Referendum w Murowanej Goślinie. Odwołają burmistrza i radnych?

i

Autor: BIT Murowana Goślina / Grzegorz Kluczyński Referendum w Murowanej Goślinie. Odwołają burmistrza i radnych?

Głosowanie unieważnione

Referendum w Murowanej Goślinie nieważne. Zabrakło 40 osób! Dariusz U. wciąż jest burmistrzem

2022-10-03 10:38

Kolejne referendum w sprawie odwołania burmistrza i radnych w Murowanej Goślinie nie przyniosło rozstrzygnięcia. Głosowanie przeprowadzone w niedzielę, 2 października, zostało uznane za nieważne z powodu zbyt małej frekwencji. Jak wynika z protokołów, do zatwierdzenia wyników referendum zabrakło głosów ponad 40 osób.

Referendum ws. odwołania burmistrza i radnych nieważne. Z protokołów Miejskiej Komisji ds. Referendum w Murowanej Goślinie wynika, że do ważności referendum w niedzielę zabrakło głosów nieco ponad 40 osób.

Drugi referendum w Murowanej Goślinie

Referendum w sprawie odwołania władz gminy przed upływem kadencji byłoby ważne, gdyby wzięły w nim udział nie mniej niż 4 892 osoby. Miejska komisja ds. referendum podała w poniedziałek, że w głosowaniu w sprawie odwołania burmistrza w niedzielę, 2 października, wzięło udział 4849 osób, w sprawie odwołania rady gminy - 4848 osób.

"Dziękujemy 4 849 mieszkańcom naszej gminy, którzy wzięli udział w referendum. To ponad 1200 więcej niż w poprzednim referendum i ponad 200 więcej niż głosowało na Dariusza U. w wyborach samorządowych w roku 2018. Ciężko jest się pogodzić z wynikiem, gdy jest tak bliski sukcesu. Ale zasady referendów lokalnych, choć krytykowane przez wielu, są brutalne" – poinformowali w poniedziałek inicjatorzy referendum w Murowanej Goślinie.

Także poprzednie, przeprowadzone w sierpniu 2021 r., referendum w sprawie odwołania burmistrza i rady miejskiej w Murowanej Goślinie było nieważne. Od tamtego czasu wiele się jednak zmieniło, bowiem burmistrz podpoznańskiej Murowanej Gośliny Dariusz U. od początku roku przebywa w areszcie.

Burmistrz Murowanej Gośliny w areszcie

11 stycznia 2022 roku, na polecenie prokuratury, funkcjonariusze CBA zatrzymali burmistrza i sześć innych osób, w tym dwóch przedsiębiorców, córkę burmistrza i pracowników samorządowych z Murowanej Gośliny. Sprawa dotyczy nieprawidłowości, do których miało dojść w latach 2019-2021 w Urzędzie Miasta i Gminy Murowana Goślina. Samorządowiec po zatrzymaniu usłyszał 12 zarzutów, głównie korupcyjnych. W kolejnych miesiącach doszły kolejne zarzuty.

Inicjatorzy referendum chcieli odwołania Dariusza U. przekonując, że "skala zarzutów prokuratorskich, ciążących na Dariuszu U. i jego współpracownikach jest niespotykana w historii samorządu w Polsce". Chcieli też odwołania rady miejskiej i przeprowadzenia wyborów nowej rady, "która będzie realnie kontrolować burmistrza i uchwalać prawo, które jest korzystne dla mieszkańców".

Pełniący obecnie obowiązki burmistrza Radosław Szpot zachęcał w ostatnich dniach mieszkańców gminy do pozostania w niedzielę w domach. Jego zdaniem jeśli nawet referendum przebiegłoby po myśli jego inicjatorów, w gminie nie dojdzie do przedterminowych wyborów i będzie nią rządzić komisarz.

Dariusz U. jest burmistrzem Murowanej Gośliny od 2014 r. W wyborach samorządowych w 2018 r. zdobył prawie 57 proc. głosów, a jego komitet wyborczy do Rady Miasta Murowana Goślina poparło ponad 46 proc. głosujących. Kandydaci startujący z komitetu burmistrza uzyskali 12 z 15 mandatów w radzie.

Ekologiczne murale ozdobiły urząd marszałkowski w Szczecinie
Nasi Partnerzy polecają