Piekło zamarzło. Akwaria znikną z krakowskich torowisk?

2019-05-09 12:15
Akwaria znikną z krakowskich torowisk?
Autor: Kevin.B - Own work, CC, Wikimedia Commons Akwaria znikną z krakowskich torowisk?

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne SA w Krakowie ogłosiło przetarg na zakup do 60 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Ich ostateczna liczba będzie zależeć m.in. od wysokości uzyskania dofinansowania z Unii Europejskiej.

Na składanie ofert producenci mają czas do 19 czerwca 2019 roku. Jeżeli wybór dostawcy przebiegnie bez problemów, to dostawy pierwszych dziesięciu nowych tramwajów z tego zamówienia mogłyby się rozpocząć już pod koniec 2021 roku.

Zobacz też >>> Darmowa siłownia w Krakowie! Pasażerowie musieli pchać tramwaj! [ZDJĘCIA]​

Ogłoszony przetarg to efekt prowadzonego od kilku miesięcy dialogu technicznego, w którym brało udział kilka firm. Wypracowane w trakcie tego procesu wymagania techniczne dla zamawianych wagonów znalazły się w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia. Dokument ten określa podstawowe elementy budowy i produkcji pojazdów.

Nowe tramwaje dla Krakowa

Zamawiane przez krakowskiego przewoźnika tramwaje będą mieć minimum sześć drzwi i umożliwią jednoczesną podróż co najmniej 220 osób. Dwa wagony będą przystosowane do jazdy bez sieci trakcyjnej, a pozostałe zostaną tak zaprojektowane, aby w przyszłości móc korzystać z tego rozwiązania.

Zobacz też >>> Kraków: Takie rzeczy tylko w MPK. Nogi na siedzeniu to jest nic! [ZDJĘCIA]

Wszystkie tramwaje będą wyposażone w klimatyzację, automat biletowy z możliwością zapłaty monetami i kartą płatniczą, system informacji pasażerskiej (głosowe zapowiadanie przystanków i tablice wyświetlające trasę przejazdu), monitoring, porty USB do ładowania smartfonów oraz system liczenia pasażerów. Warto zwrócić uwagę, że w nowych tramwajach zostało zaplanowanych więcej przestrzeni dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach. Nowością będą specjalne oparcia dla osób stojących.

To kolejne kupowane wagony

Przypomnijmy, że już w przyszłym roku do Krakowa zostanie dostarczonych 50 nowych, niskopodłogowych tramwajów. Zobacz, jak będą się prezentować tutaj. Gdy dodamy do tego zamówienie 60 kolejnych tramwajów okaże się, że Kraków w ciągu kilku lat zainwestuje ok. 1 miliard złotych w wymianę taboru tramwajowego. Jednocześnie MPK SA planuje cały czas prowadzić prace modernizacyjne wagonów starszego typu, które polegają na montowaniu elementu niskiej podłogi, klimatyzacji i informacji pasażerskiej.

Akwaria znikną z torowisk?

Obecnie po krakowskich torowiskach kursuje aż 71 starych wagonów Konstal 105Na, czyli popularnych akwariów. Bardzo prawdopodobne jest, że po dostawie nowych tramwajów do Krakowa ze stolicy Małopolski bezpowrotnie znikną najbardziej nielubiane wagony. Te miały już zniknąć po Światowych Dniach Młodzieży, ale ze względu na zwiększone zapotrzebowania transportowe - kursują nadal.

Zobacz koniecznie:

>>> List gończy za Dominiką Fiut. Policja prosi o pomoc! [RYSOPIS, ZDJĘCIE]

>>> Dramat pod Krakowem. Zginął motocyklista [ZDJĘCIA]

>>> Szok! Spódniczki mini, torby i poduszki ze... zdjęciami obozu Auschiwtz w ofercie sklepu​

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE