Barbara Nowak zbulwersowana rzeźbą waginy! Tylko nie piszcie, że to sztuka

i

Autor: Art Service / Super Express Barbara Nowak zbulwersowana rzeźbą waginy! "Tylko nie piszcie, że to sztuka"

Kontrowersje wokół rzeźby waginy

Barbara Nowak zbulwersowana rzeźbą waginy! "Tylko nie piszcie, że to sztuka"

2022-09-06 9:53

W warszawskim Teatrze Dramatycznym została odsłonięta rzeźba waginy. Kontrowersyjny monument wzbudził liczne komentarze. Głos w sprawie zabrała również Barbara Nowak, krytykując eksponowanie w przestrzeni publicznej rzeźby genitaliów. - Tylko nie piszcie, że to sztuka, nie ma aż takich głupich, żeby w to uwierzyli - skomentowała w mediach społecznościowych małopolska kurator oświaty.

Rzeźba waginy odsłonięta w Teatrze Dramatycznym. Barbara Nowak zbulwersowana!

W warszawskim Teatrze Dramatycznym odsłonięto rzeźbę waginy autorstwa Iwony Demko. Monument został wniesiony w orszaku, który świętował "urodziny królowej", czyli objęcie stanowiska dyrektorki w teatrze przez Monikę Strzępkę. Rzeźba od razu wzbudziła kontrowersje, a swoją opinię na jej temat wyraziła również Barbara NowakMałopolska kurator oświaty w mediach społecznościowych porównała odsłonięcie monumentu waginy do zachowania ekshibicjonisty, który epatuje widokiem genitaliów i z tego powodu jest kierowany na leczenie. Nowak przywołała również przepis kodeksu wykroczeń dotyczący karania nieprzyzwoitych ogłoszeń, napisów i rysunków w miejscach publicznych. 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo.

PRZECZYTAJ: Przeszukali Tatry, żeby znaleźć Polaka! Ten nagle się odezwał

Zabójstwo w Krakowie: w zaroślach przy torach kolejowych w pobliżu ulicy Chełmońskiego znaleziono ciało 27- letniego mężczyzny

Rzeźba waginy to nie sztuka? Ocena Barbary Nowak

Ukazywanie nagości w sztuce nie jest zjawiskiem nowym. Całkowicie naga jest między innymi postać dyskobola, stworzona przez rzeźbiarza Myrona. Także Michał Anioł, tworząc freski w Kaplicy Sykstyńskiej w Pałacu Watykańskim przedstawiał odmalowywane postacie w "stroju Adama". Po soborze trydenckim część z nich zyskała jednak nowy wygląd, ponieważ zamalowaniem nagości zajął się Daniele da Volterra, uczeń Michała Anioła, nazwany później "Majtkarzem". Czemu więc rzeźba waginy w Teatrze Dramatycznym wzbudziła taki protest Barbary Nowak? Małopolska kurator oświaty stwierdziła w swoim, internetowym wpisie, że monumentu autorstwa Iwony Demko nie uznaje za sztukę, choć nie podała kryteriów, którymi kierowała się dokonując takiej oceny

- Tylko zaburzony seksualnie człowiek epatuje widokiem genitaliów. Ekshibicjonista uliczny jest kierowany na leczenie. W Teatrze Dramatycznym w Warszawie nie obowiązuje Kodeks Wykroczeń art.141 ? Tylko nie piszcie, że to sztuka, nie ma aż takich głupich, żeby w to uwierzyli - napisała na Twitterze Barbara Nowak.

Sonda
Podoba Ci się rzeźba waginy w Teatrze Dramatycznym?