"Koniec" krakowskiego kombinatu. Wielki piec w Nowej Hucie zostanie wygaszony

2019-11-13 9:50

Zapadła decyzja w sprawie wygaszenia wielkiego pieca w krakowskim oddziale ArcelorMittal Poland. Tym samym przyszłość pracowników kombinatu stoi pod znakiem zapytania. Piec miał zakończyć pracę już we wrześniu, ale po protestach pracowników władze huty zaczęły szukać innego terminu. Teraz zdecydowano o wygaszeniu pieca w sobotę, 23 listopada.

Czarne chmury zawisły nad krakowską hutą. Pracownicy od wielu miesięcy alarmowali o problemach ArcelorMittal i obawiali się najgorszego. Wielki piec i stalownia w krakowskiej hucie miały zostać wyłączone we wrześniu. W lipcu spółka poinformowała o odłożeniu tej decyzji w czasie. Według szacunków kombinatu, wyłączenie części surowcowej oznaczałoby kłopoty dla około tysiąca dwustu pracowników.

W sieci wciąz pojawiały się informacji o kolejnych datach wygaszenia wielkiego pieca. Przedstawiciele spółki za każdym razem dementowali jednak te informacje. Jeszcze w październiku Sylwia Winiarek, rzeczniczka hutniczego giganta wiadomość o wyłączeniu części surowcowej w krakowskiej hucie nazwała "plotką".

- Nie potwierdzam tej informacji, mamy kilka możliwych scenariuszy, trudno nam komentować plotki, pogłoski i spekulacje - poinformowała Winiarek.

Kombinat zapewniał w zeszłym miesiącu, że zwolnienia pracowników nie wchodzą w grę. Wygaszenie pieca ma być rozwiązaniem tymczasowym, ale wiadomo, że potrwa przynajmniej kilka miesięcy. Jego ponowne uruchomienie będzie zależeć od sytuacji na rynku. 

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE