Egzamin ósmoklasisty 2022. Pewniaki z języka polskiego. Ten pisarz pojawi się na egzaminie?

2022-05-21 6:00
Egzamin ósmoklasisty
Autor: East News Egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty 2022. Pewniaki z języka polskiego. Egzamin ósmoklasisty coraz bliżej. Uczniowie zastanawiają się, co znajdzie się w arkuszu z języka polskiego. Czyżby na egzaminie miały pojawić się utwory jednego z najwybitniejszych polskich pisarzy? Przy tej okazji warto zapoznać się z listą lektur, które mogą znaleźć się na egzaminie ósmoklasisty z polskiego. Poniższy materiał pomoże wam się przygotować na język polski.

Co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z polskiego 2022? Co może się znaleźć w arkuszach CKE?

Egzamin ósmoklasisty 2022 coraz bliżej. Egzaminy odbędą się w dniach 24-26 maja. Wielu uczniów zastanawia się, co znajdziecie się w arkuszach. Trwa ostatnie, gorączkowe przeglądanie materiałów i poszukiwanie tzw. "pewniaków". We wtorek (24 maja) odbędzie się egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Warto zwrócić uwagę, że treść tego, co pojawi się na egzaminie ósmoklasisty 2022, znane będzie dopiero w chwili rozpoczęcia testów. Centralna Komisja Egzaminacyjna na pewno nie dopuści do przecieku zadań. Pojawiają się jednak spekulacje, co może znaleźć się na egzaminie ósmoklasisty 2022 z języka polskiego.

Egzamin ósmoklasisty język polski - pewniaki z polskiego

Egzamin z języka polskiego potrwa 120 minut. Jakich pewniaków należy spodziewać się egzamin z języka polskiego 2022? Trzeba pamiętać, że nikt nie będzie miał dostępu do testów przed rozpoczęciem egzaminu. Warto jednak zapoznać się z treścią próbnego egzaminu z języka polskiego. Pomocna będzie też znajomość spisu lektur obowiązkowych na egzaminie z języka polskiego 2022.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Egzamin ósmoklasisty 2022. To trzeba umieć na matematykę

Z czego składa się arkusz egzaminacyjny z języka polskiego? Zawiera zarówno zadania ‎zamknięte (testowe), jak i zadania otwarte. Część z nich sprawdza znajomość lektur obowiązkowych. Ważnym fragmentem arkusza egzaminacyjnego z polskiego jest wypracowanie. Można za nie zdobyć aż 20 pkt na 45 pkt możliwych. Na egzaminie ósmoklasisty 2022 uczniowie znów dostaną 2 tematy do wyboru - rozprawkę i opowiadanie. W wypracowaniu trzeba wykazać się znajomością lektur podanych na liście wymagań egzaminacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty 2022, język polski. Pewniaki z lektur obowiązkowych

Jakie lektury znajdą się na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego 2022? Lista poniżej

  • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
  • Aleksander Fredro, Zemsta;
  • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
  • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
  • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);
  • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
  • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
  • Juliusz Słowacki, Balladyna;
  • wiersze wybranych poetów.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że na liście lektur obowiązkowych z języka polskiego znajduje się aż pięć utworów Adama Mickiewicza. Ponadto Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło rok 2022 m.in. rokiem Romantyzmu Polskiego. Czyżby to był trop dla ósmoklasistów?

CZYTAJ TEŻ: Egzamin ósmoklasisty 2022. Uczniowie liczą na PRZECIEKI z matematyki. To będzie na egzaminie!

Sonda
Czy uważasz, że ilość materiału na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego jest za duża?
Prof. Marcin Matczak: PiS jest uzależniony od władzy jak alkoholik od wódki
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE