Krzysztof Komeda Google Doodle

i

Autor: Google 27 kwietnia Google Doodle prezentuje grafikę upamiętniającą Krzysztofa Komedę.

Google Doodle. Wyszukiwarka upamiętnia polskiego kompozytora Krzysztofa Komedę. Zmarł tragicznie

2022-04-27 9:07

Google Doodle, czyli najpopularniejsza na świecie wyszukiwarka internetowa przygotowała specjalną grafikę okolicznościową, upamiętniającą wybitnego polskiego kompozytora. Na grafice widoczna jest twarz Krzysztofa Komedy. W środę (27 kwietnia) przypada 91. rocznica urodzin kompozytora, który zmarł tragicznie. Klikając na logo, otrzymujemy wszystkie informacje na temat Krzysztofa Komedy, znanego z muzyki do takich filmów jak "Dziecko Rosemary" czy "Nóż w wodzie".

Gdyby żył, 27 kwietnia Krzysztof Komeda obchodziłby 91. urodziny. Komeda jest bohaterem specjalnej grafiki Google Doodle. Klikając w okolicznościową grafikę, otrzymujemy wszystkie informacje na temat wybitnego kompozytora, który być może stałby się legendą muzyki filmowej porównywaną z Hansem Zimmerem czy Ennio Morricone. Krzysztof Komeda zmarł tragicznie 23 kwietnia 1969 roku w Warszawie. Miał 38 lat. Kilka miesięcy wcześniej uległ tragicznemu wypadkowi.

Google Doodle upamiętnia Krzysztofa Komedę

Krzysztof Komeda był twórcą znanych na całym świecie standardów jazzowych. Pionier jazzu nowoczesnego w Polsce. Zasłynął jednak przede wszystkim z muzyki filmowej. Napisał muzykę do 65 filmów. Współpracował z najwybitniejszymi polskimi reżyserami: Romanem Polańskim, Andrzejem Wajdą czy Jerzym Skolimowskim. Skomponował muzykę do takich klasyków kina światowego i polskiego, jak "Dziecko Rosemary" czy "Nóż w wodzie". Kto wie, czy muzyka Krzysztofa Komedy nie towarzyszyłaby współczesnym kinowym hitom, gdyby nie tragiczny wypadek, który miał miejsce w 1968 roku w Los Angeles.

Komeda pracował wtedy w Los Angeles, wraz z Romanem Polańskim nad muzyką do filmu „Dziecko Rosemary”. Gdy wracał do domu wraz z pisarzem Markiem Hłaską, został przez niego nieumyślnie zepchnięty ze skarpy. Komeda upadł i zranił się poważnie w głowę. Przez kilka tygodni skarżył się na migrenę i bóle głowy. Ostatecznie stwierdzono u niego krwiaka mózgu. Zmarł 23 kwietnia 1969 roku w szpitalu w Warszawie. Spoczywa na Powązkach.

Google Doodle. Co to jest?

Google Doodle to okolicznościowa grafika, która okresowo pojawia się w miejsce loga wyszukiwarki. Google Doodle nawiązuje do ważnych osobistości, świąt, rocznic czy wydarzeń. Początkowo Doodle były prostymi modyfikacjami loga, które polegały na dodaniu do logotypu różnych elementów graficznych, z czasem jednak wzory modyfikowano coraz bardziej, aż wreszcie logo wyszukiwarki Google stało się niemal niewidoczne. Tak jest i w dzisiejszym przypadku, litery zostały wzbogacone o wizerunek Krzysztofa Komedy.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Darmowa gra Google Doodle. Jak grać?

Sonda
Sprawdzasz jakie hasła kryją się pod Google Doodle?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE