na Żoliborzu jest mnóstwo policji! Wczoraj mundurowi używali m.in. gazu! Jak będzie dzisiaj?

godz. 18:45

Protesty są we wszystkich największych miastach Polski. Manifestujących nie mogło zabraknąć także w Łodzi.

godz. 18:40

Tłumy poznaniaków zgromadziły się na placu Wolności. Organizatorzy wspominają nawet o 10 tysiącach osób!

godz. 18:35

Gorąco jest także w Lublinie. Setki ludzi przed biurem posłów Prawa i Sprawiedliwości. Pojawiły się także... znicze!

godz. 18:32

Setki ludzi w Katowicach. To wideo naszego reportera robi wrażenie. Strajk kobiet nie przechodzi bez echa!

godz. 18:30

W wielu miastach protesty dopiero się rozpoczęły. Natomiast we Wrocławiu już się zakończył. Jak wyglądała manifestacja? Opisujemy W TYM MIEJSCU. Mamy wideo i zdjęcia z protestu kobiet we Wrocławiu!

godz. 18:26

W Katowicach jest naprawdę gorąco. Nasz reporter jest w samym centrum wydarzeń. Na trasie marszu jest bardzo dużo policji.

godz. 18:20

W Toruniu także rozpoczął się protest. Zgromadzone osoby nie szczędzą cierpkich słów partii rządzącej. Przekleństwa są na porządku dziennym i można poczuć się, jak na stadionie piłkarskim, gdy grają dwie wrogie drużyny!

godz. 18:15

W Katowicach tłumy ludzi. Nasz reporter donosi, że policjanci legitymują niektóre osoby. W ich obronie stanęła posłanka Monika Rosa.

godz. 17:58

Za chwilę rozpocznie się protest kobiet w Katowicach. Relację możecie śledzić na naszym śląskim fanpage'u.

godz. 17:55

Wrocławski marsz dotarł na rynek. Zgromadziły się tam tysiące mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

Strajk Kobiet we Wrocławiu. Protest przeciw zakazowi aborcji
Autor: GE Strajk Kobiet we Wrocławiu. Protest przeciw zakazowi aborcji

godz. 17:30

W Bydgoszczy też manifestują.

godz. 17:05

Nasza reporterka informuje, że na miejscu jest dużo policji, która jest w cywilnych strojach. Wyszło to na jaw, gdy jeden z przechodniów rzucił napojem alkoholowym w tłum ludzi!

godz. 17:00

Głos w sprawie wyroku TK zabrał laureat prestiżowej nagrody. - Dzień hańby dla Polski, nie wolno milczeć - powiedział Andrzej Stasiuk, polski prozaik i poeta. [CZYTAJ WIĘCEJ]

godz. 16:55

Nasza reporterka donosi, że marsz kieruje się w stronę wrocławskiego rynku.

godz. 16:45

Tłumy we Wrocławiu. Głos zabierają organizatorzy protestu oraz Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek. Odsyłamy na naszego wrocławskiego Facebooka, gdzie prowadzona była relacja live.

godz. 16:30

"Mordercy kobiet", "jestem podmiotem, a nie przedmiotem" - krzyczą obecni na proteście we Wrocławiu.

Sonda
Strajk kobiet. Czy popierasz postulaty protestujących?

godz. 16:20

Najwcześniej strajk kobiet rozpoczął się we Wrocławiu. Obecni są tam m.in. Robert Biedroń i Krzysztof Śmiszek.

Strajk kobiet we Wrocławiu
Autor: GA Strajk kobiet we Wrocławiu

godz. 16:15

W piątek (23 października) protesty odbędą się w wielu polskich miastach. Na naszych łamach zapowiadaliśmy strajk kobiet w:

godz. 16:10

Bardzo gorąco było także przed gdańską siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy Targu Drzewnym. Zebrała się tam duża grupa kobiet i mężczyzn [CZYTAJ WIĘCEJ]

godz. 16:00

Wielka demonstracja odbyła się także w Krakowie. Zorganizowano tam "pogrzeb praw kobiet" pod siedzibą Prawa i Sprawiedliwości przy ulicy Retoryka.

godz. 15:50

Pierwsze protesty odbyły się już w czwartek (22 października). Ludzie gromadzili się pod siedzibami Prawa i Sprawiedliwości, aby wyrazić swoje niezadowolenie. Do wielkiej rozróby doszło pod domem Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie. Policja musiała użyć gazu [CZYTAJ WIĘCEJ]

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE