Egzamin ósmoklasisty 2022: Przecieki. Co będzie na arkuszach? Jakie będą zadania? Na to musisz uważać!

2022-05-23 9:00
Egzamin ósmoklasisty
Autor: East News Egzamin ósmoklasisty 2022: Przecieki. Co będzie na arkuszach? Jakie będą zadania? Na to musisz uważać!

Egzamin ósmoklasisty 2022 to dla uczniów pierwszy tak poważny egzamin w życiu. Nic więc dziwnego, że wielu z nich przeczesuje Wykop i Twittera w poszukiwaniu przecieków z egzaminu ósmoklasisty - zwłaszcza arkuszy z polskiego, angielskiego i matematyki. Czy w 2022 naprawdę można liczyć na przecieki? Czy w internecie da się znaleźć arkusze CKE i zadania, które pojawią się na tegorocznym egzaminie? Sprawdzamy!

Kiedy odbędzie się egzamin ósmoklasisty i z czego się składa

Egzamin ósmoklasisty 2022 rozpocznie się 23 maja (wtorek) i będzie trwał do 26 maja (czwartek). Jak informuje CKE, przystąpienie do niego jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Na pierwszy ogień: język polski, następnego dnia matematyka, a trzeciego egzaminów język obcy (najwięcej osób zdaje j. angielski). Egzaminy będzie pisać około pół miliona uczniów VIII klas szkół podstawowych z 12,6 tys. szkół w kraju. Wszystkie egzaminy będą zaczynały się w całej Polsce o godzinie 9 (harmonogram tutaj).

Powtarzanie materiałów i szukanie przecieków przed egzaminem ósmoklasisty 2022

Ósmoklasiści w pocie czoła nadrabiają zaległości w nauce, powtarzają materiał i rozwiązują zadania. Kuszące wydaje się szukanie w internecie jakichkolwiek przecieków dotyczących arkuszy przygotowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Młodzi ludzie wpisują w wyszukiwarkę Google m.in. następujące frazy: "co będzie na egzaminie z polskiego? jakie będą zadania z matematyki? Przecieki arkuszy CKE". Czy można wierzyć informacjom, które znajdziemy w sieci? Czytajcie w kolejnym akapicie.

Czy można wierzyć przeciekom z egzaminu ósmoklasisty?

Informacje dotyczące przecieków z egzaminu ósmoklasisty 2022 należy traktować z dużym dystansem i rezerwą. Po pierwsze nie wiadomo, kto jest ich autorem oraz czy zwyczajnie nie są fałszywką i wprowadzają w błąd. Po drugiej jeżeli przecieki są autentyczne, to mamy do czynienia z przestępstwem, i sprawcą ewentualnego przecieku zainteresuje się policja. Jedyne, co nam zostaje to domysły i oficjalna informacje CKE:

Czytaj też: Ściągi na egzamin ósmoklasisty 2022. Czy opłaca się je robić? Co grozi za ściąganie na egzaminie ósmoklasisty?

Egzamin ósmoklasisty z języka polskiego. Jak poszło uczniom w Bydgoszczy?

Egzamin ósmoklasisty 2022 będzie przeprowadzony na podstawie wymagań egzaminacyjnych, które zostały ogłoszone w grudniu 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, które były podstawą przeprowadzania egzaminów w latach ubiegłych.

Kiedy wyniki będą wyniki egzaminu ósmoklasisty?

Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Jeśli uczeń z powodów zdrowotnych lub losowych nie będzie mógł przystąpić do egzaminu we wtorek, środę i czwartek, to będzie go pisał w drugim terminie – w dniach 13-15 czerwca. Wynik egzaminu ma wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Nic więc dziwnego, że ósmoklasiści mogą się stresować egzaminem. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.  Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty zostaną ogłoszone 1 lipca 2022 roku. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca.

Sonda
Egzamin ósmoklasisty 2022. Denerwujesz się przed testem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE