Dwie osoby zginęły, cztery zostały ranne! Makabryczna środa w Tatrach

i

Autor: Not2bad~commonswiki; Grzegorz Mroczka/CC BY-SA 4.0 - oba Wikimedia Commons Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w serii wypadków, do których doszło w środę, 18 maja, w Tatrach. Jeden z nich miał miejsce wokolicy Rysów (na zdj.)

Dwie osoby zginęły, cztery zostały ranne! Makabryczna środa w Tatrach

2022-05-18 16:57

Dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w serii wypadków, do których doszło w środę 18 maja w Tatrach. Zdarzenia miały miejsce na Granatach i w rejonie Rysów. Z kolei czwórka poszkodowanych osób, wśród której znajduje się 11-letnie dziecko, doznała obrażeń pod Szpiglasową Przełęczą. TOPR przypomina, że w Tatrach jest nadal bardzo dużo śniegu.

Dwie osoby zginęły, cztery zostały ranne! Tragiczne poślizgnięcia na śniegu

Dwie osoby zginęły w dwóch wypadkach, do których doszło w środę, 18 maja, w Tatrach - podaje PAP. Do zdarzeń doszło na Granatach i w rejonie Rysów, a pod Szpiglasową Przełęczą miało miejsce kolejne zdarzenie, w którym ranne zostały cztery osoby - w tym gronie znajduje się 11-letnie dziecko.

- Potwierdzamy te informacje, natomiast na razie nie ujawniamy żadnych szczegółów - informuje aspirant sztabowy Roman Wieczorek, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Zakopanem. Jak przekazuje PAP ratownik dyżurny TOPR Piotr Konopka, śmigłowiec krążył nad Tatrami praktycznie od samego rana, bo w góry przyciągnęła turystów słoneczna pogoda. Niestety mnóstwo osób popełnia jeden błąd - nie zdaje sobie sprawy z prawdziwych warunków, jakie panują w górach. Większość groźnych wypadków, jakie miały miejsce w środę, to przede wszystkim efekt poślizgnięć na płatach śniegu, którego jest w Tatrach jeszcze całkiem sporo.

Czytaj też: Nie żyje bóbr znad Morskiego Oka w Tatrach. Zginął w strasznych okolicznościach

Jak informuje PAP, śnieg miejscami jest twardy i zmrożony, zwłaszcza w godzinach porannych i w miejscach zacienionych oraz w żlebach po stronie północnej. W wielu miejscach wystają spod niego kamienie. Poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego ekwipunku jak raki, czekan, kask, lawinowe ABC wraz z umiejętnością posługiwania się tym sprzętem. Powyżej 1600 m n.p.m. w Tatrach wciąż obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia lawinowego.

Sonda
Mieliście kiedyś wypadek w górach?
Dramat przed prokuraturą. Nie żyje kobieta, a napastnik podciął sobie nadgarstki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki