Odwiedziliśmy proboszcza, który dyktuje stawki za kolędę. "Nikomu nie wydzieram z portfela" [NOWE FAKTY, WIDEO]

2021-01-14 11:30 Damian Ryndak
ksiądz
Autor: PAWEŁ DĄBROWSKI/SUPER EXPRESS

Wracamy do sprawy proboszcza z parafii pod wezwaniem Trójcy Świętej w Krajkowie pod Płońskiem. Duchowny w tym roku przygotował specjalny cennik wizyty duszpasterskiej dla wiernych i podyktował im stawki, na które powinni być przygotowani, gdy zawita w ich progi. Rodziny do koperty mają włożyć 200 zł, a samotni 100 zł. Parafianie są mocno oburzeni. Duchowny przyznaje się do tego, ale jak stwierdza, wszystko to na inwestycje - a nikomu na siłę z portfela "nie wydziera". "Super Express" rozmawiał z proboszczem i mieszkańcami.

O sprawie po raz pierwszy pisaliśmy niedawno TUTAJ. Czegoś takiego wierni ze wsi Krajkowo po swoim proboszczu się nie spodziewali. Duchowny poinformował ich, że w tym roku z powodu inwestycji, które musi przeprowadzić, będzie obowiązywał specjalny cennik wizyty duszpasterskiej. - Drodzy parafianie. W tym roku kolęda odbędzie się na tzw. zaproszenie. Taka forma wizyty pozwoli na wspólną modlitwę, poświecenie mieszkania, rozmowę na temat planów parafii na najbliższy rok, np. termomodernizację budynków parafialnych, wizytację kanoniczną biskupa oraz zbiórkę ofiar 200 zł od każdej rodziny i po 100 zł od osób samotnych na planowane inwestycje – napisał proboszcz do wiernych.

Ksiądz dyktuje sobie stawki za kolędę

Czytaj też: Świercze. Przez 3 lata trzymał zwłoki ojca w piwnicy! Robił to dla pieniędzy...

- No to się w głowie nie mieści, żeby ksiądz narzucał nam, ile mamy mu dać po kolędzie. Zawsze było co łaska, a teraz odgórnie dyktowane stawki, jak w jakimś urzędzie. Przecież tak nie powinno być. Tu ludzie nie są bogaci, nie mają pracy, siedzą na zasiłkach, a niektórzy ledwie wiążą koniec z końcem. Przecież to dla nas ogromny wydatek. Rozumiem, że kościół trzeba utrzymać, ale nie naszym kosztem – mówi parafianka. Zapytaliśmy proboszcza, skąd ten pomysł zrodził się w jego głowie.

Czytaj też: Ostrołęka. Pojechał z 13-latką do hotelu! Wcześniej zdjęcia w bieliźnie i wirtualny seks

- Zwróciłem się do parafian z taką prośbą, bo jest mnóstwo rzeczy do zrobienia. Plebania się sypie, dzwonnica. Jesteśmy jedyną grupą, która żebrze. Ja żyje z tego co dostanę od ludzi. Działam na zasadzie dobrej woli. Ja nikomu nie wydzieram z portfela. Jeżeli ktoś nie ma, to niech nie daje – informuje proboszcz Kluba.

Czytaj też: Sochocin. Okradła bank spółdzielczy na co najmniej 300 tys. zł! Co z pieniędzmi klientów?

Dukt. 35 świń zginęło w męczarniach! Przygniotły się nawzajem po wypadku MAN-a [ZDJĘCIA]

Wybierz najpiękniej rozświetlone miasto w Polsce! Do wygrania sprzęt o wartości 200 tys. złotych. Kliknij tutaj!

Czytaj też: Płock. Aktywistki LGBT przed sądem za profanację wizerunku Matki Bożej. Kaja Godek na rozprawie [ZDJĘCIA]

Czytaj też: Raciąż. Rozciął sąsiada siekierą i poszedł spać! Zrzucił winę na kobietę

Czytaj też: Wyszków. Dzieci 30-latki w mieszkaniu z martwym mężczyzną. Prokuratura: Brali dopalacze