Nie żyje prof. Karol Derwich, "wielkiej dobroci człowiek". Miał zaledwie 43 lata

2022-05-19 21:02
Nie żyje prof. Karol Derwich, wielkiej dobroci człowiek. Miał zaledwie 43 lata
Autor: pixabay.com, CC0 fot. webandi /zdjęcie ilustracyjne

W wieku 43 lat zmarł prof. Karol Derwich. Wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego wspominany jest przez władze uczelni jako "wielkiej dobroci człowiek, obdarzony rzadką umiejętnością łagodzenia różnic i pięknego łączenia ludzi".

Karol Derwich był adiunktem w Zakładzie Ameryki Łacińskiej Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pełnił funkcje: kierownika Zakładu Ameryki Łacińskiej oraz kierownika Pracowni Centrum Meksykańskiego. Jego zainteresowania naukowe krążyły wokół historii Meksyku, stosunków międzynarodowych w zachodniej półkuli oraz procesów demokratyzacji, w tym ostatnio w Ameryce Łacińskiej, szczególnie w Meksyku.

PRZECZYTAJ TEŻ: Michał Staszewicz dołączył do Gwardii Szwajcarskiej. Nowy żołnierz papieża urodził się w Krakowie

Uchodźcy wracają do Ukrainy. Tłum podróżnych na Dworcu Zachodnim

O śmierci prof. Karola Derwicha poinformował Instytut Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ.

"Przepełnieni niewypowiedzianym żalem i ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że odszedł od nas dr hab. Karol Derwich, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, kierownik Zakładu Ameryki Łacińskiej i Pracowni – Centrum Meksykańskiego, znakomity wykładowca, promotor i mentor, naukowiec z wielką pasją, do końca oddany pracy, którą kochał, najwybitniejszy współczesny polski znawca i miłośnik krainy Pierzastego Węża, spiritus movens krakowskiego środowiska latynoamerykanistycznego, nieposzlakowanego etosu akademik, wyjątkowy kolega, zapalony biegacz i miłośnik energetyzującej muzyki, wielkiej dobroci człowiek, obdarzony rzadką umiejętnością łagodzenia różnic i pięknego łączenia ludzi" - tak piszą o nim przedstawiciele Instytutu.

Sonda
Pamięć o zmarłych może być żywa i trwała?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE