Koniec remontu Kanału Grunwaldzkiego. Wielkie zmiany na Mazurach!

2021-08-04 9:12
Kanał Grunwaldzki
Autor: Wikipedia Commons Zakończył się remont Kanału Grunwaldzkiego. Koszt inwestycji to 9 milionów złotych.

Zakończył się trwający rok remont Kanału Grunwaldzkiego na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich. W trakcie remontu jest kilka innych mazurskich kanałów. Kanał Grunwaldzki łączy jeziora Kotek i Tałtowisko na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich na odcinku od Mikołajek do Giżycka. W ostatnim roku kanał zmodernizowano m.in. umacniając jego brzegi. W tym czasie, mimo robót, żeglarze normalnie korzystali z kanału. Koszt przebudowy i modernizacji tego odcinka szlaku wyniósł blisko 9 mln zł.

Na konferencji prasowej związanej z zakończeniem robót wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział, że inwestycja ta była wyczekiwana od wielu lat. - Tyle lat nie inwestowano, nie remontowano, nie prowadzono żadnych inwestycji pod kątem remontów, utrzymania i rozbudowy turystycznych dróg wodnych. Dzisiaj Wody Polskie realizują te zadania, które dla nas są niezwykle ważne pod kątem gospodarki wodnej i oferty turystycznej, bo przecież to Mazury są sercem turystyki wodnej - powiedział Gróbarczyk. W porozumieniu z lokalnymi samorządami i przy udziale pieniędzy z Regionalnego Programu Operacyjnego dla Warmii i Mazur Wody Polskie prowadzą jeszcze remonty kanałów: tałckiego, mioduńskiego, szymońskiego, a w trzecim kwartale ma się zacząć remont kanału łuczańskiego.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślał, że te prace "istotnie zmieniają oblicze Mazur". Dyrektor departamentu Polityki Regionalnej w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim Lidia Wójtowicz poinformowała, że na Mazurach prowadzone są, lub w najbliższym czasie będą prowadzone, inwestycje o wartości w 370 mln zł, z czego środki RPO stanowią 253 mln zł.

Aby możliwe były duże inwestycje infrastrukturalne mazurskie samorządy powołały stowarzyszenie, w ramach którego inwestycje są przygotowywane pod względem formalnym i pozyskiwane są środki na ich realizację. Przewodniczący stowarzyszenia, burmistrz Mikołajek Piotr Jakubowski powiedział, że "bez ponadpartyjnego porozumienia i pracy dla dobra regionu nie udało by się nic zrobić".

Co wiesz o Warmii i Mazurach?

Pytanie 1 z 7
Ile jest jezior na Warmii i Mazurach?
Policyjny pościg za pijanym kierowcą
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE