Pogrzeb bp Edwarda Janiaka. Duchowny z filmu Sekielskich zostanie pochowany w katedrze?!

2021-09-24 15:31
Pogrzeb bp Edwarda Janiaka. Duchowny z filmu Sekielskich zostanie pochowany w katedrze?!
Autor: Joanna Adamik / Domena publiczna / wikipedia.org Pogrzeb bp Edwarda Janiaka. Duchowny z filmu Sekielskich zostanie pochowany w katedrze?!

Nie żyje biskup Edward Janiak. Duchowny zmarł w wieku 69 lat, a jego osoba budziła wiele kontrowersji związanych m.in. z pedofilią w Kościele. Jaka była przyczyna jego śmieci? Gdzie zostanie pochowany? Wiele na to wskazuje, że jego ciało może zostać złożone w katedrze kaliskiej, co z pewnością wywoła wielkie kontrowersje.

Biskup Edward Janiak zmarł w czwartek (23 września). Portal "Polityka" poinformował, że od kilku lat leczył się onkologicznie i zmarł w Dolnośląskim Centrum Onkologicznym we Wrocławiu. Edward Janiak w latach 2012 - 2020 pełnił funkcję biskupa diecezji kaliskiej. W 2020 jego osoba była przedstawiona w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Dokument pokazał szokujące informacje na temat tego, że duchowny tuszował pedofilskie afery w kościele. W następstwie wszystkich informacji Stolica Apostolska odwołała biskupa Janiaka z urzędu.

Gdzie zostanie pochowany biskup Edward Janiak? Na ten moment nie są znane szczegóły pogrzebu. - Informacje dotyczące pogrzebu zostaną podane wkrótce - przekazała Diecezja Kaliska. Nie jest jednak wykluczone, że duchowny zostanie pochowany w katedrze w Kaliszu. Zgodnie z normami kodeksu prawa kanonicznego "nabożeństwo pogrzebowe za biskupa diecezjalnego winno być odprawione w jego własnym kościele katedralnym, chyba że wybrał on inny kościół". Ponadto kodeks informuje, że kościołach można grzebać zmarłych papieży, kardynałów i biskupów diecezjalnych, również emerytowanych, którzy powinni być chowani we własnym kościele.

Taki pogrzeb z pewnością wywoła wielkie kontrowersje, co już miało miejsce w przeszłości. Dwa lata temu zmarł arcybiskup Juliusz Paetz, który był oskarżany o molestowanie kleryków i księży. Pierwotnie miał być pochowany w katedrze poznańskiej, co wywołało wielką burzę w środowisku. Ostatecznie msza odbyła się w katedrze, a pogrzeb odbył się na cmentarzu na Starołęce.

Czytaj też: Był oskarżany o molestowanie kleryków. Wielka zmiana na grobie abp. Paetza!

Sonda
Czy uważasz, że biskup Edward Janiak powinien zostać pochowany w katedrze kaliskiej?

Biskup Edward Janiak. Kim był?

Duchowny urodził się 14 sierpnia 1952 w Malczycach. Święcenia prezbiteratu przyjął 19 maja 1979 r. w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu z rąk biskupa pomocniczego Wincentego Urbana. 26 października 1996 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji wrocławskiej ze stolicą tytularną Scilium. Święcenia biskupie otrzymał 30 listopada 1996 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu. Biskupem diecezji kaliskiej mianował go papież Benedykt XVI 21 lipca 2012 r.

W 2020 jego osoba była przedstawiona w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Dokument pokazał szokujące informacje na temat tego, że duchowny tuszował pedofilskie afery w kościele. Dwa tygodnie po premierze filmu biskup trafił pijany do kaliskiego szpitala. Chociaż początkowo podejrzewano udar, szybko wyszło na jaw, że to alkohol odpowiada za niewyraźną mowę i brak kontaktu z duchownym. Janiak nie przejmował się jednak niczym i jakby tego było mało, zaatakował prymasa Polski Wojciecha Polaka o to, że odważył się poinformować o wszystkim Watykan. W następstwie wszystkich informacji Stolica Apostolska odwołała biskupa Janiaka z urzędu.

Biskupa Edwarda Janiaka bronił m.in. o. Tadeusz Rydzyk. Podczas 29. urodzin jego Radia Maryja wygłosił słynne przemówienie, które odbiło się szerokim echem. - Co porządniejszy Polak to biją w niego. Już się trzęsą. Co porządniejszy katolik, ksiądz - zaraz walić w niego. A katolicy niemądrzy i słabi powtarzają. Będą odpowiedzialni za to kamieniowanie słowami - grzmiał Tadeusz Rydzyk. - To, że ksiądz zgrzeszył, no zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Niech się pokaże. Jedna jest tylko Maryja - mówił.

Ostatecznie pod koniec marca 2021 roku Nuncjatura Apostolska w Polsce poinformowała, że zakończyła dochodzenie w sprawie zaniedbań hierarchy. Biskup Janiak dostał nakaz zamieszkania poza diecezją, zakaz uczestniczenia w publicznych celebracjach i spotkaniach na jej terenie, a także został zobowiązany do dokonania wpłaty na rzecz Fundacji św. Józefa na przeciwdziałanie nadużyciom seksualnym i wsparcie ofiar.

Ojciec Rydzyk broni biskupa Edwarda Janiaka