Szef wywiadu wojskowego: przed końcem roku będą znaczące zwycięstwa

i

Autor: Canva.com

Sondaże

W ukraińskim społeczeństwie nie ma zgody na kompromisy z Rosją

2022-09-19 17:40

Z tego sondażu, przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS) na Kremlu nie będą zadowoleni. Z badań wynika, że 71 proc. respondowanych Ukraińców pozytywnie ocenia działanie kierownictwa politycznego państwa z wojskowym dowództwem. Tylko 5 proc. uważa, że władze Ukrainy są gotowe do kompromisowych negocjacji z Rosją. 73 proc. wypowiadających się w telefonicznym sondażu (od 7 do 13 września) Ukraińców uważa, że ​​Zachód nadal udziela Ukrainie wsparcia i oczekuje zakończenia wojny na warunkach akceptowanych przez Ukrainę.

Badanie – z przyczyn oczywistych – nie objęło mieszkańców terytoriów obecnie okupowanych. W komunikacie prasowym Instytut podkreśla, że „ogólnoukraińskie sondaże przeprowadzone po inwazji na Ukrainę na pełną skalę świadczą o wysokiej spójności społeczeństwa ukraińskiego, a nawet przezwyciężaniu wieloletnich różnic międzyregionalnych w niektórych kwestiach”. Sondaż weryfikował najważniejsze poglądy krążące w ukraińskim społeczeństwie. Sondujący wyodrębnili siedem – jak to nazwali – „linii podziału”. Respondowani do każdego poglądu mieli wyrazić swoją opinię – najczęściej na „tak” lub „nie”. Nie wnikając w szczegóły, bardziej istotne dla Ukraińców (w badaniach jest podział na sondażowanych np. w różnych częściach Ukrainy) niż Polaków, przytoczmy najważniejsze wyniki sondażu.

71 proc. respondentów uważa, że ​​przywództwo wojskowe i polityczne działa w harmonii dla osiągnięcia zwycięstwa nad Rosją. 5 proc. Ukraińców podziela narrację o „zdradzieckim” rządzie, który jest „gotowy i zdolny do kompromisów z Rosją nie do zaakceptowania dla Ukrainy”. 87 proc. Ukraińców uważa, że ​​władze ukraińskie nie pójdą na kompromisy „nie do przyjęcia”. Tylko 3-9 proc., w zależności od regionu, uważa, że ​​władze mogą poczynić takie kompromisy. 15 proc. Ukraińców przekonanych jest, że ​​Zachód jest zmęczony Ukrainą i chce, by Ukraina negocjowała z Rosją. Jednocześnie 73 proc. ma zgoła odmienną opinię i jest przekonanych, że ​​Zachód nadal wspiera Ukrainę i oczekuje, że wojna zakończy się na warunkach akceptowalnych dla Ukrainy.

Gen. Skrzypczak ujawnia czy Rosja ma szanse wygrać wojnę z Ukrainą. Kluczowy warunek dla Polski

Na pytanie, czy „konieczne jest natychmiastowe poszukiwanie i karanie winnych ewentualnych błędów w przygotowaniach do wojny, nawet kosztem jedności w społeczeństwie” twierdząco odpowiedziało 31 proc. respondentów. 58 proc. jest zdania, że te ​​kwestie te należy odłożyć na okres powojenny, by teraz „nie prowokować konfliktów w kraju”. Zapytano badanych, czy uważają, że obywatele Ukrainy na terenach okupowanych współpracują z Rosją. 12 proc. wyraziło krytyczny pogląd, a 72 proc. uznało takie osoby za „za ofiary okoliczności”. „Epizody współpracy z okupantami powinny być badane i karane, ale musimy pamiętać, że większość mieszkańców to nasi współobywatele i patrioci. Narracja o „przewadze kolaborantów i zdrajców” utrudni powrót terytoriów pod władzę Ukrainy i zagrozi umocnieniu jedności” - komentuje ten wynik wicedyrektor KISS Anton Gruszecki. Po Ukrainie krąży pogląd, że „urzędnicy czerpią zyski z wojny i kradną zachodnią broń”. O pogląd w tej kwestii też pytano w sondażu. 29 proc. sondażowych wierzy w taką narrację, 20 proc. nie ma zdania, a 51 proc. nie podziela tej tezy...

Sonda
Mówisz "na Ukrainie" czy "w Ukrainie"?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany