Gepard

i

Autor: Canva.com

Fauna

Gepardy znów żyją w Indiach. Premier wypuścił na wolność 8 kotów z… Namibii

2022-09-17 19:49

To teraz można mówić, że w Indiach żyje już trzynaście pod/gatunków dzikich kotów. W 2009 r. narodził się „Projekt Gepard”. Chodzi w nim o przywrócenie indyjskiej przyrodzie gepardów wybitych kilkadziesiąt lat temu. W sobotę (17 września) premier Indii Narendra Modi wypuścił na wolność, w Parku Narodowym Kuno w Madhya Pradesh, 5 samców i 3 samice tych najszybszych w świecie czworonogów.

Media indyjskie podają, że projekt reintrodukcji geparda będzie kosztował 17,13 mln USD. Rozpisano go na 5 lat. 6,3 mln USD pokryje państwowa spółka Indian Oil, odpowiednik naszego Orlenu. Geparda azjatyckiego uznaje się w Indiach za wymarłego od 1952 r., choć faktycznie ostatni osobnik został ustrzelony w 1947 r. W Parku Kuno może żyć 21 gepardów (w Afryce żyje ich ok. 7 tys.). Koty z Namibii (RPA), które teraz będą żyć w Indiach mają nadajniki GPS. Można więc śledzić ich trasy wędrówek. Rząd indyjski zakłada, że w ciągu 5 lat do różnych parków narodowych sprowadzonych zostanie z Afryki co najmniej 50 gepardów afrykańskich (Acinonyx jubatus jubatus). Zoolodzy liczą, że z czasem mogą wypełnić lukę po wymarłych (a raczej wystrzelanych) gepardach azjatyckich ((Acinonyx jubatus venaticus). Te gepardy nie będą tymi gepardami, których nie ma już od kilkudziesięciu lat. Gepardy azjatyckie, które kiedyś dochodziły do Arabii Saudyjskiej, były genetycznie odrębnymi kuzynami gepardów afrykańskich. Oczywiście na tzw. oko azjatycki podgatunek niczym nie różnił się od afrykańskiego.

Dziś 12 sztuk gepardów azjatyckich żyje w Iranie. Początkowo inyjscy zoolodzy myśleli o „imporcie” kotów z tego państwa. Okazało się, z różnych względów, że to rozwiązanie nie wchodzi w grę. „Projekt Gepard” – podkreślają media indyjskie – jest tzw. oczkiem w głowie premiera Modi. W indyjskim dzienniki biznesowym „The Economic Times” minister (odpowiedzialny m.in. za ochronę środowiska) Bhupender Yadav stwierdził, że ponowne wprowadzenie geparda na wolność „jest krokiem w kierunku naprawienia błędu ekologicznego i wypełnienia misji życia premiera Narendry Mod”.

Urodziny lwów w gdańskim ZOO

To nie jednak gepard jest kojarzony z Indiami, ale tygrys; tygrys bengalski. Ogólną populację tych wielkich drapieżników (są większe od lwa afrykańskiego, ale nieco mniejsze od tygrysa ussuryjskiego) szacuje się na ok. 3 tys. osobników. Znacznie więcej jest lampartów indyjskich, bo ok. 13,5 tys. Ponadto na subkontynencie indyjskim żyją inne podgatunki panter: czarne, śnieżne, i chmurne. Żyje też, znany z naszych lasów, ryś oraz kilka gatunków kotów znacznie mniejszych od niego. Często zapomina się o tym, że w Indiach żyje lew azjatycki (Panthera leo persica), mniejszy pod afrykańskich pobratyńców. Tylko tutaj. 523 sztuk. To sprawia, że ​​lew azjatycki jest najbardziej zagrożonym dużym kotem na wolności.

Sonda
Lubisz odwiedzać ZOO?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany