Prąd

i

Autor: Pixabay Rząd chce zamrozić ceny energii elektrycznej

Drożyzna

Nowy przetarg na prąd w Olsztynie. "Zaoferowane ceny nie do zaakceptowania"

2022-09-14 8:37

Postępowanie na zakup energii elektrycznej na 2023 rok dla grupy zakupowej Gminy Olsztyn zostanie powtórzone. Zostaną jednak zmienione warunki przetargu. - Ceny, jakie zostały zaoferowane, są dla nas, jak i dla naszych partnerów z grupy zakupowej, nie do zaakceptowania - mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Drożyzna uderza w olsztyński samorząd

Wzrost o 540 proc. na zasilaniu budynków oraz 380 proc. w przypadku oświetlenia ulicznego - takie stawki dostawcy prądu podyktowali podczas ostatniego postępowania. Olsztyński magistrat informuje, że dla samorządu Olsztyna oraz miejskich spółek oznaczałoby to konieczność wygospodarowania ok. 111 mln złotych więcej - łącznie ponad 132 mln zł, zamiast niespełna 21 mln zł, które płacimy za prąd w tym roku.

Urząd Miasta w Olsztynie przyznaje, że przedstawiciele podmiotów wchodzących w skład grupy dwukrotnie spotkali się po otwarciu ofert przetargowych. Rozmawiali m.in. o działaniach, jakie można byłoby podjąć w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej. Za najbardziej racjonalne w tej chwili uznano rozpisanie kolejnego przetargu. Mówi Łukasz Pikuła z Wydziału Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Olsztyna:

Nie będziemy wybierać dostawcy, który zaproponuje nam stałą cenę na cały rok. Wybierzemy takiego, który doliczy stałą marżę do cen giełdowych, a to my będziemy decydować kiedy i na jaki okres kupować energię.

Express Biedrzyckiej - prof. Leszek Balcerowicz - Mamy najgorsze kombinacje negatywnych czynników ekonomicznych po 1989 roku

Kiedy nowy przetarg?

Urzędnicy uważają, że w obecnej sytuacji  na rynku, gdy ceny są bardzo wysokie, a sprzedawcy doliczają spore marże, chcąc zabezpieczyć się przed kolejnymi zmianami stawek, rozważana metoda może przynieść największe korzyści. Energia byłaby nabywana na zasadzie zakupów kontraktowych - miesięcznie lub kwartalnie. Jak podaje ratusz, nowe postępowanie powinno zostać ogłoszone pod koniec września. Natomiast rozstrzygnięcia można się spodziewać na przełomie listopada i grudnia.

Władze Olsztyna już teraz podejmują działania, których celem jest ograniczenie zużycia energii. Miejskie jednostki zostały zobowiązane do przygotowanie i przedstawienia planów zmierzających ku temu. Pierwsze decyzje dotyczyły wyłączenia iluminacji zabytkowych obiektów.

CZYTAJ TEŻ: Koszmar dla kierowców w Olsztynie. Ulica Pstrowskiego do remontu. "Musimy pocierpieć"

Sonda
Czy drożyzna jest dla Ciebie problemem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany