Koronawirus w Krakowie: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej spadła o 90%

i

Autor: Amadeusz Calik

Koronawirus w Krakowie: Liczba pasażerów komunikacji miejskiej spadła o 90%

2020-03-19 7:44

Poniedziałkowe obserwacje w szczycie komunikacyjnym wykazały spadek liczby pasażerów o 80-90%. Średnia napełnienia tramwajów wynosiła 15-20 osób - poinformował Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie. Wszystko w związku z pandemią koronawirusa - wielu mieszkańców zostało w domach, studenci i uczniowie nie dojeżdżają do szkół, a osoby, które muszą się przemieszczać wybrały własny środek transportu.

Kolejne wyrywkowe obserwacje przeprowadzono w środę rano. Nie wykazały napełnień powyżej 50%, czyli zajętości miejsc siedzących, częściowo osób stojących, którą przyjęto jako niegenerującą tłumu - informuje ZTP. Dwie najbardziej napełnione linie nr 50 i 52 kursują w szczycie porannym co 10 minut.

Przypomnijmy, że w związku z pandemią koronawirusa wprowadzono znaczące ograniczenia w komunikacji miejskiej - wiele linii zostało zawieszonych, a te które pozostały kursują z mocno ograniczonym rozkładem jazdy. Ponadto w autobusach i tramwajach wyznaczono specjalne strefy bezpieczeństwa dla kierowców. Jak one wyglądają, możesz sprawdzić w tym artykule.

- Prosimy pasażerów o zgłaszanie ewentualnie pojedynczych kursów (tylko takie mogą występować), gdzie napełnienie przekracza 50-60% i robi się tłum. Będziemy starali się zareagować, wysyłając rezerwowe składy - mówi Łukasz Franek, dyrektor ZTP w Krakowie.

Przy zgłoszeniach przepełnień taboru na poszczególnych kursów, ZTP prosi o podanie szczegółowych danych: numer linii, nazwa przystanku i godzina. Pozwoli to pracownikom ZTP na zweryfikowanie informacji i odpowiednią reakcję. Na bieżąco inspektorzy obserwują sytuację na trasach, zbierają również informacje od prowadzących pojazdy i będą starali się reagować na ewentualne potrzeby.

Przypomnijmy, że pierwsze ograniczenie dotyczące kursów tramwajowych od poniedziałku, 16 marca objęło 18% mniej składów. Od środy, 18 marca po mieście kursuje o 46% mniej składów.

Koronawirus w Krakowie. Czytaj najnowsze inforrmacje:

Koronawirus. Posłuchaj, jakie przedmioty trzeba dezynfekować. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Gwiazdor „Gogglebox" pokazuje jak spędza czas w domu
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany