więzienie

i

Autor: pixabay

Kryzys w więzieniach

Sądy wypuszczają przestępców z więzień! Bo zakłady karne są przepełnione

2023-03-13 20:30

Przestępcy wychodzą zza krat przed końcem odsiadki, bo więzienia są przepełnione! Dziennik De Standaard informuje o masowym zwalnianiu osadzonych w Belgii. Proceder zaczął się podczas pandemii koronawirusa, ale mimo jej opanowania jest kontynuowany. Niektórzy posłowie twierdzą, że zwalnia się nawet sprawców poważnych przestępstw.

Sądy wypuszczają przestępców z więzień. Bo zakłady karne są przepełnione

Przestępcy są wypuszczani zza krat! O kontrowersyjnych decyzjach belgijskich sądów napisał dziennik De Standaard. Skazani wychodzą zza krat na pół roku przed końcem zasądzonej odsiadki, ponieważ zakłady karne są przepełnione - twierdzą belgijscy dziennikarze. Jak dodają, w ciągu ostatnich sześciu miesięcy w ten sposób wypuszczono na wolność niemal trzystu skazanych. To w większości osoby skazane na 3-5 lat więzienia, ale są i tacy z dłuższym wyrokiem. Niektórzy posłowie twierdzą, że zwalnia się nawet sprawców poważnych przestępstw, w ten sposób wypowiedziała się cytowana przez De Standaard posłanka Sophie De Wit. "To jest sygnał dla kryminalistów, że wyrok sądu karnego nie musi być traktowany poważnie" - dodała parlamentarzystka.

Zaczęło się podczas pandemii. Kiedy się skończyła, argument jest już inny

Jak przypominają belgijscy dziennikarze, proceder masowego wcześniejszego zwalniania więźniów zaczął się podczas pandemii koronawirusa i miał być sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się Covid-19 w zakładach karnych. Teraz, mimo że pandemia została już w znacznej mierze opanowana, kontrowewsyjny proceder trwa, a ministerstwo według De Standaard nazywa go "tymczasowym środkiem mającym na celu zmniejszenie przepełnienia więzień".

Sonda
Czy znasz kogoś, kto siedzi lub siedział w więzieniu?
Rok od śmierci psycholog zamordowanej w więzieniu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany