Trumna z ciałem Królowej przybyła do Westminsteru

i

Autor: AP Trumna z ciałem Królowej przybyła do Westminsteru

Relacja z uroczystości

Pogrzeb Elżbiety II. Spoczęła obok męża. Naród pożegnał królową [19.09.2022]

Zakończyły się uroczystości żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Trumna królowej została złożona w krypcie kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor. Ukochaną królową żegnały w poniedziałek, 19 września, w Londynie prawie dwa miliony ludzi, a przed telewizorami towarzyszyły jej w ostatniej drodze ponad cztery miliardy widzów. Ciało królowej spoczęło w kaplicy św. Jerzego. Elżbieta została pochowana obok swojego męża, Filipa. Zobacz zapis relacji z pogrzebu Elżbiety II na se.pl.

Pogrzeb królowej Elżbiety II. Historyczna ceremonia. Świat żegna królową brytyjską [19.09.2022]

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

22:00

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II została w poniedziałek wieczorem podczas prywatnej ceremonii złożona do grobu w niewielkiej kaplicy pamięci Jerzego VI w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze.

21:20

21:10

21:00

Pożegnanie od króla dla matki. Na przykrytej królewskim sztandarem trumnie z ciałem królowej Elżbiety II, która dziś przemierzyła dziesiątki kilometrów i była żegnana przez miliony osób – oprócz insygniów władzy: imperialnej korony, berła i jabłka oraz wieńca kwiatów, był też jeszcze jeden – prosty, ale piękny symbol – odręcznie napisana kartka od jej najstarszego syna, króla Karola III. „Z miłującą i oddaną pamięcią. Karol R.”. Ostatnia litera to skrót od łacińskiego rex, czyli król.

Ciało królowej zostało już złożone w krypcie w kaplicy na Zamku w Windsorze.

20:50

Byli premierzy pożegnali królową. W poniedziałkowym państwowym pogrzebie Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim wzięło udział sześciu byłych brytyjskich premierów – zaznacza Polska Agencja Prasowa. Na uroczystościach zjawili się Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, Tony Blair i John Major wraz z małżonkami. Obecna brytyjska premier Liz Truss również uczestniczyła w nabożeństwie – przypadło jej w udziale przeczytanie fragmentu Ewangelii według św. Jana.

W trakcie swojego 70-letniego panowania królowa Elżbieta II współpracowała z piętnastoma premierami; większość z nich już nie żyje. W kolejności chronologicznej byli to: Winston Churchill, Anthony Eden, Harold Macmillan, Alec Douglas-Home, Harold Wilson, Edward Heath, James Callaghan oraz Margaret Thatcher.

20:40

Rodzina połączona na zawsze. Przejmujące zdjęcie na oficjalnym profilu rodziny królewskiej. Historyczna fotografia uwiecznia osoby, które już odeszły, a które za chwilę znów będą razem – symbolicznie, spoczywając w jednej krypcie.

Królowa Elżbieta II właśnie w tym momencie jest chowana razem ze swoim zmarłym mężem, księciem Edynburga, Filipem, wraz ze swoim ojcem, królem Jerzym VI, królową matką Elżbietą i siostrą, księżniczką Małgorzatą.

20:30

20:25

Około godz. 20.30 czasu polskiego w obecności najbliższej rodziny, trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w grobie w kaplicy pamięci Jerzego VI. Trumna z ciałem zmarłej monarchini została opuszczona do krypty kaplicy po nabożeństwie żałobnym w poniedziałkowe popołudnie. Wydarzenie było transmitowane na cały świat, a śledziły je miliardy osób. Ostateczny pochówek w grobie królewskim będzie miał charakter prywatny.

18:34

Trumna z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II na koniec nabożeństwa pogrzebowego w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze została opuszczona do królewskiej krypty w podziemiach świątyni.

Wieczorem ciało zmarłej królowej zostanie złożone do grobu w obecności jedynie najbliższej rodziny. Elżbieta II spocznie w kaplicy pamięci Jerzego VI, gdzie pochowani są jej rodzice oraz młodsza siostra. W tym samym czasie przeniesiona tam zostanie również trumna z ciałem jej zmarłego w zeszłym roku męża, księcia Filipa, która od czasu pogrzebu pozostawała w królewskiej krypcie.

18:30

Książę William i książę George w Windsorze

18:24

Korona i inne insygnia królewskie czekają na moment koronacji następcy tronu. Brytyjczycy nie śpiewają już „Boże, chroń królową”, teraz – choć pogrążeni w smutku – mają nowego króla.

18:22

Królewskie psy Muick i Sandy czekały na dziedzińcu Windsoru, towarzysząc swojej pani w jej ostatniej drodze. Jeden z nietypowych i pięknych obrazów zakończonej uroczystości.

18:16

18:12

Członkowie rodziny królewskiej opuścili ok godz. 18.00 kaplicę św. Jerzego. Ciało Elżbiety II zostało złożone do krypty. Ok. godz. 20.30 ciało zostanie złożone do grobu, ale ta uroczystość nie będzie miała charakteru publicznego, wezmą w niej udział jedynie najbliżsi.

18:07

W czasie zakończonego już nabożeństwa pogrzebowego król Karol III złożył proporzec grenadierów królewskich na trumnie z ciałem swojej matki, Królowej Elżbiety II.

18:06

18:02

Członkowie rodziny królewskiej opuszczają kaplicę św. Jerzego.

18:01

17:58

Trumnę z ciałem złożono do krypty. Król Karol III opuszcza kaplicę.

17:56

Trwa przejmujący moment złożenia trumny z ciałem Elżbiety II do krypty kaplicy św. Jerzego.

17:54

17:53

Przejmująca modlitwa nad trumną Elżbiety II. Zgromadzeni w kaplicy modlili się o życie wieczne dla zmarłej i o błogosławieństwo dla jej następcy.

17:51

Karol III, król Wielkiej Brytanii, złożył hołd swojej matce przy trumnie w kaplicy św. Jerzego. Za chwilę ciało królowej zostanie przeniesione do krypty.

17:46

W kaplicy św. Jerzego na Zamku Windsor trwa pogrzeb Elżbiety II, w środku jest ok. 800 zaproszonych osób. Po nabożeństwie ciało zostanie przeniesione do krypty, gdzie królową pożegnają jedynie jej najbliżsi.

17:41

Królewskie insygnia zostały ceremonialnie, z największym szacunkiem, zdjęcie z trumny Elżbiety II. Jej ciało zostanie za chwilę opuszczone do krypty kaplicy.

17:36

Cała kaplica św. Jerzego na zamku w Windsorze rozbrzmiała słowami modlitwy Ojcze Nasz. Pogrzeb ma przejmującą, piękną oprawę. Na trumnie umieszczono królewskie insygnia Elżbiety II: koronę, berło i królewskie jabłko.

17:33

Trwa nabożeństwo w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze. Po nim trumna z ciałem zostanie opuszczona do krypty królewskiej.

17:28

Jej spokojna i pełna godności obecność dawała nam pewność, że możemy zmierzyć się z przyszłością. Modlimy się, aby Bóg obdarzył nas łaską uczczenia jej pamięci poprzez naśladowanie jej przykładu – przejmujące słowa rozpoczynają pogrzeb Elżbiety II.

17:25

O godz. 17.23 czasu polskiego, z ok. 20-minutowym opóźnieniem, rozpoczął się w kaplicy Św. Jerzego na Zamku Windsor pogrzeb królowej Elżbiety II.

17:20

Trumna z ciałem Elżbiety II została wniesiona do kaplicy Króla Jerzego na Zamku Windsor. Członkowie rodziny królewskiej zajmują miejsca w nawach obok trumny. Rozpoczyna się ostatni etap uroczystości.

17:15

Trumna z ciałem Elżbiety II została wniesiona do kaplicy Króla Jerzego na Zamku Windsor. W środku czeka już ok. 800 gości ceremonii.

17:11

17:10

Trumna z ciałem Elżbiety II jest przenoszona z karawanu do kaplicy Króla Jerzego na Zamku Windsor. To tu, za kilka minut, rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe. Weźmie w nim udział ok. 800 osób. Rozbrzmiewa „God Save the Queen”.

17:08

W asyście setek wojskowych trumna z ciałem królowej zmierzała do Zamku w Windsorze, a teraz do samej kaplicy, w której zostanie odprawione nabożeństwo pogrzebowe. Mundury wojskowych obszyte są emblematami EIIR – królowej Elżbiety II.

17:05

17:04

Rodzina królewska, na czele z królem Karolem III, odprowadza trumnę na dziedzińcu Zamku Windsor. Tu już za kilka minut rozpocznie się nabożeństwo żałobne. To minimalne opóźnienie według precyzyjnego planu uroczystości pogrzebowych.

17:02

Na dziedziniec Zamku Windsor na karawan z ciałem Elżbiety II czekały też m.in…. królewskie psy.

17:00

16:57

Karawan wiozący trumnę z ciałem królowej Elżbiety II wjeżdża na dziedziniec Zamku Windsor.

16:52

Kondukt dotarł do Wielkiego Parku Windsorskiego. Po obu stronach alei prowadzącej do zamku są prawdziwe tłumy – cały teren jest zapełniony, a to oznacza, że może tam być ok. 100 tys. osób. Miliardy oglądają transmisję z pogrzebu w telewizji i internecie.

16:51

Tony Blair, były premier Wielkiej Brytanii, jest jednym z ważnych gości uczestniczących w uroczystościach pogrzebowych w Windsorze. Są tam także obecni przedstawiciele rodzin królewskich z całego świata.

16:44

„The Queen is home”. Królowa jest już w domu – tak brytyjskie serwisy piszą o kondukcie, który pokonuje ostatnią drogę do Windsoru, gdzie spocznie Elżbieta II.

16:40

Trumna Elżbiety II zostanie złożona obok trumny z ciałem jej zmarłego w ubiegłym roku męża Filipa, księcia Edynburga.

16:28

16:17

To już dosłownie „ostatnia droga” Elżbiety II. Kondukt z karawanem – w otoczeniu setek wojskowych – pokonuje ostatnie cztery kilometry aleją prowadzącą do zamku w Windsorze.

Trumna zmarłej królowej jest traktowana z najwyższym szacunkiem. To zdjęcia z dzisiejszych popołudniowych uroczystości.

16:12

Karawan z ciałem Elżbiety II jest już na Long Walk, drodze, która prowadzi do zamku Windsor. To tam, o godz. 17.00 zacznie się nabożeństwo pogrzebowe – po nim, trumna z ciałem zostanie złożona do krypty królewskiej.

16:09

16:08

Po godz. 16.00, zgodnie z planem pogrzebu rozpisanym co do minuty, trumna z ciałem Elżbiety II dociera do zamku w Windsorze. Niezmiennie w przejmującej oprawie i wśród tłumów Brytyjczyków żegnających swoją królową.

16:01

Trumna z ciałem Elżbiety II zmierza do zamku w Windsorze. Ma tam dotrzeć po godz. 16.00. Ten przejazd trwa już dwie godziny – od 14.00.

15:41

15:40

15:21

O godz. 17 rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe w kaplicy św. Jerzego w Windsorze. Następnie trumna trafi do krypty królewskiej.

15:12

Zobaczcie moment, kiedy trumna królowej jest wkładana do karawanu.

15:02

Karawan mija Royal Albert Hall.

15:02

15:00

Na zamku w Windsorze czekają na przyjazd karawanu.

14:59

14:54

Momentu pochówku królowej Elżbiety II w kaplicy św. Jerzego nie będzie transmitowany przez telewizje. To będzie intymna chwila tylko dla jej najbliższych, którzy stracili nie tylko królową, ale też matkę, babcię i prababcię.

14:52

Pożegnanie na zamku w Windsorze będzie miało charakter prywatny. Trumna dotrze tam o godz. 16.06 czasu polskiego. O godz. 17 rozpocznie się nabożeństwo.

14:50

To część pogrzebu królowej, w której nie będą uczestniczyć zagraniczni goście i zdecydowana większość obecnych w Opactwie Westminsterskim. W tym czasie zostaną przyjęci w Londynie przez ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Jamesa Cleverly'ego.

14:42

Karawan jedzie ulicami zachodniego Londynu. Brytyjczycy wiwatują na cześć królowej.

14:37

Trumna w karawanie ruszyła w dalszą drogę do Zamku Windsor. Rozbrzmiewa hymn "God Save The King".

14:36

Znów przejmująca cisza spowiła Wielką Brytanię.

14:34

Teraz trumna z ciałem królowej zostanie przeniesiona do karawanu i wyruszy w drogę do Zamku Windsor. Karawan będzie jechał ulicami zachodniego Londynu. Powinien dotrzeć do bramy Wielkiego Parku Windsorskiego o godz. 16.06 czas polskiego. Członkowie rodziny królewskiej będą jechać za nim samochodami.

14:33

Trumna z ciałem Elżbiety II już pod łukiem Wellington Arch.

14:32

Uchwycony moment, kiedy trumna z królową po raz ostatni minęła Pałac Buckingham.

14:31

14:30

Prawie 100 pracowników Pałacu Buckingham oddało hołd zmarłej królowej.

14:29

14:27

Bije Big Ben i słychać salwy.

14:26

14:22

Smutni i skupieni bracia: książę William, pierwszy w kolejce do tronu brytyjskiego, i książę Harry, który jest dopiero piąty. Czy śmierć ukochanej babci ich pogodzi?

14:20

Tutaj zobaczycie galerię zdjęć z procesji zmierzającej do Wellington Arch:

14:18

Król Karol III ocierający łzy wzruszenia podczas nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim.

14:17

Procesja pogrzebowa zmierza do Łuku Triumfalnego.

14:07

Kondukt przechodzi obok Pałacu Buckingham.

14:01

Księżniczka Beatrycze, córka księcia Andrzeja, przyłapana po wyjściu z Opactwa Westminsterskiego. Czy stoi zgodnie z protokołem?

13:56

Książę George uchwycony w Opactwie Westminsterskim w momencie, kiedy po dziecięcemu trze oko

13:50

Księżniczka Charlotte i książę Jerzy żegnają ukochaną babcię. Wzruszające obrazy, trudno powstrzymać łzy!
Księżniczka Charlotte i książę Jerzy żegnają ukochaną babcię. Wzruszające obrazy, trudno powstrzymać łzy!

Tak prawnuki żegnają dziś ukochaną prababcię. Łzy same cisną się do oczu...

13:49

Kondukt pogrzebowy idzie wokół pomnika królowej Wiktorii przed Pałacem Buckingham.

13:49

13:48

13:45

Kondukt pogrzebowy królowej Elżbiety II przechodzi przez Horse Guards Arch.

13:44

13:35

Tutaj zobaczycie relację wideo z pogrzebu Elżbiety II.

13:34

13:31

Tuż za lawetą z trumną idą czlonkowie rodziny królewskiej, w takiej samej kolejności jak wchodzili do Opactwa Westminsterskiego:

  • król Karol III,
  • księżniczka Anna,
  • książę Andrzej,
  • książę Edward,
  • następnie dwaj synowie Karola III - książę William i książę Harry,
  • syn księżniczki Anny Peter Phillips,
  • jej mąż wiceadmirał Timothy Laurence,
  • książę Gloucesteru Ryszard
  • i syn młodszej siostry Elżbiety II, nieżyjącej już księżniczki Małgorzaty - David Armstrong-Jones.

13:30

Moment wyprowadzenie trumny królowej z Opactwa Westminsterskiego.

13:29

Tak wierni w Wielkiej Brytanii żegnają ukochaną królową. Płaczą na ulicach.

13:26

Trumna z ciałem królowej jedzie na specjalistycznej lawecie, którą ciągnie 98 marynarzy Royal Navy, a kolejnych 40 idzie za nią, aby ją "hamować".

13:24

W czasie przemarszu konduktu w kierunku Wellington Arch co minutę rozlegać się będzie uderzenie Big Bena oraz wystrzał armatni z Hyde Parku.

13:22

Kondukt pogrzebowy z ciałem brytyjskiej królowej Elżbiety II wyruszył z Opactwa Westminsterskiego w kierunku Wellington Arch. Trasa ulicami Londynu zajmie 45 minut. 

13:18

13:15

Trumna z ciałem Elżbiety II jest wynoszona z Opactwa Westminsterskiego.

13:12

Jeden z funkcjonariuszy zasłabł w Opactwie Westminsterskim.

13:12

13:10

Kondukt z trumną królowej opuszcza Opactwo Westminsterskie po nabożeństwie.

13:05

Kończy się ceremonia pogrzebowa w Opactwie Westminsterskim. Teraz trumna z ciałem królowej Elżbiety II zostanie przetransportowana do Wellington Arch.

13:03

Teraz wierni słuchają hymnu szkockiego.

13:01

W Opactwie Westminsterskim wierni śpiewają hymn "God Save The King".

12:58

Rozpoczęły się dwie minuty ciszy podczas nabożeństwa.

12:54

Podczas uroczystości pożegnania królowej Elżbiety II w Opactwie Westminsterskim zasłabł jeden z funkcjonariuszy londyńskiej Policji Metropolitalnej. Incydent nie zakłócił pogrzebu monarchini.

12:52

"Leć, o duszo chrześcijańska, opuszczasz ten świat (...) Spoczywaj w pokoju wieczym" - powiedział odprawiający historyczne nabożeństwo pogrzebowe dziekan Opactwa Westminsterskiego w Londynie David Hoyle.

12:44

Księżniczka Charlotte i książę Jerzy żegnają ukochaną babcię

12:42

Wierni modlą się o błogosławieństwo dla króla Karola III, jego małżonki i całej rodziny królewskiej.

12:32

Trumna Elżbiety II jest przykryta królewskim sztandarem, leży na niej wieniec z kwiatów, a także korona i inne królewskie insygnia.

12:24

Liz Truss czyta Pismo Święte. Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss przypadło drugie czytanie - fragment Ewangelii według św. Jana zaczynający się od słów "Niech się nie trwoży serce wasze. Wierzycie w Boga? I we Mnie wierzcie!"

12:20

Nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II odprawia dziekan Opactwa Westminsterskiego David Hoyle. "Tutaj, gdzie królowa Elżbieta została poślubiona i ukoronowana, gromadzimy się z całego kraju, ze Wspólnoty Narodów i z narodów świata, aby opłakiwać naszą stratę, wspominać długie życie (królowej) w bezinteresownej służbie i z ufnością powierzyć ją miłosierdziu Boga, naszego Stwórcy i Odkupiciela" - powiedział na początku nabożeństwa Hoyle.

12:11

Gdy kondukt z trumną wchodził do Opactwa Westminsterskiego, dzwon w Opactwie Westminsterskim zaczął bić 96 razy, aby upamiętnić 96 lat życia monarchini.

12:08

Książę William jest w mundurze, ale książę Andrzej i książę Harry mundurów nie mają.

12:05

Na trumnie królowej jest przepiękna korona, to brytyjska korona państwowa.

12:05

Król Karol III z księżną Camillą idą tuż za trumną, dalej książę William i Kate z dziećmi: księciem George'em i księżniczką Charlotte oraz książę Harry i Meghan.

12:00

Książę Harry tuż przy trumnie królowej. Idzie w kondukcie niosącym trumnę Elżbiety II.

11:55

Brytyjscy premierzy w Opactwie Westminsterskim:

11:53

Przemarszowi konduktu towarzyszy szkocki hymn państwowy.

11:51

Ruszył kondukt z trumną Elżbiety II, która zostanie wniesiona do Opactwa Westminsterskiego. Punktualnie o godz. 12 czasu polskiego rozpocznie się nabożeństwo pogrzebowe.

11:49

11:45

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą weszli do Opactwa Westminsterskiego przed prezydentem USA Joe Bidenem z żoną

11:41

Księżna Kate z dziećmi jest na miejscu. 

11:39

Księżna Camilla weszła do Opactwa Westminsterskiego.

11:35

Król Karol III i książę William są na miejscu. Mają na sobie mundury.

11:32

Król Karol III jedzie do Opactwa Westminsterskiego. Kolumna samochodów w drodze na pogrzeb. Za moment monarcha będzie na miejscu.

11:24

Byli premierzy Wielkiej Brytanii już weszli do Opactwa Westminsterskiego.

11:20

Poddani żegnają swoją królową. NA pogrzebie królowej Elżbiety II tłumy żałobników. Zobaczcie naszą galerię!

11:13

Prezydent USA Joe Biden i jego żona Jill, przybyli właśnie do Opactwa Westminsterskiego na pogrzeb królowej Elżbiety II. 

11:12

11:07

11:08

Do pogrzebu królowej Elżbiety II mniej niż godzina. Władze Londynu wydały komunikat: "Wszystkie miejsca, w których w miescie można oglądać transmisję pogrzebu, są już zapełnione". 

10:48

Coraz bliżej rozpoczęcia ceremonii pogrzebowej królowej Elżbiety II. Na żywo można oglądać to, co dzieje się w pobliżu Opactwa Westminsterskiego.

10:47

10:31

Przy Opactwie Westminsterskim słychać dzwony. Będą bić co minutę w okresie poprzedzającym pogrzeb, który rozpoczyna się o godzinie 11 czasu londyńskiego (12 czasu polskiego), aby uczcić każdy rok życia 96-letniej królowej Elżbiety II - informuje BBC. Prze Opactwem gromadzą się tłumy. 

10:09

W Opactwie Wesminsterskim, gdzie odbędą się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II, zbierają się już goście. W sumie ma być ich ok. 2 tysięcy, a wśród nich głowy państw i zagraniczni politycy. Jak podaje BBC, miejsca w Opactwie zajęli już politycy brytyjscy.  I to ze wszystkich stron politycznej areny. Na pogrzeb przybyli już m.in. sekretarz spraw zagranicznych James Cleverley, były premier Irlandii Północnej Arlene Foster, były wicepremier Nick Clegg, były przywódca Partii Konserwatywnej William Hague i sekretarz spraw wewnętrznych Suella Braverman.

9:56

"Mamy mnóstwo szczęścia, że jesteśmy Brytyjczykami i że ją mieliśmy" - Brytyjczycy tłumnie będą żegnać swoją królową. 

9:55

9:42

Drzwi do Opactwa Westminsterskiego zostały otwarte dla uczestników ostatniego pożegnania brytyjskiej królowej Elżbiety II - podaje PAP. W nabożeństwie żałobnym, które rozpocznie się o godz. 11 londyńskiego czasu (godz. 12 w Polsce), weźmie udział 2000 osób, w tym ok. 500 gości zagranicznych.

9:33

Nieznane zdjęcie Elżbiety II! Pałac Buckingham żegna królową i pokazuje wzruszającą fotkę
Nieznane zdjęcie Elżbiety II! Pałac Buckingham żegna królową i pokazuje wzruszającą fotkę

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września w wieku 96 lat. Na poniedziałek, 19 września, zaplanowano ostatnie pożegnanie monarchini. Uroczystości, jakie przez kilka godzin będą trwały w Londynie, nazywa się już "pogrzebem stulecia", a na całym świecie ma go obejrzeć ok. 4 miliardów ludzi! Tymczasem Pałac Buckingham żegna królową publikując jej wyjątkowe zdjęcie, niepublikowane nigdy wcześniej.

9:14

"The Guardian" publikuje dziś wiersz "Córka" poetki Carol Ann Duffy, która żegna królową. To hołd nagradzanej poetki dla Elżbiety II.

9:00

Ponad 10 tysięcy funkcjonariuszy zabezpiecza pogrzeb królowej Elżbiety II - podaje TVN24.

8:49

Poniedziałkowe okładki brytyjskich gazet są bardzo podobne. Dominuje nowe, niepublikowane wcześniej i zarazem ostatnie oficjalne zdjęcie królowej Elżbiety II. Poniżej "Daily Mirror".

8:49

8:43

"The Sun" pisze, że tysiące osób nie zdążyło pożegnać ukochanej królowej oddając jej hołd przy trumnie. O 7.30 zakończyło się wystawienie trumny z ciałem Elżbiety II na widok publiczny.

8:43

8:40

"The Sun" pisze o wielkich emocjach, jakie towarzyszą dziś Brytyjczykom żegnającym swoją królową. To wręcz kumulacja, bo widok płaczących, szlochających  i wspominających ze łzami poddanych nikogo dzisiaj nie dziwi.

8:26

"W czasie, gdy wszyscy przygotowujemy się do ostatniego pożegnania, chciałem po prostu skorzystać z tej okazji, aby powiedzieć dziękuję wszystkim tym niezliczonym osobom, które były takim wsparciem i pociechą dla mojej rodziny i mnie w tym czasie żałoby" - podkreślił nowy król brytyjski w swoim oświadczeniu.

8:24

Pałac Buckingham opublikował oświadczenie króla Karola III przed pogrzebem jego matki, królowej Elżbiety II. "W ciągu ostatnich dziesięciu dni, moja żona i ja byliśmy tak głęboko poruszeni wieloma kondolencjami i wsparciem, które otrzymaliśmy z tego kraju i z całego świata. W Londynie, Edynburgu, Hillsborough (zamek pod Belfastem - przyp. red.) i Cardiff byliśmy w niezmierzony sposób poruszeni tymi wszystkimi, którzy zadali sobie trud, aby przyjść i złożyć wyrazy szacunku dla trwającej przez całe życie służby mojej drogiej matki, zmarłej królowej" - napisał król Karol.

8:05

Na kilka godzin przed pogrzebem Pałac Buckingham opublikował nowe, niepokazywane wcześniej zdjęcie Elżbiety II. Zdjęcie zostało zrobione z okazji platynowego jubileuszu Jej Królewskiej Mości - pierwszego brytyjskiego monarchy, który panował 70 lat. Królowa Elżbieta II jest na nim szeroko uśmiechnięta i zadowolona!

8:04

7:54

Zakończyło się wystawienie trumny z ciałem królowej Elżbiety II na widok publiczny.

7:52

To okładka dzisiejszego, poniedziałkowego wydania "The Times". Dziennikarz Jakub Krupa zadał na Twitterze zasadne pytanie: jak kupić dziś brytyjskie gazety, skoro sklepy są zamknięte z uwagi na pogrzeb królowej Elżbiety II?

7:50

7:28

7:27

Trumna zostanie przeniesiona w procesji do kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze dopiero o godzinie 16. Uroczystość zakończy się o godzinie 20:30 czasu polskiego.

7:05

Trumna z ciałem Elżbiety II o godzinie 11:44 czasu polskiego zostanie przewieziona do Opactwa Westminsterskiego, gdzie odbędzie się nabożeństwo pogrzebowe.

6:35

Kolejka do trumny królowej nie pobiła rekordu świata? Dotychczas najwięcej ludzi czekało do trumny zmarłego w 1980 roku Władimira Wysockiego, liczyła 10 km. Kolejka do trumny królowej miała w piątek 7,9 kilometra. Ludzie mogą oddawać hołd monarchini jeszcze przez niespełna godzinę

6:05

Dziś, o godzinie 12 czasu polskiego rozpoczną się uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II. Trumna niebawem trafi do Opactwa Westministerskiego. Na razie jest w Pałacu Westministerskim, gdzie ostatni oczekujący oddają hołd królowej. Wejście dla odwiedzających zostanie zamknięte o godzinie 7:30

22:53

Kończymy naszą relację z przygotowań do pogrzebu królowej Elżbiety II. Zapraszamy na kontynuację relacji na żywo jutro rano!

22:27

Pogrzeb królowej będzie transmitowany przez telewizje na całym świecie. Według ekspertów brytyjskich może mieć najwiekszą oglądalność w dziejach, przed telewizorami zasiądzie według wstępnych szacunków co drugi człowiek na świecie, w sumie około 4,1 miliarda ludzi

22:10

21:33

Światowi przywódcy zjechali na pogrzeb królowej Elżbiety II! Zobacz Bidenów, Macronów i Ołenę Zełenską
Światowi przywódcy zjechali na pogrzeb królowej Elżbiety II! Zobacz Bidenów, Macronów i Ołenę Zełenską

Pogrzeb królowej Elżbiety II to wydarzenie, na które zaproszono wszystkich najważniejszych światowych przywódców, oczywiście poza rosyjskim dyktatorem. Do Londynu w weekend zjechali między innymi Joe i Jill Biden, Emmanuel Macron z żoną Brigitte Macron czy pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska. Zobacz, jak wyglądali i jak się ubrali!

21:10

Podczas pogrzebu książę Harry najprawdopodobniej pojawi się w garniturze, nie w mundurze wojskowym. W mundurze wystąpi jednak książę Andrzej, choć nie jest pracującym członkiem rodziny królewskiej ze względu na seksskandal.

20:41

Gdzie są dzieci Meghan Markle? Królowa tuż przed śmiercią zobaczyła prawnuczkę
Gdzie są dzieci Meghan Markle? Królowa tuż przed śmiercią zobaczyła prawnuczkę

Archie i Lilibet, dzieci Meghan Markle i księcia Harry'ego, najprawdopodobniej nie będą obecne na pogrzebie królowej, podobnie jak księżniczka Charlotte i książę Louise, dzieci Kate i Williama. Może przybyć jednak 9-letni George jako najstarszy

20:13

Uroczystości pogrzebowe Elżbiety II będą całodzienne. Pogrzeb królowej zakończy się dopiero o godzinie 20:30 czasu polskiego. Jej ciało spocznie w kaplicy św. Jerzego. Ostatnie chwile uroczystości będą prywatne, przeznaczone jedynie dla członków najbliższej rodziny

19:28

Ogromna kolejka brytyjskich poddanych nadal czeka do trumny Elżbiety II. Jutro o 10:44 rano trumna zostanie przetransportowana do Opactwa Westministerskiego. Tam odbędzie się godzinna msza pogrzebowa. Następnie trumna trafi w procesji z honorami wojskowymi do Wellington Arch, a następnie karawanem państwowym do zamku w Windsorze

18:53

18:52

Wielką Brytanię odwiedziła także Ołena Zełenska, pierwsza dama Ukrainy. Prezydent Wołodymyr Zełenski pozostał na Ukrainie. Ołena Zełenska przyjechała na pogrzeb Elżbiety II. Spotkała się z księżną Kate, by złożyć na jej ręce swoje kondolencje

18:38

18:32

18:05

Trumna z ciałem królowej Elżbiety II leży obecnie w Pałacu Westministerskim. Tysiące Brytyjczyków w ciągu czterech dni oddało hołd zmarłej 8 września monarchini. Osoby chcące osobiście zobaczyć trumnę będą wpuszczane do sali do godziny 6:30 rano w dniu jutrzejszym, 19 września

Pogrzeb królowej Elżbiety II zaplanowano w operacji "London Bridge"

Wszystko zostało precyzyjnie zaplanowane w operacji "London Bridge", przygotowanej właśnie na wypadek śmierci Elżbiety II, już w dniu, kiedy wstąpiła ona na tron w 1952 roku. To tam określono, że królowa Elżbieta II będzie miała pogrzeb dokładnie 10 dni po śmierci. Dlatego też w poniedziałek, 19 września, o godz. 11:00 czasu londyńskiego (godz. 12 czasu polskiego), w Opactwie Westminsterskim rozpocznie się nabożeństwo żałobne poświęcone zmarłej królowej Elżbiecie II. Wieczorem, tego samego dnia, trumna z ciałem królowej zostanie złożona do grobu tylko w obecności rodziny.

Państwowy pogrzeb królowej Elżbiety II

Pogrzeb królowej Elżbiety II będzie państwowy, czyli będzie to publiczna ceremonia pogrzebowa odbywająca się w celu uhonorowania osób o znaczeniu narodowym. Warto odnotować, że ostatni pogrzeb państwowy w Wielkiej Brytanii odbył się w 1965 roku po śmierci premiera Winstona Churchilla. W państwowych uroczystościach pogrzebowych Elżbiety II wezmą udział przywódcy państw z całego świata i przedstawiciele rządów zamorskich, w tym zagraniczne rodziny królewskie, gubernatorzy generalni i premierzy królestw. Polskę będzie reprezentował prezydent Andrzej Duda z Pierwszą Damą, Agatą Kornhauser-Dudą. Więc o tym przeczytasz tu: Duda nagle zmienił plany. Jedzie z żoną na pogrzeb królowej Elżbiety II

CZYTAJ TAKŻE: Pogrzeb królowej Elżbiety II obejrzy połowa ludzkości. To będzie absolutny rekord świata!

Program pogrzebu królowej Elżbiety II

Jednak ostatnie pożegnanie Elżbiety II rozpocznie się w poniedziałek znacznie wcześniej - od nocnego czuwania przy trumnie do godz. 6.30. Kilkanaście minut przed rozpoczęciem nabożeństwa trumna zostanie przewieziona w procesji, na lawecie armaty Królewskiej Marynarki Wojennej, z Pałacu Westminsterskiego do Opactwa Westminsterskiego na państwowy pogrzeb. Zaś samo przygotowanie do tej wielkiej uroczystości trwa w Wielkiej Brytanii od dnia śmierci Elżbiety II. O szczegółach pogrzebu królowej Elżbiety II piszemy na se.pl.

ZOBACZ TEŻ: Sekrety królowej Elżbiety II. 10 rzeczy, których z pewnością o niej nie wiesz!

Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo!

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają