Jezioro Ukiel w Olsztynie

i

Autor: OSiR Olsztyn Koniec zakazu kąpieli nad jeziorem Ukiel w Olsztynie. Sinice już nie zagrażają.

Sinice w Olsztynie

Koniec koszmaru plażowiczów. Sinice w Olsztynie już nie zagrażają. Kąpiele nad jeziorem Ukiel możliwe

Koniec zakazu kąpieli na plaży miejskiej w Olsztynie. Po kontroli jakości wody w jeziorze Ukiel stwierdzono, że sinice nie są już zagrożeniem, a woda nadaje się do kąpieli. Sinice na terenie CRS "Ukiel" szalały przez dwa tygodnie.

Dwa tygodnie i basta! Kąpielisko nad jeziorem Ukiel w Olsztynie znów otwarte

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olsztynie poinformował w piątek (5 sierpnia), że znów można znów korzystać z kąpielisk i wodnego placu zabaw nad jeziorem Ukiel. Sanepid stwierdził, że w jeziorze nie ma już śladów zakwitu sinic, a woda jest dobrej jakości. - Dotyczy to obu kąpielisk, jak i Wodnego Placu Zabaw - informuje Zbigniew Szymula z Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie.

Tymczasowy zakaz kąpieli przy olsztyńskiej plaży miejskiej nad jeziorem Ukiel obowiązywał przez ponad dwa tygodnie, w związku z zakwitem sinic. W piątek (5 sierpnia) możliwość bezpiecznego kąpania się w tych miejscach przywrócił swoją decyzją powiatowy inspektor sanitarny. Przeprowadzona w tym dniu wizualna ocena nie wykazała obecności smug, kożucha czy piany, które świadczyłyby o zakwicie sinic. Ponadto wyniki ostatnich badań laboratoryjnych potwierdziły, że jakość wody spełnia wymogi sanitarne.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Olsztyn: Dwie duże inwestycje gotowe w 2023 roku? Ratusz odpowiada

Kąpieliska w Olsztynie wkrótce znów będą zamknięte. Dlaczego?

To ważna informacja dla mieszkańców Olsztyna oraz tych, którzy w najbliższy weekend wybierają się na Olsztyn Green Festival. Impreza odbędzie się w dniach 12-14 sierpnia. W związku z tym już w najbliższych dniach organizatorzy przystąpią do przygotowań związanych z imprezą. Między 7 a 11 sierpnia zamknięte będzie Kąpielisko nr 2, natomiast 10 i 11 sierpnia dodatkowo Kąpielisko nr 1 oraz Wodny Plac Zabaw. Niemniej w czasie trwania festiwalu zarówno plac wodny, jak i oba kąpieliska zostaną zabezpieczone w obsługę ratowniczą.

W woj. warmińsko-mazurskim w tym sezonie uchwałami rad gmin wyznaczono 42 kąpieliska. Według danych publikowanych na stronie sk.gis.gov.pl obecnie woda we wszystkich kąpieliskach w regionie nadaje się do kąpieli.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nastolatek okradł kościół! Z tego, co zrobił wyspowiada się w sądzie!

Sinice - co to jest? Dlaczego są groźne?

Sinice to w rzeczywistości cyjanobakterie - bakterie zaliczane do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Jak informuje GIS, większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska. Oznacza to, że mogą osiedlać się w najbardziej niegościnnych ekosystemach. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej pośród innych grup fitoplanktonu lub tworząc maty bentosowe na dnie zbiorników.

Czy sinice są groźne dla ludzi?

Czy sinice są groźne dla ludzi? Problem pojawia się, gdy następuje zakwit sinic. - Zakwitem wody nazywamy zmianę zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego - informuje GIS. Podczas bezwietrznej pogody niektóre sinice mogą unosić się ku powierzchni wody i tworzyć tam kożuchy. Wyglądają wówczas jak rozlana farba, galaretka lub płatki pływające po powierzchni wody. Niektóre sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich są zdolne produkować toksyny.

CZYTAJ TEŻ: Mężczyzna bez spodni i butów zwrócił uwagę policjantów. "Zawód miłosny" pchnął go do desperackiego kroku

Sonda
Czy miałeś kontakt z sinicami?
Chorwacja. Wypadek polskiego autokaru. Ksiądz Leszek: Ci z tyłu przygnietli tych, którzy byli z przodu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany