Policjant śmiertelnie postrzelił mężczyznę. Sąd umorzył postępowanie. Szokująca przyczyna

i

Autor: shutterstock Zdj. ilustracyjne.

Tragiczny finał

Policjant śmiertelnie postrzelił mężczyznę. Sąd umorzył postępowanie. Szokująca przyczyna

2022-12-06 16:56

Sąd Okręgowy w Olsztynie 2022 r. umorzył postępowanie karne przeciwko Adamowi Ch. Policjant był oskarżony o nieuzasadnione użycie broni palnej i nieumyślne spowodowanie śmierci człowieka podczas policyjnej interwencji. Sąd podjął taką decyzję z uwagi na śmierć Adama Ch.

Tragiczny finał policyjnego pościgu. Funkcjonariusz strzelał do uciekiniera

W środku lata, 2018 roku, w Olsztynie, do dyżurnego policji z prośbą o interwencję zadzwoniła kobieta, która skarżyła się na agresywne zachowanie syna, nadużywającego alkoholu. Dyżurny na miejsce wysłał partol złożony z oskarżonego i początkującej policjantki. W czasie interwencji pijany mężczyzna był pobudzony, rzucił w policjantów kawałkiem szkła. W związku z tym policjanci użyli wobec niego gazu, ale - jak powiedział oskarżony - nie odniosło to żadnego skutku. Mężczyzna wyskoczył przez okno (wysoki parter) i zaczął uciekać. Policjant ruszył za nim w pościg, oddał strzały ostrzegawcze, a potem celował w nogi uciekającego. Niestety, trafił w lędźwiowy odcinek kręgosłupa. Kula uszkodziła m.in. nerkę i wątrobę uciekającego mężczyzny, który zmarł w szpitalu.

Pierwszy proces Adama Ch. toczył się przed Sądem Rejonowym w Olsztynie i zakończył się wyrokiem skazującym policjanta na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Sąd Rejonowy ustalił wówczas, że oskarżony przekroczył uprawnienia i nieumyślnie spowodował śmierć pokrzywdzonego. Wyrok ten został uchylony w następstwie apelacji oskarżycielki posiłkowej - matki zastrzelonego mężczyzny. – Sąd odwoławczy, uchylając zaskarżony wyrok nakazał zbadanie, czy oskarżony nie powinien odpowiedzieć za umyślne pozbawienie życia pokrzywdzonego, tj. zbrodnię zabójstwa – mówi sędzia Adam Barczak z Sądu Okręgowego w Olsztynie. Dlatego przekazał sprawę do ponownego rozpoznania Sądowi Okręgowemu.

Sonda
Czy masz zaufanie do policji?

Policjant zmarł, sąd umorzył postępowanie

Ponowny proces Adama Ch. rozpoczął się 11 stycznia 2022 r. przed Sądem Okręgowym w Olsztynie. Oskarżony w pierwszym dniu procesu przyznał się jedynie do zarzutu nieuzasadnionego użycia broni palnej i nieumyślnego spowodowania śmierci pokrzywdzonego oraz złożył obszerne wyjaśnienia. W sprawie przeprowadzono szereg rozpraw i postępowanie to zmierzało do zakończenia. 5 grudnia Sąd Okręgowy wydał jednak postanowienie o umorzeniu postępowania karnego w tej sprawie. Sąd podjął taką decyzję, ponieważ 19 listopada Adam Ch. zmarł. Sekcja zwłok mężczyzny nie wykazała udziału osób trzecich w jego śmierci, więc policjant prawdopodobnie popełnił samobójstwo.

Fałszywy policjant zatrzymany i aresztowany. 44-latek oszukał seniorkę na 13 tys. złotych
Nasi Partnerzy polecają