Szczepionka na koronawirusa JUŻ W DRODZE! Polka odgrywa kluczową rolę

2020-04-03 15:55 EIB
Zakażonych koronawirusem w łódzkim przybywa! Wśród nowych pacjentów 94-latek [SZCZEGÓŁY]
Autor: pixabay.com, CC0 fot. DarkoStojanovic

Niemiecka firma CureVac pracuje nad szczepionką na koronawirusa. Na czele grupy badaczy stanęła bydgoszczanka dr Mariola Fotin-Mleczek.

Pracami nad szczepionką na koronawirusa kieruje bydgoszczanka Mariola Fotin-Mleczek, mikrobiolożka z niemieckiej firmy CureVac.

Na jakim etapie są teraz badania nad szczepionkę na koronawirusa?

- Aktualnie przygotowujemy szczepionkę równolegle – mówi Mariola Fotin-Mleczek, mikrobiolożka z niemieckiej firmy CureVac. - Jest podawana zwierzętom i testowane są różne warianty tej szczepionki na zwierzętach a jednocześnie ruszyła produkcja materiału, który jest przygotowany do bań na ludziach. Jest kilka różnych eksperymentów, które są potrzebne by potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność tej szczepionki na zwierzętach.

Są już pierwsze efekty działań zespołu w którym pracuje bydgoszczanka.

- Pierwsze wyniki, które otrzymaliśmy w laboratoriach są bardzo obiecujące i bardzo pozytywne – uchyla rąbka tajemnicy Mariola Fotin-Mleczek. - To nas oczywiście motywuje i cieszy.

Niemiecka firma CureVac zapewnia, że chce przygotować szczepionkę przeciw koronawirusowi zachowując najwyższe standardy.

- Idziemy tradycyjną drogą. Są inne firmy, które idą bezpośrednio: bez żadnych badań na zwierzętach od razu ruszając z badaniami na ludziach – zdradza Fotin-Mleczek. - Nasza strategia jest inna. Chcemy przygotować szczepionkę bezpieczną i możliwie dobrą.

Pracownicy firmy wyjaśniają, że według nich testy na zwierzętach są potrzebne, ponieważ, według CureVac, można w ten sposób wykazać nie tylko odpowiedź immunologiczną, której oczekują laboranci, ale także można zbadać jaki typ przeciwciał jest wywoływany.

- Zdarza się, że są przeciwciała, które potrafią wiązać wirusa, ale go nie neutralizują – wyjaśnia Mariola Fotin-Mleczek. - Takie przeciwciała są praktycznie bezpieczne. Dlatego jest bardzo ważne, żeby wykazać, że przeciwciała, które są produkowane przez nasz organizm, w tym wypadku przez organizm zwierząt, jako odpowiedź na naszą szczepionkę, że są to przeciwciała, które neutralizują wirusa. To jest dla nas bardzo ważna informacja i właśnie na nią czekamy.

Pracownicy CureVac informują, że są na dobrej drodze do wynalezienia szczepionki na koronawirusa.

- Taką szczepionkę będziemy podawać ludziom – zapewnia Mariola Fotin-Mleczek.

Równolegle z badaniami nad szczepionką na koronawirusa prowadzona jest dokumentacja badań.

- Według naszych obliczeń i planów chcemy rozpocząć badania na ludziach w czerwcu bądź lipcu – mówi Fotin-Mleczek.

Chętnych do wzięcia udziału w badaniach nad szczepionką na koronawirusa nie brakuje. Jest ich bardzo wielu.

- Zaczynamy oczywiście z dorosłymi osobami – wyjaśnia Mariola Fotin-Mleczek. - Są specjalne centra, które się specjalizują w testowaniu różnych szczepionek. Tutaj nie obawiamy się żadnych problemów.

Badania na ludziach prowadzone są powoli i zachowawczo.

- Zaczyna się niewielką dawką na pojedynczych osobach – opowiada Fotin-Mleczek. - Obserwuje się jak szczepionka jest tolerowana. W tym momencie nie mamy jeszcze odpowiedzi, czy są przeciwciała, czy ona jest aktywna, ale chodzi o to, czy ona jest dobrze podawana i przyjmowana. To trzeba odczekać, aby móc szczepić następne osoby.

 ZOBACZ: Koronawirus w Bydgoszczy. Chorych jest już 157 osób

KORONAWIRUS BYDGOSZCZ - INFORMACJE

Super Raport 03.04 - Goście: Leszek Miller, prof. Zbigniew Lew-Starowicz.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Koronawirus w Bydgoszczy - tu znajdziesz wszystkie informacje