Kraków: Ten szpital wciąż czeka na szczepionki! Problemy koncernów farmaceutycznych

2021-01-19 12:42 PAP ON
Czy pierwsza dawka szczepionki zapobiega przed infekcją COVID-19
Autor: Getty Images

Wszystkie zabiegi w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie zostały wznowione. Placówka jednak wciąż czeka na szczepionki przeciwko COVID-19 – preparaty mają być podane jako druga dawka personelowi zaszczepionemu 27 grudnia.

Urząd miasta Krakowa poinformował, że szpital Żeromskiego wrócił do regularnego przeprowadzania zabiegów. Pacjenci są informowani o nowych terminach.

Czytaj też: Nowe radiowozy dla krakowskiej policji. Są nowoczesne i ekologiczne. Lepsze powietrze w stolicy Małopolski?

"Mamy rezerwę kilkunastu łóżek – gdyby się zwiększyła liczba zachorowań (na COVID-19-PAP) – powiedział dyrektor szpitala Jerzy Friediger. Dodał też, że "bardzo zła byłaby sytuacja, gdybyśmy najpierw przywracali, potem zamykali, potem znowu przywracali (…). Więc robimy założenie takie, że w budynku głównym szpitala nie ma pacjentów z COVID-19, a wszystko lokalizujemy w budynku oddziału chorób zakaźnych".

Czytaj też: Dramatyczny wypadek! Pociąg zderzył się z samochodem osobowym w Poroninie

Szpital, z powodu braku dostaw szczepionek przeciwko COVID-19, nie rozpoczął w poniedziałek szczepienia drugą dawką personelu zaszczepionego 27 grudnia. Placówka czeka na dostawę preparatów w tym tygodniu.

Prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski zapewnił w poniedziałek, że każdy zaszczepiony pierwszą dawką na pewno otrzyma dawkę drugą.

Czytaj też: Kraków: Jarosław Kaczyński odwiedził grób brata na Wawelu. Wiemy, kto mu towarzyszył

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez szef KPRM Michała Dworczyka, w poniedziałek do Polski przyleciało 176 tys. dawek szczepionki zamiast 360 tys., a w kolejnych tygodniach będzie nie 360 tys. a 296 tys. dawek; potem dawek ma być nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby tych szczepionek.

Czytaj też: PRZERAŻAJĄCE statystyki śmierci w Krakowie i Małopolsce! 2020 rok zebrał tragiczne żniwo

W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw Covid-19 w drugim kwartale. Aby to osiągnąć - poinformowano - konieczne są pewne modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie w zakładzie w Puurs w Belgii nastąpi tymczasowe zmniejszenie liczby dawek dostarczanych w nadchodzącym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone począwszy od 15 lutego.

Kłęby dymu nad Krakowem! Pożar na ul. Malborskiej