Olsztyn: Reanimacja w tramwaju! Funkcje życiowe ustały. Motorniczy w akcji

2021-10-12 17:57
Tramwaj Olsztyn
Autor: Urząd Miasta Olsztyna Tramwaj linii numer 2 w Olsztynie. Zdj. ilustracyjne.

Kobieta zemdlała w olsztyńskim tramwaju. Upadając, uderzyła się w głowę i zaczęła obficie krwawić. Wtedy do akcji ruszył motorniczy, Ireneusz Czajkowski, ratując nieprzytomnej życie. "Jej funkcje życiowe ustały, udało się je przywrócić" - komentuje, odbierając listy gratulacyjne z rąk prezydenta miasta.

Było naprawdę groźnie! Do zdarzenia doszło z początkiem października br. w tramwaju linii numer dwa, na wysokości przystanku przy ul. Kościuszki. Nagle jedna z pasażerek z tyłu pojazdu straciła przytomność, a upadając uderzyła się w głowę, obficie krwawiąc. Przerażeni współpasażerowie pobiegli do motorniczego i nie mogli postąpić lepiej - Ireneusz Czajkowski jest wykwalifikowanym ratownikiem medycznym. - Zatrzymałem tramwaj, skontaktowałem się z dyspozytorem ruchu i ruszyłem do akcji - relacjonował. W polowych warunkach rozpoczął reanimację, a chwilę później dołączył do niego - poinformowany wcześniej - dyspozytor ruchu z MPK Grzegorz Daliga.

Zobacz też: Sędzia oskarżony o jazdę po pijanemu. Początek procesu znów opóźniony

Niezwykły tramwaj z powstańcami. Wycieczka po Warszawie jak przed wojną

Panowie przywrócili kobiecie funkcje życiowe i przekazali ją pod opiekę ratowników z karetki pogotowia. Bezpiecznie trafiła do szpitala. Ratownicy podkreślili, że pierwsze minuty mają często kluczowe znaczenie przy ratowaniu życia.

Prezydent Grzymowicz: "Cieszę się, że takich cichych bohaterów można znaleźć wśród pracowników MPK"

O całej akcji dowiedział się włodarz Olsztyna, Piotr Grzymowicz. We wtorek wręczył obu Panom listy gratulacyjne i podziękował za godną podziwu postawę. - Panowie jestem dumny, że tacy odważni ludzie jak wy są w naszej załodze. W imieniu wszystkich mieszkańcom dziękuję, że zadbaliście o tę panią najlepiej jak umieliście. Nie każdy miałby tyle wiedzy i umiejętności, ale także odwagi by to zrobić - mówił. - Nasze życie często zależy od tego, czy wokół nas znajdą się ludzie zdecydowani, żeby nam pomóc - dodał w mediach społecznościowych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE