Obostrzenia na Wielkanoc 2021: TYLKO 5 GOŚCI przy stole. Polacy już wiedzą, jak to OBEJŚĆ!

2021-03-25 12:37
Obostrzenia na Wielkanoc 2021
Autor: cottonbro / Pexels Niektórzy Polacy nie są zadowoleni z obostrzeń na Wielkanoc 2021. Już wiedzą, jak je obejść.

Rząd wprowadza nowe obostrzenia na Wielkanoc 2021, które zaczną obowiązywać od 27 marca. To będą już drugie święta wielkanocne w trakcie pandemii koronawirusa w Polsce. Ze względu na obostrzenia, spędzimy je w wąskim gronie najbliższych osób. Niektórzy Polacy buntują się przeciwko nowym obostrzeniom, szczególnie tym na Wielkanoc i chwalą się, że wiedzą, jak je obejść.

Dramatycznie rosnąca liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce nie zwiastowała niczego dobrego. Stało się to, czego Polacy obawiali się najbardziej: rząd ogłosił nowe obostrzenia, które obejmą również Wielkanoc. Od 27 marca 2021 na razie przez najbliższe dwa tygodnie będzie obowiązywał pogłębiony lockdown. Zamknięte będą między innymi salony fryzjerskie i kosmetyczne, żłobki i przedszkola (z pewnymi wyjątkami) i wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2. Wprowadzone nowe obostrzenia obejmą także okres Wielkanocy 2021 - zobaczcie, jak będą w związku z tym wyglądało tegoroczne święta.

Czytaj więcej o wprowadzonych obostrzeniach: Nowe obostrzenia: zamknięte sklepy, fryzjerzy, przedszkola [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Spis treści

  1. Obostrzenia na Wielkanoc 2021 - jakie ograniczenia obowiązują?
  2. Polacy przeciwni obostrzeniom na Wielkanoc. "Wiemy, jak je obejść"

Obostrzenia na Wielkanoc 2021 - jakie ograniczenia obowiązują?

Wśród obostrzeń, które bezpośrednio będą dotyczyły Wielkanocy 2021 znalazły się przede wszystkim zaostrzone limity dotyczące dopuszczalnej liczby klientów w sklepach i wiernych w kościele. Od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r., w miejscach kultu religijnego będzie obowiązywał nowy limit osób – na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. Cały czas obowiązują także obostrzenia dotyczące zgromadzeń - oznacza to, że przy wielkanocnym stole będzie można przyjąć maksymalnie 5 gości.

Najważniejsze obostrzenia, które obowiązują w okresie Wielkanocy 2021:

  • limit wiernych w kościele - 1 osoba na 20 m2
  • limit zgromadzeń - maksymalnie 5 gości na święta
  • zamknięte salony fryzjerskie i kosmetyczne
  • zamknięte żłobki i przedszkola
  • zamknięte sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2

Czytaj także: Wielkanoc 2021: Jakie obowiązują obostrzenia? Wielkanoc w wąskim gronie bliskich. Twardy lockdown w Polsce

Czy wprowadzono zakaz przemieszczania się w Wielkanoc?

Polacy obawiali się, że rząd wprowadzi zakaz przemieszczania się w Wielkanoc 2021. Takie obostrzenia nie został jednak wprowadzone. Rządzący zachęcają natomiast, by ograniczyć aktywność społeczną, również w okresie Wielkanocy. - W okresie świąt powinniśmy więc ograniczyć nasze kontakty wyłącznie do najbliższych domowników, a ewentualne spotkania przełożyć na inny, bardziej bezpieczny czas. Wiele zależy od nas samych. Dbajmy o siebie i swoją rodzinę - apeluje rząd.

Polacy przeciwni obostrzeniom na Wielkanoc. "Wiemy, jak je obejść"

Niektórzy Polacy mocno sprzeciwiają się wprowadzaniu nowych obostrzeń. Szczególnie nie wyobrażają sobie kolejnych świąt bez obecności wszystkich najbliższych. Nauczeni doświadczeniem wcześniejszych świąt w czasie pandemii koronawirusa w Polsce, wiedzą, co zrobić, by spędzić święta ze wszystkimi, z którymi chcą. Jak Polacy obchodzą ograniczenia 5 gości przy wielkanocnym stole? - Wymyśliliśmy to już przed świętami Bożego Narodzenia i na pewno powtórzymy na Wielkanoc. Święta organizuje u siebie najliczniejsza część naszej rodziny - mój brat, jego żona i czwórka dzieci. Reszta (mój tata, ja z mężem i synami) to goście - dzięki temu nie przekraczamy limitów zgromadzeń, a siedzimy przy stole w 11 osób - chwali się w mediach społecznościowych pani Bożena. Inni pomysłowi Polacy tak umawiają się na święta, by gośćmi były osoby zaszczepione, które nie wliczają się do limitu 5 osób, które można zaprosić. Zapraszają więc najstarszych członków rodziny, pracowników służby zdrowia, czy nauczycieli, a sami, jeśli nie są zaszczepieni, organizują Wielkanoc u siebie. Pomysłowy Polak potrafi obejść wiele obostrzeń. Pojawia się jednak pytanie, czy warto w ten sposób ryzykować zdrowie swoje i swoich najbliższych. Wprowadzone obostrzenia dotyczące liczby osób, które można zaprosić na Wielkanoc mają bowiem uchronić Polaków przed zakażeniem koronawirusem.

Morawiecki o obostrzeniach na Wielkanoc. Mówi o świętach bez mamy